Trochę historii Androida czyli jak prezentacja Apple zmieniła plany Google - DM - 19 grudnia 2013

Trochę historii Androida, czyli jak prezentacja Apple zmieniła plany Google

iphone 2g
źródło: iMore.com

W 2005 roku - najbardziej tajnym projektem Google był "Project Android". Około pięćdziesięciu inżynierów pracowało ciężko przez dwa lata, by dać światu rewolucyjne urządzenie, który zmieni rynek telefonii komórkowej. Na początku 2007 roku testowano już gotowy prototyp, a premierę planowano na listopad - grudzień. Niestety - w styczniu Steve Jobs wyszedł na scenę, zaprezentował iPhona, a inżynier Google - Chris DeSalvo pomyślał: "Musimy zacząć od nowa...".


W 2005 roku rynek nowoczesnych telefonów pogrążony był w totalnym chaosie. Mobilny internet był za wolny by swobodnie przeglądać strony, aparaty były zbyt słabe by uruchomić na nich coś innego niż wbudowany software, niewielu developerów chciało pisać aplikacje na telefony - z kilku powodów. Pierwszy z nich to operatorzy - ci wielcy chcieli mieć kontrolę nad przeglądarką i wyszukiwarką, która najwyżej zawsze umieszczała linki do dzwonków (mieli z tego duży zysk), nie było żadnej standaryzacji: żadna aplikacja nie dość, że nie działała w telefonie innego producenta, to np. sama Nokia miała kilka wersji systemu Symbian, a każda wymagała osobnej wersji tego samego programu. Pisanie software'u na telefony było prostą drogą do bankructwa - największe zyski notowały firmy zajmujące się testowaniem aplikacji na wszystkich modelach telefonów.

RIM Blackberry w 2007
źródło: www.vosizneias.com


Władze Google spodziewały się, że w końcu ktoś nad tym zapanuje, ogarnie i wprowadzi jednolity standard, który przyjmą wszyscy. Najbardziej obawiały się, że zrobi to... Microsoft. To ta firma była właśnie wtedy ich największym rywalem w kwestii silnika wyszukiwania, a Windows CE jawił się jako system przyszłości. Google bało się, że Microsoft zabroni używać ich wyszukiwarki w coraz bardziej popularnych urządzeniach PDA i "smartfonach". Internet i chipy w telefonach niedługo na pewno przyspieszą - a co z oprogramowaniem?


W wielkiej tajemnicy pracowano więc nad telefonem przyszłości, o nazwie kodowej "Sooner". Aparat był wyposażony w rewolucyjny jak na swoje czasy software, wyprzedzający prawie wszystko to, co posiadał w sobie zaprezentowany w styczniu iPhone. Miał pełną przeglądarkę internetową, zintegrowaną z takimi usługami Googla jak Mapy czy YouTube. Nie wymagał żadnego podłączania do komputera stacjonarnego, posiadał pełny multitasking, był otwarty na instalację aplikacji firm trzecich i gotowy do użycia na każdym telefonie przyszłości, niezależnie od producenta (iPhone na początku wymagał podłączania do iTunes, obsługiwał tylko jedną działającą aplikację na raz i nie planowano, by można było instalować programy firm trzecich).

HTC Sooner - nigdy nie wprowadzony do sprzedaży, pierwszy telefon z Androidem
źródło: esphoneblog.com


Problemem było jednak to, że telefon "Sooner" był... brzydki i nudny. Miał malutki ekranik, ogromną klawiaturę i starał się naśladować popularne wtedy Blackberry. Partnerzy przy projekcie - T Mobile i HTC - uważali, że wygląd nie ma najmniejszego znaczenia, klienci i tak będą zachwyceni tym, jak działa software, a przygody Nokii z dziwnymi projektami jak N-Gage, nie zachęcały ich do eksperymentów z wyglądem.


Pokazanie iPhona uzmysłowiło inżynierom z Google, że rewolucyjny software wymaga jednak innego opakowania niż oklepany wygląd od RIM. "To co mieliśmy - nagle zaczęło wyglądać jak coś bardzo z lat 90tych... To jedna z tych rzeczy, która staje się oczywista, dopiero gdy zobaczysz to na własne oczy" - mówił DeSalvo. Iphone nie tylko wyglądał niesamowicie - ale wprowadził ryzykowną i rewolucyjną metodę interakcji - opartą na ekranie dotykowym, bez klawiszy czy rysika, metodę, której Google nie miał jeszcze opanowanej lub uważał to za fanaberię, która nie ma szans się przyjąć. Jeden z szefów projektu Android wspomina: "Wiedzieliśmy, że Apple zaprezentuje jakiś telefon, żaden z nas jednak nie przypuszczał, że będzie on tak dobry".


W przeciągu kilku tygodni - zespół z Mountain View przestawił się na kompletnie nowe zadania. Oczkiem w głowie i absolutnym priorytetem stał się telefon z ekranem dotykowym, o oznaczeniu kodowym "Dream". Starano się skoncentrować głównie na tych wszystkich aspektach, w których słaby był iPhone, jak np. Android Market. Ich ostrożność z kwestią operowania dotykiem była jednak na tyle duża, że  pierwszy telefon z Androidem posiadał jeszcze wysuwaną klawiaturę mechaniczną. Jesienią 2008 roku, Google zaprezentowało światu HTC Dream (HTC G-1), pierwszy telefon z systemem Android 1.0.

HTC Dream - ostatecznie, pierwszy na rynku telefon z Androidem 1.0


Project Manager Androida - Eric Tseng wspomina: "Nigdy nie uważałem, że powinniśmy wyrzucić to nad czym pracowaliśmy, ale poprzeczka została podniesiona o wiele wyżej - i chcieliśmy się upewnić, że nasz produkt będzie na tym samym poziomie".


na podstawie artykułu Freda Vogelsteina - The day Google had to "start over" on Android.

