Top 7 niedługich gier na PC (od 2 do 5 h) - OsK - 7 czerwca 2013

Top 7 niedługich gier na PC (od 2 do 5 h)

Nieraz widzi się, że recenzenci lubią wytykać grom niedługi czas zabawy. Sam lubię tytuły długie, najlepiej wymagające przynajmniej kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu godzin, czasem jednak, na przykład pomiędzy przejściem Assassin’s Creed II, a zabraniem się za Skyrima, miło jest poświęcić wieczór lub dwa jakiejś krótszej produkcji.

Jak powstała ta lista? Wybrałem gry, które przeciętny gracz, bez uprzedniego zagłębiania się w solucje, może ukończyć w ciągu od dwóch do pięciu godzin, mając przy tym poczucie przejścia jakiejś kompletnej i dopracowanej całości. Z nich wyselekcjonowałem 7 ulubionych - kolejność raczej losowa. Nie obchodzą mnie w tym zestawieniu speedruny ani gry, w których rozgrywa się godzinne mecze (co w żadnym wypadku nie daje poczucia „przejścia” tytułu).

Wszystkie czasy są jedynie orientacyjne, wysnute na podstawie tego, ile mi zajęło pierwsze przejście głównego wątku (bez poradników, ale i bez przesadnego podziwiania krajobrazów i szukania sekretów). Jeżeli ktoś się zatnie w którymś momencie, spędzi nad grą np. godzinę dłużej, jeżeli będzie zręczniejszym graczem lub lepszym obserwatorem, w niektórych wypadkach czas gry może wynieść nawet połowę podanego.

1. Another World

Zwarta, szybka i absolutnie klasyczna produkcja. Jedna z pierwszych gier, która dawała graczom wrażenie „grania w film”.

Czas przejścia za pierwszym razem? Od jednej do dwóch godzin.

2. Braid

Kolejna dwuwymiarowa platformówka z elementami logicznymi, w której innowacyjna mechanika pełni funkcję rozbudowanej metafory. W moim odczuciu gra nie aż tak cudowna, jak chce większość recenzentów, ale i tak zdecydowanie warta uwagi. Tym bardziej, że jest niedługa…

Czas przejścia? Około trzech godzin.

3. Limbo

Znowu 2D i znowu platformówka, ale tym razem w dużo mroczniejszej wersji. Mały chłopiec wyrusza na ratunek swojej siostrze, ale zanim ją odnajdzie musi zmierzyć się różnymi zagadkami logicznymi i dziesiątki razy uniknąć czającej się w mroku śmierci. Jeden z najciekawszych eksperymentów graficznych w grach.

Czas przejścia? Od trzech i pół do czterech godzin.

Po przejściu można jeszcze spróbować znaleźć poukrywane sekrety. Steamowe osiągnięcie „Nie ma sensu umierać” potrafi naprawdę solidnie wydłużyć rozgrywkę…

4. Deadlight

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w klimacie mrocznych, dwuwymiarowych platformówek. Deadlight to kolejna gra o przeżyciu w świecie po apokalipsie zombie. Długość była często wskazywana jako jej największa wada, ale jeżeli ktoś szuka niedużego tytułu, jest to jedna z ciekawszych pozycji. Dosyć oklepana, ale nieźle opowiedziana historia i kilka znakomitych fragmentów pokazują, że gatunek jest jeszcze dużo mniej wyeksploatowany, niż mogłoby się wydawać.

Czas przejścia? Od trzech do trzech i pół godziny.

Co później? Można pozostać z grą dłużej, żeby odnaleźć wszystkie sekrety (w trakcie gry m.in. kompletujemy pamiętnik, który stanowi ciekawe uzupełnienie przedstawionej historii). Poza tym włącza się dodatkowy poziom trudności. Może ktoś spróbuje odblokować alternatywne zakończenie? Osobiście sądzę, że warto.

5. Portal

Sterylna placówka badawcza, jedna bohaterka, urządzenie do tworzenia portali, zabawny „narrator” i pomieszczenia z łamigłówkami. Na screenach nie wygląda zbyt okazale, filmiki też by mnie raczej nie zachęciły, ale za to rozgrywka perfekcyjna – wciąga od samego początku do zakończenia. Jak dla mnie to typowy przykład syndromu „jeszcze jednej lokacji”. Może i gra jest krótka, ale dzięki temu zwarta i nie pozwala się znudzić. Jeżeli komuś będzie mało, zawsze może sięgnąć po część drugą.

Czas przejścia? Od dwóch do trzech godzin.

6. Papo y yo

Rózowy potwór i kilkunastoletni chłopiec, podróżujący przez magicznie odmienioną favelę. Jednocześnie smutna opowieść o próbie wyleczenia ojca z alkoholizmu i radzeniu sobie z własnymi wspomnieniami. Kolejna gra, która opowiada historię za pomocą swojej mechaniki, a nie cutscenek i opisów. Jak dla mnie absolutne cudo, całe szczęście od dwóch miesięcy dostępne na PC.

Czas przejścia? Od trzech i pół do czterech godzin.

7. Call of Juarez: Gunslinger

Najświeższa pozycja na liście. Najnowsza odsłona serii, którą już wielu spisało na straty. Intensywna, wciągająca i opowiedziana z humorem strzelanina w klimatach Dzikiego Zachodu. Niestety, ilość akcji w połączeniu z niewielką długością, sprawiają wrażenie, jakby gra trwała jeszcze krócej. Dla niektórych będzie to największy minus, ale może świadectwo, że gra nie ma ich wiele więcej?

Czas przejścia? Od czterech i pół do pięciu godzin.

Co później? New game+, wymaksowywanie postaci, obejrzenie drugiego zakończenia. CoJ: Gunslinger bardzo zachęca, żeby przejść go przynajmniej dwa razy.

Top 7, żeby wyłamać się z konwencji top 5, 10, 15 :)

Można jeszcze dodać To the moon, Dragon’s Lair, Evoland… Krótkich gier nie brakuje. Macie jakieś ulubione tytuły, które stanowią zamkniętą całość, możliwą do przejścia w czasie od 2 do 5 godzin?

OsK
7 czerwca 2013 - 23:00
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.06.2013 16:42
causal/hardcore
41
Pretorianin

Nie rozpisując się zbytnio dodam od siebie: Shank 2, Superbrothers: S&S EP i McPixel. Pozostałe znajduja się na liście ;)

07.06.2013 17:52
odpowiedz
BooGOL
5
Junior

Wg mnie warto wspomnieć o Reusie i Anomaly Warzone Earth. Nad każdą z tych produkcji można spędzić kilka naprawdę przyjemnych wieczorów ;)

07.06.2013 17:56
ReaLynX
odpowiedz
ReaLynX
34
Hejdasz

A i Więzy Krwi, pamiętam, pękły w niewiele ponad 5h...

07.06.2013 17:56
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
109
Legend

Spec Ops - The Line

07.06.2013 18:01
odpowiedz
Munchhausen
26
Centurion

Z tytułów niezależnych dodałbym jeszcze "To The Moon".

07.06.2013 18:06
odpowiedz
zanonimizowany847542
23
Generał

U mnie Deadlight ma na liczniku ponad 12 godzin, wlacznie z przejsciem trybu Nightmare i zdobytymi wszystkimi osiagnieciami.

07.06.2013 21:34
odpowiedz
krzychu2k7
39
Konsul

CoD1 pewnie się załapie.

07.06.2013 23:41
FanGta
odpowiedz
FanGta
129
Generał

Krótki ale przyjemny był Kane & Lynch Dog Days,do 5h.A zróbcie liste najdłuższych gier

07.06.2013 23:46
maciek16180
odpowiedz
maciek16180
54
Konsul

No nie wiem czy Braid na pewno jest taki krótki. Można się tam nieźle zaciąć.

08.06.2013 00:56
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

Zdecydowanie Dear Esther. Krajobrazy ujmujące. Narracja trochę chaotyczna choć historia niezła.

08.06.2013 09:05
odpowiedz
tariel
41
Centurion

Różowa Pantera :) mozna było ją przejść w 2-3 godziny i przy okazji dobrze się uśmiać:)

08.06.2013 10:18
odpowiedz
MarcinB323
62
Centurion

Wanted: Weapons of Fate. Na trudnym poziomie gra moze sie ydluzyc do 3 godzin a w normalnu ok 2 max 2,5 godzingodziny ale bardzo fajna polecam.

08.06.2013 11:01
odpowiedz
zanonimizowany619836
71
Generał

Portala ja przejdę w mniej niż godzinę.

08.06.2013 18:45
odpowiedz
NBlast
74
Pretorianin

Takie Top n8ie ma najmniejszego sensu. Po piewsze, ułożenie gier na niej jest conajmniej dyskusyjne, po drugie kategoria jest na tyle rozległa i rozmyta, że duży procent współczensych gier można dokleic do tej listy. Pomysł ma istotne wady.

Inne krótkie gry: Noitu Love 2, VVVVVV, Proteus, World of Goo, Thomas Was Alone, Bit.Tripy... Widzimy... "Milią" przykładów, niekiedy lepszych niż uwzględnionych na liście.

08.06.2013 21:37
odpowiedz
StobekzWioski
2
Junior

Przede wszystkim czas przejścia gry jest bardzo subiektywną miarą a sam autor za szeroko ustawił widełki.
Gra na 2 a gra na 5 godzin, to 2 całkowicie odmienne czasy. To jak różnica między 1 a 2 wieczorami, między przejazdem wawa-białystok, a białystok-katowice. To jest cała epoka.

09.06.2013 09:08
odpowiedz
zanonimizowany879063
36
Konsul

@StobekzWioski - Ustawiłem tak dlatego, że zazwyczaj gry, które można przejść w mniej niż pięć godzin uchodzą za gry "krótkie". Tyle. Jest to bardzo subiektywne, ale dziwnym trafem bardzo łatwo jest zauważyć taką prawidłowość w opiniach graczy i recenzentów. Od 6 do kilkunastu (nie wiem ilu, nie sprawdzałem) godzin mówi się natomiast o grze "przeciętnie długiej".
Czas przejścia jest subiektywną miarą, dlatego poskakałem też po innych serwisach i forach, żeby się upewnić, czy większość graczy kończyła dany tytuł w podobnym czasie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze