Święta w grach MMORPG - te lepsze i te gorsze - Hubert Taler - 27 grudnia 2013

Święta w grach MMORPG - te lepsze i te gorsze

Pewną tradycją stało się umieszczanie zdarzeń i świąt z rzeczywistego świata w grach MMORPG. Czasami jest to robione fajnie i finezyjnie, a czasami byle jak i ciężką ręką. Przyjrzyjmy się kilku z nich...

World Of Warcraft - Feast Of Winter Veil

Święta w World Of Warcraft można zacząć w każdym z większych miast obu frakcji. Obchodzenie polega na robieniu misji, odwiedzaniu lochów, zdobywaniu osiągnięć, a to wszystko zakończone jest odebraniem spod choinki prezentów.

Jak dużo jest z tym zabawy: Całkiem dużo. Dużo zabawnych questów, fajny mini-boss będący aluzją do Grincha, obrzucanie się śnieżkami - radochy jest co niemiara.

Jak dobrze jest zintegrowane ze światem gry: Dość dobrze, mamy do przeczytania informację o źródłach święta oraz dyskusję o komercjalizacji świąt.

Lord Of The Rings Online - Yule Festival

Święta w Lord Of The Rings Online rozpoczynamy od udania się do Frost Bluff - lokalizacji dostępnej tylko w czasie świąt. Obchodzenie świąt polega na pomaganiu przy sprzątaniu, uczestnictwie w występach trupy teatralnej (odtwarzają bombowo pewną znaną nam historię...), zbieraniu drewna, budowaniu bałwanów i bitwie na śnieżki.

Jak dużo jest z tym zabawy: Sporo! Questy, powtarzalne codziennie, łączy w całość "społeczny" wątek. W nagrodę dużo różnych kosmetycznych przedmiotów, np. do ozdobienia swojego domu w grze oraz zimowe mounty (rumaki).

Jak dobrze jest zintegrowane ze światem gry: Wzmianki o święcie Yule, obchodzonym przez Hobbitów, pojawiają się w pismach Tolkiena.


Star Wars The Old Republic - Celebration Of Life / Life Day

Święta w SW:TOR zaczynamy, i kończymy w stacji kosmicznej swojej frakcji. Mamy do dyspozycji jeden przedmiot - kulę śnieżną. (No, jeszcze fajerwerki...) Rzucanie w innych kulkami ze śniegu (tylko w innych graczy i tylko takich którzy nie mają tego efektu jeszcze) - może spowodować otrzymanie tokena. Kilkadziesiąt tokenów wymieniamy na mounta.

Jak dużo jest z tym zabawy: Mało! To co opisałem powyżej to wszystko!

Jak dobrze jest zintegrowane ze światem gry: Wzmianki o święcie życia, obchodzonym przez wookiech, pochodzą z niesławnego Star Wars Christmas Special...

DC Universe Online
Dla fanów gry jako superbohaterowie z uniwersum DC, przygotowano wydarzenie Larfleeze. Odpowiedni, rozpoczynający quest, pojawia się z dzienniku postaci automatycznie. Trzeba wykonać początkową misję, aby uzyskać dostęp do misji dziennej (daily quest). Zdobywane w trakcie ich wykonywania tokeny można wymienić głównie na odświętne stroje.

Jak dużo jest z tym zabawy: Po zrobieniu początkowych misji, misje dzienne polegają głównie na walczeniu z mini-bossem, kradnącym prezenty.

Jak dobrze jest zintegrowane ze światem gry: Postać Larfleeze'a pojawiła się w komiksach Green Lantern już w 2007 roku, więc nie jest to próba stworzenia jakiejś postaci wyłącznie w celach wykorzystania w trakcie świątecznego zdarzeniu.


Star Trek Online
Dla trekkiech, Q (postać z uniwersum Star Trek) przygotował wirtualny Winter Wonderland, dzięki któremu mogą przyłączyć się odwiecznej walki pomiędzy ludźmi z piernika a bałwanami. Questy rozpoczyna się, rozmawiając z Q w jednym z głównych centrów gry. Wśród nagród specjalne recepty, a nawet specjalny statek.

Jak dużo jest z tym zabawy: Zadziwiająco dużo! Możemy uczestniczyć w specjalnym wydarzeniu dla wielu graczy, robić misje, walczyć z Yeti, z bałwanami, którzy zniewolili ludzi z piernika... Winter Wonderland jest zrobiony wizualnie świetnie.

Jak dobrze jest zintegrowane ze światem gry: Q to postać znana i lubiana przez fanów. Jest to mistrz iluzji, i manipulujący rzeczywistością potężny obcy - co oznacza że cokolwiek nam pokaże, będzie pasować do świata Star Trek!


Oprócz opisanych gier, które miałem okazję sprawdzić samodzielnie, również kilka innych gier MMORPG posiada swoje własne zdarzenia związane ze świętami:

  • Neverwinter - Winter Festival Of Simril
  • Guild Wars 2 - Wintersday
  • Dungeon And Dragons Online - Winter Festivult
  • EQ, EQ2 - Frostfell
Hubert Taler
27 grudnia 2013 - 11:36