Polub, śledź bloga na Facebooku!

DM
19 grudnia 2013 - 21:06

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.12.2013 09:17
StoneSour22
24
Centurion

super tekst oby więcej takich ciekawostek odnośnie świata elektroniki :D

20.12.2013 18:19
DM
odpowiedz
DM
166
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

dzięki
na pewno w weekend coś będzie - coś wielkiego...! :)
stay tuned! :)

21.12.2013 07:16
Tomal_P
👍
odpowiedz
Tomal_P
97
Legend

Świetny artykuł! Czekam na więcej.

21.12.2013 08:30
deTorquemada
👍
odpowiedz
deTorquemada
203
I Worship His Shadow

jw. Dobre.

21.12.2013 08:35
Mutant z Krainy OZ
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
205
Farben

Tylko czemu tak krótko :)

21.12.2013 10:13
odpowiedz
strelnikov
80
Senator

"....Na początku 2007 roku testowano już gotowy prototyp, a premierę planowano na listopad - grudzień. Niestety - w styczniu Steve Jobs wyszedł na scenę ...."

i

"... W wielkiej tajemnicy pracowano więc nad telefonem przyszłości, o nazwie kodowej "Sooner". Aparat był wyposażony w rewolucyjny jak na swoje czasy software, wyprzedzający prawie wszystko to, co posiadał w sobie zaprezentowany z czerwcu iPhone...."

21.12.2013 10:26
DM
odpowiedz
DM
166
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

wiem - na początku pomyliłem czerwiec ze styczniem - daty prezentacj i sprzedaży, w tym zdaniu zapomniałem zmienić - zaraz poprawie, dzięki

relatywnie krótko, bo to tekst o momencie, w którym google zobaczyło, że ma słaby produkt i postanowiło zrobić go od nowa, nie o historii tworzenia softu googlowego

w sumie pominąłem jedno zdanie - DeSalvo mówił po obejrzeniu konferencji z iPhonem, że jako potencjalny klient był kompletnie oczarowany, a jako inżynier od razu pomyślał jak bardzo są do tyłu

od siebie mogłem dodać, że to właśnie przez tą zmiane w google i stworzenie telefonu bardziej zbliżonego do iP - Jobs się wściekł i furczał o zniszczeniu androida - tak samo jak kiedyś wrzeszczał na Gatesa, gdy zobaczył pierwszą wersję Windowsa... Samsung jednak wprowadził kopiowanie na wyższy poziom, i zajęci pozwami z samsungiem, na razie dają androidowi spokój :)

21.12.2013 15:06
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Pamiętam jeszcze jak ja miałem pierwszego iphona, 2g, a kolega HTC Dream, otwarcie powiedział że mi zazdrości i ostatecznie żałował zakupu tego telefonu, swoją drogą to było tak cholernie dawno temu, a telefony Apple wciąż porywają swoim wyglądem pomimo tak długiego okresu czasu, żaden telefon z Androidem nie może znaleźć tego "złotego środka" i nie wyszedł jeszcze żaden telefon z androszitem który mógłby chociaż do pięt dorosnąć pod względem wyglądu iphonowi. Co innego Windows Phone, bo uważam że telefony z tym systemem (Lumie) są bardzo ładne.

Od zawsze na zawsze: iOS > Android

21.12.2013 19:52
DM
odpowiedz
DM
166
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

oj no - po co zaczynać co jest lepsze... każdy ma swoje wymagania i gusty i na tym poziomie okresla co jest lepsze

iPhone zawsze wyglądał dobrze, bo Jobs był opętany w temacie wzornictwa przemysłowego i perfekcji - nikt poza nim, w żadnej firmie taki nie jest, liczą się tylko zyski i koszty produkcji...

jest Android, ktory zbliżył się do iPhona, HTC One ma świetną jakość wykonania, nakładka sense jest dość estetyczna - od zawsze, a teraz - przy porażce jaką jest iOS 7 - HTC z Sense zyskuje jeszcze więcej...

21.12.2013 21:56
JaspeR90k
odpowiedz
JaspeR90k
58
ONE MAN ARMY

Świetny tekst zarówno ten jaki i o początkach Androida. Widzę że sporo ciekawych faktów by mnie ominęło gdyby nie DM :) Miałem iPhona 3G później przesiadłem się na Galaxy S2. I muszę powiedzieć że byłem w szoku, i nie mówię tu o specyfikacji sprzętowej tylko własnie o systemie operacyjnym. Dla mnie iOS wydaje się strasznie sterylny taki swego rodzaju układ zamknięty (niesławny Jailbreak raczej nie wziął się znikąd) wymagający programów do najprostszych wydawało by się rzeczy. Android natomiast łączy w sobie najlepsze cechy Symbiana i Windows Phone dając dużą swobodę działania w obrębie samego software i dostępności do poszczególnych funkcji przez co wydaje mi się znacznie przyjaźniejszy w odbiorze. Oczywiście to jest tylko moja subiektywna opinia.

21.12.2013 22:09
DM
odpowiedz
DM
166
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Koło się zamyka... fani Apple chętnie sięgają po biografię Jobsa i mają szerszy obraz - wiedzą skąd ta sterylność i układ zamknięty, reszta po prostu uważa to za wadę i powód by odrzucić produkt... to zderzenie dwóch światów i filozofii, które zaczęło się ponad 30 lat temu, na długo przed choćby marzeniami o iPhonie, choć iPad był już wtedy w planach... ;)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze