Warto czytać warto znać: Penny Arcade - Hubert Taler - 14 grudnia 2013

Warto czytać, warto znać: Penny Arcade

W kwietniu 2010 roku polską prasę (i portale informacyjne) obiegła wiadomość „Lady Gaga wśród najbardziej wpływowych osób na świecie”. To było jak widać najważniejsze dla polskiego czytelnika. Jednak uważne przyjrzenie się opublikowanej wtedy list 100 najbardziej wpływowych osób tygodnika TIME (bo to o nią chodziło), ujawniało dwa tajemnicze nazwiska w sekcji „Artyści”: Jerry Holkins i Mike Krahulik. Nazwiska dobrze mi znane od wielu lat. Postaram się Wam przybliżyć co takiego stworzyli.

Jerry i Mike w 1998 roku postanowili założyć internetowy komiks. Początkowo nie mieli nawet własnej domeny - zamieszczali swoje komiksy pod adresem serwisu LoonyGames.

W pewnym momencie zrozumieli że potrafią się dobrze zajmować stroną artystyczną przedsięwzięcia, ale nie bardzo im idzie zarządzenia biznesem. Postanowili zatrudnić menadżera. Został nim Robert Khoo, i aż do dziś stanowią zgrany team. Dzięki Robertowi, przedsięwzięcie o nazwie Penny Arcade zmieniło się z sieciowego komiksu w rozpoznawalną markę wielu aspektów kultury growej.

W tej chwili na imperium Penny Arcade składają się:

  • sieciowy komiks, z którego komentarzami liczą się najwięksi twórcy gier
  • seria książek
  • konwent PAX - który wyrósł na bardzo ważny konwent odbywający się w dwóch miejscach
  • gry RPG (4 części) na konsole i PC
  • kolekcjonerskie karty do gry
  • gościnne występy (rysowanie promocyjnych komiksów np. do instrukcji w grach)
  • publicystyka związana z grami, od niedawna publikowana pod nazwą PA Report
  • publikowany w internecie talent show o poszukiwaniu artysty komiksowego pt. Strip Search
  • siostrzany komiks The Trenches
  • sieciowa telewizja Penny Arcade TV
  • podcast "Penny Arcade DLC", będący komentarzem do tworzenia odcinków sieciowego komiksu
  • organizacja charytatywna Child's Play kupująca zabawki dzieciom w szpitalach

Najbardziej znany jest oczywiście webowy komiks, którego ironiczny i często niecenzuralny humor niejednemu nadepnął na odcisk. Czasami bywa też mocno surrealistyczny jednak prawie zawsze "coś w nim jest" więcej - czyli odnajdujemy w nim jakieś drugie dno. Wiele jest powracających motywów (np. zbuntowanego i perwersyjnego urządzenia domowego będącego sokowirówką "FruitFucker2000" lub motyw plątaniny kabli za telewizorem bohaterów, gdzie znaleźli kiedyś szkielet kolegi które wszedł tam podłączyć Dreamcasta...).

Głównymi tematami komiksu to oczywiście gry i otaczająca je kultura. Tematy dorastają wraz z czytelnikami, pojawiają się tematy rodzicielstwa i małżeństwa. Jeśli odcinek nie jest na temat okołogrowy, bardzo często jest zupełnie odleciany, i np. przedstawia problemy alkoholowe odtwarzacza DIVX (nie mylić z popularnym kodekiem, DIVX była to próba stworzenia odtwarzacza DVD z wbudowanym ograniczeniem odtwarzania - filmy były tanie ale można je było oglądać tylko przez 48 godzin - coś jak wypożyczalnia), lub Świętego Mikołaja. Bohaterowie uwielbiają też komiksy o suberbohaterach oraz kiepskie powieści fantasy, więc często widzimy i fragmenty poświęcone tym tematykom.

Główne postaci komiksu to:
- Gabe. Zawsze nosi t-shirt z pac-manem. Uwielbia "Gwiezdne Wojny" (tworzy m.in. fanfiction łączący świat SoulCalibura z rycerzami Jedi). Uwielbia jednorożce i lalki Barbie, ale się z tym kryje.
- Tycho. Czyta lepsze książki od Gabe'a i często mu to wytyka. Fan Harry'ego Pottera i Doktora Who. Jest mistrzem gry w Dungeons & Dragons. Miał ciężkie dzieciństwo.
- Anne (Annarchy) - siostrzenica Tycho, bardzo mądra jak na swój wiek, uwielbia japońskie RPG-i
- Brenna - żona Tycho
- Charles - sąsiad głównych bohaterów, fanboy Maca i Apple'a
- Div - gadający, zapijaczony odtwarzacz.
- Kara - żona Gabe'a

i wielu, wielu innych... Postacie z komiksu pojawiają się też w grach z serii Penny Arcade.

Ja osobiście wszystko co robią Jerry i Mike, uwielbiam, czytam komiks, grałem w gry, kupuję też wychodzące rok po roku książki zawierające archiwalne komiksy wraz z komentarzem twórców.

Wiele postaci które powstało wiele lat temu do dziś pojawia się w komiksie, często bez słowa wyjaśnienia, więc zalecam rozpoczęcie przygody z Penny Arcade od początku - od czytania najstarszych z odcinków. Komiksy ukazują się trzy razy w tygodniu więc do nadrobienia jest sporo.

Naprawdę polecam - warto. Spróbujcie poczytać, jeśli nie znacie, i napiszcie w komentarzach, jak się podobało. A więc - do dzieła: Penny Arcade znajdziecie tutaj.

Hubert Taler
14 grudnia 2013 - 16:23