Co sądzicie o Watch Dogs? Tak serio. - Piras - 7 marca 2014

Co sądzicie o Watch Dogs? Tak serio.

 Pierwszy materiał wideo reprezentujący Watch_Dogs zupełnie mnie oczarował i utwierdził w przekonaniu, że nowa generacja zbliża się w zabójczym tempie. Mrok, intryga, no i przede wszystkim ta fenomenalna strona wizualna i niezwykle płynna fizyka. Jakbym miał kupować jedną z nowych konsol, kupiłbym ją wraz z Watch_Dogs i właściwie specjalnie dla Watch_Dogs. Tak mówiłem.

Sprawy się jednak pozmieniały i tak na dobrą sprawę, im bliżej premiery, tym więcej mam zastrzeżeń. Chciałbym już na samym początku podtrzymać temat i szczerze Was spytać co sądzicie o nowej marce Ubisoftu? Możecie ustosunkować się do poniższego tekstu, ale nie musicie. Chciałbym po prostu wiedzieć, czy to moje czepialstwo, czy produkcja ta ogólnie rzecz biorąc nie wywarła na was wrażenia wyższego poziomu rozgrywki.

Na mnie wywarła. Od pierwszego momentu. Pierwsze słonce lśniące światłem odbitym od asfaltu, deszcz napełniający pięknie wyglądające kałuże i odbijający  się od długiego, podskakującego przy każdym kroku, płaszcza. Wyraźny klimat serwowany przez mroczny charakter – zarówno bohatera, jak i środowiska, w którym się znajduje. No i potem było już gorzej.

Zawinił właściwie Ubisoft - nadmiernym marketingiem i  reklamą. Miesiąc przed domniemaną premierą dowiedzieliśmy się, że Watch_Dogs po prostu sobie nie wyjdzie. Poszły Pre-Ordery, zamówienia pakietowe(Konsola+Gra). Każdy dałby sobie rękę uciąć, że za daleko to zaszło, by nagle premiera została przesunięta na następny rok. Czyn naganny, no ale dobra. Zdarza się.

Od dłuższego czasu o przygodach Aidena niewiele słyszeliśmy, ale już wcześniej zdążyliśmy wchłonąć naprawdę sporo syto serwowanych przez twórców informacji. Zarówno w postaci tekstowej, jak i video.  Zwłaszcza tych drugich było zabójczo dużo. Tak dużo, że można odnieść wrażenie, że pół gry już znamy. Watch_Dogs niewątpliwie ma sporo ciekawych pomysłów i mechanik do zaoferowania, ale spojlowanie tego wszystkiego kompletnie psuje późniejszą przyjemność z gry, i doszczętnie przekreśla wypowiedziane przez Deana Evansa(twórcy Blood Dragona) słowa, jakoby samo granie w grę powinno być swoistym tutorialem. Jest tu co prawda proces levelowania – udoskonalania technik i specjalizacji hackerskich naszego bohatera, ale cóż z tego, jeżeli większość już widzieliśmy. Widzieliśmy pościgi, widzieliśmy sposób organizowania misji pobocznych, widzieliśmy zdecydowaną większość możliwości hackerskich, widzieliśmy… zbyt wiele.

Premierę ustanowiono na 27 maja, więc od początku tego miesiąca znowu zacznie się powtórka z rozrywki. Nie dostaniemy już przecież tego co widzieliśmy, więc możemy czekać na kolejne szczególiki i materiały technicznie prezentujące się coraz gorzej.

To, co mnie najbardziej gryzie, to faktyczny stan technologiczny Watch_Dogs. To tak, jak po obejrzeniu trailera Dead Island. Najpierw Boom! Komercyjna bomba. Oszałamiająca jakość, intryga, a potem szara rzeczywistość. Tak, szara! To świetne słowo rozpoczynające temat grafiki.

Gdzie ten deszcz, gdzie ten mrok, gdzie charakter wizualny kreowany już od pierwszej prezentacji gry? W rzeczywistych fragmentach rozgrywki z reguły dominuje właśnie szarość, czyli taka… nicość właściwie. Na domiar tego, ogromne wrażenie jeżeli chodzi o grafikę, wywarła na mnie szczegółowość otoczenia. Tekstury były cholernie dopracowane i piękne, nie wspominając już o naszym bohaterze i jego stroju. Autentycznie wygląda to znacznie gorzej niż GTA V, takie przynajmniej odnoszę wrażenie.

Rozumiem, że krytykowanie nieskończonego produktu nieco mija się z celem, ale czasu jest mimo wszystko zbyt mało, by doprowadzić to do imponującego stanu. Stanu, jaki został nam przedstawiony w grywalnym przecież fragmencie, jeszcze w 2012 roku.

Dostrzegłem również, że im bliżej premiery, tym gorszą fizyką Watch_Dogs stoi. Te pierwsze fragmenty, gdzie przeskakiwaliśmy przez wóz, jednocześnie strzelając, kiedy płynne i zwinne ruchy Aidena w moment obezwładniały oponenta. Bieganie, sam ruch tego jakże epickiego płaszcza. Miód zwyczajnie wylewał się z tej produkcji. I się w końcu wylał. Obecnie reprezentowany poziom fizyki nie jest już tym wywołującym opad szczęki, wręcz przeciwnie, wiele jest produkcji, gdzie ten element prezentuje się znacznie lepiej.

