TOP 5 gier Star Wars z ostatniego dziesięciolecia - MaKaB - 31 października 2013

TOP 5 gier Star Wars z ostatniego dziesięciolecia

Marka Star Wars jakiś czas temu została kupiona przez Disneya, co stanowi zamknięcie pewnej epoki. Nowy właściciel może mieć, a raczej niewątpliwe ma inne spojrzenie na rozwój Gwiezdnych Wojen, jestem przekonany, że zostaniemy w przyszłości nieraz zaskoczeni. Jednym z istotnych elementów marki są gry. Mamy już przecieki, informacje o tytułach w produkcji (Battlefront), ale jeszcze trochę poczekamy na ich premierę. Sądzę, że jest to doskonała okazja do swoistego podsumowania ostatnich dziesięciu lat  gier Star Wars.

Na początku przedstawię 5 swoich ulubionych produkcji gwiezdnowojennych. Po moich propozycjach znajdziecie listę pozostałych gier wydanych w okresie 2003-2013. W zestawieniu pomijam gry na konsole przenośne, mobilne, produkcje przeglądarkowe i inne, podobne „niszówki”.

5.
Seria Lego Star Wars (2005, 2006, 2007, 2011)

Trudno mi zdecydować, która część była najlepsza. Faktem jest, że każda dostarcza sporo frajdy, a podczas cut-scenek niejednokronie śmiałem się dzięki inwencji twórców w parodiowaniu filmów. Gry z pozoru dziecinne, ale jednak wymagają pewnych umiejętności, a i humor zwykle jest zrozumiały dla wszystkich. W Lego Star Wars zdecydowanie polecam grać z kumplem. Bez co-opa te produkcje wiele tracą. Idealne gry familijne, przy których nie ziewa się z nudów czy załamuje ręce nad ich infantylnością.


4.
Star Wars: Empire at War (2006)

Marka nie doczekała się wielu strategii, więc do Empire at War podchodziłem ze sporymi oczekiwaniami. Otrzymałem solidną produkcję całkiem nieźle oddającą klimat wojny Rebelii z Imperium. Historia w grze rozpoczyna się 2 lata przed wydarzeniami przedstawionymi w Nowej Nadziei. Walki toczymy w przestrzeni kosmicznej i na powierzchni planet, możemy również sterować znanymi postaciami. Chcesz pokierować Vaderem na czele szturmowców, aby zmiażdżyć Rebelię raz na zawsze? Zagraj w Empire at War. Produkcja posiada również rozbudowany tryb wieloosobowy, który zapewnia dodatkową zabawę. Gra może nie jest wybitna, ale co najmniej niezła oraz godna polecenia nie tylko fanom Gwiezdnych Wojen.


3. Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords (2005)

Następca uwielbianego przez wielu KotORa, bardzo dobre uzupełnienie pierwszej części, które nie bało się różnych eksperymentów. Obsidian, studio odpowiedzialne za grę przede wszystkim zdecydowało się na wprowadzenie mrocznej atmosfery, szarzyzny, która jest relatywnie rzadko spotykana w tym uniwersum. W The Sith Lords nie pojawił się co prawda tak spektularny zwrot fabularny jak w jedynce, dwójka ma jednak sporo scen, które zapadają w pamięć. Szczególnie miło wspominam epizody, w których możemy ujrzeć znane nam miejsca po wojnie, w tym Akademię Jedi na Dantooine (nutka melancholii i świetny kawałek Rebuilt Jedi Enclave w tle).

Wprowadziło to naprawdę sympatyczną świeżość i w moim odczuciu sprawia, że dwójka równie dobrze podtrzymuje zainteresowanie gracza co kultowa jedynka. Gdyby nie pośpiech wydawcy oraz związane z tym niedopracowanie, a raczej niedorobienie produkcji, KotOR 2 mógłby być jeszcze lepiej wspominany.


2. Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy (2003)


Gra wydana rok po Jedi Outcast i dobrze rozwijająca tę serię. Prawdopodobnie najlepszy system walki mieczem świetlnym (+ moc) w historii. Przygoda singlowa jest przyzwoita, ale Jedi Academy prawdziwą potęgę pokazuje w multiplayerze. Kilka trybów, spore możliwości modowania oraz przede wszystkim rozbudowany system walki. Mamy do wyboru miecz, miecz z podwójnym ostrzem oraz dwa miecze, do tego dochodzą 3 style, trochę ciosów, combosów. Dodajmy jeszcze kreatywność ludzi, a praktycznie każdy pojedynek toczy się w inny, efektowny sposób. Multi to prawdziwy uzależniacz, o czym świadczy fakt, że 10 lat po premierze gry wciąż działa sporo serwerów.


1. Star Wars: Knights of the Old Republic (2003)

Tutaj nie mogło być zaskoczenia z mej strony. Jedno ze szczytowych osiągnięć BioWare’u, z którego sporo rozwiązań jest wykorzystywanych w serii Mass Effect. Olbrzymia grywalność, dobra historia z genialnym zwrotem fabularnym, który w skali zaskoczenia może spokojnie konkurować z tym z Imperium Kontratakuje. Do tego dochodzą ciekawe postacie, znakomicie pasującą do świata muzyka oraz niezły system turowej walki. W efekcie mamy do czynienia z najlepszą produkcją Star Wars w historii. O KotORze napisałem już bardzo dużo w innych tekstach, zainteresowanych zapraszam do lektury wpisów tygodnia poświeconego tej produkcji.


Wyróżnienie: Star Wars: The Old Republic (2011)

Wahałem się, czy nie zamieścić tej pozycji na miejscu piątym. Trzeba jasno stwierdzić, że Star Wars: The Old Republic nie jest produkcją złą, a wraz z następnymi patchami wzbogaca się o nową zawartość. Każda klasa postaci ma dość rozbudowaną linię fabularną, którą przechodzi się z zainteresowaniem, są nieźle wykonane zadania drużynowe dla kilku osób, trochę miłych patentów, ale sporo zabrakło, żeby ta gra była wyśmienita. Tylko dobra i aż dobra. The Old Republic jest aktualnie dostępne w opcji „free to play", więc każdy może je przetestować oraz samemu się przekonać o jakości tej produkcji. Warto dodać, że w grze znajdują się różne smaczki dla fanów KotORa, jeden z nich omówiłem w tym tekście.


Zamieszczam również chronologiczną listę innych produkcji Star Wars wydanych w ostatnim dziesięcioleciu. Jeśli coś przeoczyłem, to zwróćcie uwagę w komentarzach. Zachęcam Was do podawania swoich topek.

2012: Kinect Star Wars
2010: Star Wars: The Force Unleashed II, Star Wars: Clone Wars Adventures
2009: Star Wars: The Clone Wars - Republic Heroes
2008: Star Wars: The Force Unleashed
2005: Star Wars: Battlefront II, Star Wars: Republic Commando
2004: Star Wars: Battlefront, Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
2003: Star Wars: Galaxies

Jak można zauważyć, gry gwiezdnowojenne z upływem lat notowały stopniowy spadek jakości. Wystarczyć porównać różnorodność, wręcz bogactwo lat 2003-2005 z ostatnimi. Wydaje się więc, że nowy rozdział, powiew świeżości jest konieczny, a Disney wbrew niektórym obawom może się okazać najlepszym ratunkiem dla marki, a przynajmniej w sferze gier. Wieści o zaangażowaniu studia Dice do nowego Battlefronta oraz rzekomych pracach BioWare’u nad bliżej nieokreślonym RPG-iem pozwalają patrzeć pozytywnie w przyszłość. Oby Moc była w nich silna.

MaKaB
31 października 2013 - 19:04

Jaką grę z uniwersum "Gwiezdnych Wojen" z lat 2003-2013 uważasz za najlepszą?

Seria Lego Star Wars 4 %

Star Wars: Empire at War 2,7 %

Star Wars: Knights of the Old Republic 43,4 %

Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords 9,3 %

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy 19 %

Star Wars: The Old Republic 5,8 %

Star Wars: The Force Unleashed 6,2 %

Star Wars: Battlefront II 3,1 %

Star Wars: Republic Commando 4,4 %

Star Wars: Galaxies 1,3 %

Inna 0,9 %