Wszelkie dźwięki również wydają się nie być tak głębokie i przyjemne jak wcześniej. Strzałom towarzyszą jakieś takie płaskie, dziwnie brzmiące pyknięcia, co naprawdę nie sprawia dobrego wrażenia.

Na opublikowanym trailerze, który jakoś nie szczególnie mi się spodobał, znaczy jest po prostu średni, dostrzegłem też pewnego absurdu. Na początku jest fragment, gdzie kobieta, która zapewne będzie odgrywała sporą rolę, dała nam telefon, mówiąc, że dzięki niemu możesz kontrolować miasto. Byłoby wszystko ok, gdyby jednak materiał nie rozpoczął się od jakże podkreślonych słów „Bylem najlepszy w tym co robiłem…Haker…Złodziej….”. Najlepszy w zawodzie i dostaje niezwykłe urządzenie – Smartfona oddziałującego na wszelkie układy? Musiał być naprawdę dobry.

No będzie, no kupię, ale już bez ślinotoku...

Tak naprawdę to chciałbym jeszcze powymyślać nawet na sam content, ale nie mam ku temu jakichkolwiek dowodów. A chciałbym powymyślać dlatego, że moje nadzieje i pragnienia zostały nadszarpnięte. Jestem zirytowany zachowaniem Ubisoftu. Dodatkowo trochę smuci mnie to, że zaraz ktoś napisze, jakobym wciągnął i inspirował się niedawno opublikowanym na gry-online tekstem poświęconym właśnie podobnej tematyce. Tak się złożyło, wyszło tu moje odwlekanie.

Nie wiem czemu ma służyć ta zmiana. Znaczy wiem, ale nie potrafię sobie tego ułożyć. Przecież tego wymaga rynek, tego wymagają gracze po podniesionej niedawno na wyższy poziom technologii platform. Są przecież gry skupiające się na treści – contentówki, ale są też typowe gameplay’ówki, gdzie to rozgrywce poświęca się najwięcej pracy i właśnie ona jest główną składową produkcji. Bo tak naprawdę gameplay i technologia na wyjątkowo wysokim poziomie,  pozycjonują ten tytuł od pierwszej prezentacji. Gdy to, co sprawiło chęć posiadania gry – zostało ograniczone, czuje się pokrzywdzony i jest mi smutno, że tak oczekiwana produkcja błyszcząca technologią jak żadna inna, została zepsuta.

Piras
7 marca 2014 - 23:43
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.03.2014 01:06
zanonimizowany879063
36
Konsul

Co sądzę? Tak serio?
Wprost uwielbiam Ubisoft. Firma wyprodukowała jedne z najlepszych gier, w jakie grałem w ostatnich latach (mówię o AC).
Watch Dogs ani trochę mnie nie rusza. Do tego stopnia, że wątpię, żebym w ogóle tę grę kupił. Czasy, klimat, tematyka hakowania - to zdecydowanie nie dla mnie.
Ale do wpisu i tak się odniosę:
Z grafiką i fizyką poczekaj do finalnego produktu. Poza tym, jak dla mnie, grafika wygląda dość dobrze, żeby czepianie się jej nie miało sensu.
Bezsensy fabularne? W poprzednich grach ubi też były, ale nie przejmowałbym się tym, bo dzięki wprowadzeniu paru głupot, firma zawsze potrafiła utrzymać balans między historią a wciągającym gameplayem.
Większość widzieliśmy? Tego nie rozumiem zupełnie. Jeżeli gra Cię ciekawi, dlaczego sam sobie psujesz zabawę? Chyba nikt Cię nie zmuszał do oglądania tych filmików. Pamiętam, że przed AC4 też był wysyp demonstracji - poza głównymi (pierwszymi, bardziej filmowymi, zapowiedziami i prezentacją technologii graficznej) nie oglądałem ani jednej, więc się da. Dzięki temu gra zaskakiwała mnie na każdym kroku. Po co oglądać kilkuminutowy gameplay i czytać o wszystkich drobiazgach, skoro wiadomo, że i tak się kupi?
Ale jak już mówiłem - nie mój klimat. Póki co sto razy bardziej czekam na Child of Light.

08.03.2014 09:46
ŁukaszZ
odpowiedz
ŁukaszZ
9
Legionista

To prawie przypomina słynny trailer Killzone 2, kolejne materiały prezentujące grę powinny wyglądać coraz lepiej a nie coraz gorzej. Nie zdziwiłbym się gdyby ten pierwszy słynny film z Watch Dogs nie był prawdziwym gameplayem a tylko czymś w rodzaju prerenderowanego demka. No i pokazywanie zbyt wiele też nie pomaga, to z kolei przypomina się druga część Matrixa, do kina szło się praktycznie tylko na kilka dialogów bo cała akcja filmu została już pokazana w trailerach, mini dokumentach, zapowiedziach itd..
Tak czy inaczej myślę, że ubisoft tego nie spartoli i gra będzie dobra, jedynie jej zapowiadany, i pewnie bardziej "przewidywany" wygląd zderzył się z rzeczywistością optymalizacji technologicznej silnika..

08.03.2014 12:55
Sasori666
odpowiedz
Sasori666
147
Korneliusz

Ja jak większość. Na początku się jarałem, jarałem isę aż do czasu ogłoszenia nowej daty wydania. Wtedy cały hajp ze mnie wyleciał, do tego ostatnie filmiki pokazują że graficznie nie powala i nie wiele różni się od GTA 4 z modami.

08.03.2014 13:03
Roniq
odpowiedz
Roniq
80
Senator

To prawie przypomina słynny trailer Killzone 2

Tylko że ostatecznie K2 wyglądał lepiej.

08.03.2014 14:11
odpowiedz
zanonimizowany840667
28
Generał

Sądzę, że będzie podobnie zły, jak Assassins Creed. AC jest grą oszałamiającą wizualnie i przy pierwszym kontakcie dającą (złudne) poczucie wolności i mnóstwa rzeczy do zrobienia. W praktyce są to nudne, powtarzalne czynności, w kółko to samo.

08.03.2014 15:15
odpowiedz
Krabicz
16
Legionista

Watch Dogs przestałem się jarać kilka dni po pierwszej zapowiedzi, kiedy na chłodno sobie wszystko przeanalizowałem i doszedłem do wniosku, że to gra nie dla mnie. Hackowanie wydaje się w wielu miejscach bezcelowe i jeśli będzie głównym filarem gry, która nie ma więcej do zaoferowania to będzie lipa. Nie tego oczekuję od sandboxa, do którego miana Watch Dogs aspiruje.

Jeśli chodzi o kwestie graficzne to sprawa jest prosta. Pierwszy materiał był odpalony na PC, nowe zwiastuny i gameplaye są na PS4. Gra wygląda gorzej i irytuje mnie tłumaczenie marketingowców z UBI, że "nie pogarszamy grafiki, zaufajcie nam", które jest prawdą, ale tylko w obrębie konkretnej platformy. Jeśli więc ktoś był przestraszony grafiką po ostatnich materiałach, a ma zamiar kupić grę na PC to byłbym spokojny. W przypadku konsoli pewnie czeka go niezły zawód. Inna sprawa, że akcja pierwszego gameplaya rozgrywała się wieczorem/w nocy, w deszczu przez co łatwiej było pokazać wszystkie graficzne bajery, a teraz pokazują słoneczny dzień. Chciałbym zobaczyć jak on wygląda na PC.

08.03.2014 15:17
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
233
Cyberpunk 2077

Myślę że będzie to normalna niczym nie wyróżniająca się gra.

08.03.2014 21:21
kaczka-dziwaczka
odpowiedz
kaczka-dziwaczka
20
Centurion

Entuzjazm siadł w momencie, kiedy przełożono premierę. Potem to już tylko świetne GTA V i hype na WD skończył się zupełnie. Teraz ta gra może być co najwyżej fajna...

08.03.2014 21:29
odpowiedz
Bazylisheq
103
Konsul

Roniq - chyba na okładce.

08.03.2014 21:54
odpowiedz
zanonimizowany631395
120
Legend

To samo. Pierwsze trailery sprawiły, że z miejsca był to must have dla mnie. I w parę chwil ta gra spadła u mnie z must have na średniaka, którego zamiast zamówić przed premierą kupię gdy stanieje lub na promocji.

08.03.2014 21:57
odpowiedz
barnej7
129
Senator

Gameplay z 2012 był zwykłym renderem, dziś najnowsze gry wyglądają niemalże identycznie na PS4 jak i na High endowym PC a jedyną różnicą jest rozdzielczość, wątpię by ubi zrobiło takie coś na skrzynkach sprzed 2 lat.

Z resztą sam fakt, że gra śmiga na PS3/X360 mówi wiele - snilik pochodzi z poprzedniej generacji a next geny i pc mogą co najwyżej dostać AA, wyższą rozdzielczość, dalszy zasięg widzenia, więcej przchodniów i samochodów na ulicach. Zaden prawdziwy next gen nie wychodzilby na konsole poprzedniej generacji.

Jakbyśmy w 2012 roku zobaczyli to co ostatnio to nikt nie mówiłby o tej grze a tak trochę preorderów pójdzie

08.03.2014 22:09
Predi2222
😊
odpowiedz
Predi2222
101
CROCHAX velox

Każda alternatywa dla gta mnie interesuje . Saints row 3 i 4 ,świetnie mi się grało mimo okrojonego świata w IV,ale było bardzo miło- 170 godzin ,700k zabitych ;) .
Podobnie podchodzę do WD,potrzebne jest coś nowego,coś innego (świeżego?) . Coś co nie zmusi mnie do grania murzynem ,ruskiem czy innym Azjatą.

Niech pokażą jak na pc wygląda to będziemy rozmawiać :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze