Broń przyszłości służy już dwie dekady czyli druga młodość karabinka M4A1 Miss M4 - DM - 24 marca 2014

Broń przyszłości służy już dwie dekady, czyli druga młodość karabinka M4A1, Miss M4

źródło: militaryphotos.net

W grach FPS, których fabuła osadzona jest w miarę bliskiej przyszłości, deweloperzy oddają w nasze wirtualne ręce futurystycznie wyglądającą broń. Mamy do dyspozycji takie konstrukcje jak ACR, XCR, Colt CM901. Tymczasem jedna z największych, najnowocześniejszych i najbogatszych armii świata - US ARMY, widzi przyszłość głównej broni strzelca zupełnie gdzie indziej! Podstawowym karabinkiem na wyposażeniu żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych na wiele następnych lat, został będący w użyciu od 1994 roku... M4A1.

AR-15 od Armalite, protoplasta M16 i M4, źródło: ar15.com

Bardzo krótko o historii
Główna konstrukcja, na której bazuje M16 i M4, to karabinek AR-15 firmy Armalite, opracowany min. przez Eugena Stonera. Armalite miało jednak kłopoty finansowe, sprzedało prawa do konstrukcji firmie Colt, a ta przygotowała dla armii M16. Wojsko szybko zażyczyło sobie krótszy i bardziej poręczny „karabin”, co zaowocowało takimi konstrukcjami jak CAR-15, XM-177 czy Colt Commando. Każda z nich miała jednak wady, pojawił się więc bardziej dopracowany karabinek M4. Na początku używany głównie przez siły specjalne, oficerów (w zamian za pistolet Beretta), załogi pojazdów - obecnie wypiera z armii również swojego "dłuższego brata" - M16. M4 zastąpił też pistolety maszynowe - armia zrezygnowała z nich, z powodu coraz łatwiejszego dostępu "wroga" do kamizelek kuloodpornych.

XM8 w czasie testów US Army, źródło: inetres.com

M4 jako broń przyszłości
W 2013 roku US Army zadecydowało, że wybiera M4A1 jako podstawową broń strzelecką dla jednostek frontowych na kolejne lata. Decyzję podjęto po kilku próbach wyłonienia nowocześniejszej i lepszej konstrukcji - żadna jednak nie zdobyła uznania generałów.
Od 2003 roku testowano na szeroką skalę kosmicznie wyglądającą broń XM8 firmy Heckler&Koch, która miała zastąpić w wersji długiej M16 i M4 - w skróconej. Program jednak skasowano na jesieni 2005. (XM8 znalazł się na wyposażeniu kilku oddziałów armii Malezji).

Beretta ARX-160

Kolejne duże przedsięwzięcie, to ogłoszony w 2011 roku projekt "Individual Carbine", który miał wyłonić nowoczesnego następce dla właśnie M4. Wymagania zakładały przede wszystkim celność i niezawodność, ogień ciągły i pojedynczy, szyny Picatinny do montażu akcesoriów oraz przystosowanie dla lewo i praworęcznych żołnierzy.
Do konkursu stanęły takie modele jak XCR (Robinson Armament), ACR (Remington), SR-16 (KAC), SCAR (FN), CM901 (Colt), Enhanced M4 (Colt), ARX-160 (Beretta) czy HK416 (Heckler&Koch). Colt wycofał się szybko w fazie I, ponieważ warunki zmuszały do podzielenia się projektem z innymi firmami - jedną broń miało wytwarzać dla armii trzech producentów.

XCR i ACR - kandydaci na zastąpienie M4A1

Faza druga, od maja 2012, zakładała dokładne testy w terenie, testy na wytrzymałość i żywotność części, ocenę kosztów. Miała trwać półtora roku, jednak w marcu 2013 armia ogłosiła skasowanie programu. Stwierdzono, że prezentowane modele nie wnoszą znaczących i rewolucyjnych usprawnień względem M4, a jedynie drobne udoskonalenia - nic co by usprawiedliwiło wydanie prawie dwóch miliardów dolarów na program. Podjęto decyzje o dalszych zakupach M4A1 i wyposażeniu w nie wszystkich oddziałów frontowych. Armia nadal będzie obserwować trendy i nowości na rynku tego typu broni, ale nie widzi wyraźnej potrzeby zmian.

SCAR na strzelnicy, źródło: militaryphotos.net

US Army nie była też zbyt gościnna dla karabinka SCAR, który został wybrany jako nowa broń modułowa dla sił specjalnych. Po dostarczeniu jej w 2009 roku, w większej ilości min. dla Rangersów, dowództwo SOCOM wycofało się z dalszych zakupów wersji SCAR L Mk.16 - kalibru 5.56 i miało pozbyć się posiadanych do końca 2013 roku. Tłumaczono się oszczędnościami i zbyt małymi różnicami pomiędzy SCARem a M4. Planuje się natomiast kontynuować w pewnych ilościach zakupy wersji SCAR H Mk.17 - kalibru 7.62 i Mk.20 - wersji snajperskiej. Do wersji Mk.17 dostępna jest konwersja na kaliber 5.56, większą liczbę obu SCARów zamówiły siły specjalne marynarki wojennej.

Rangersi z M4A1 SOPMOD II, źródło: militaryphotos.net

M4 PIP
Dwudziestoletni M4 musi jednak trochę się zmienić, by dorównać współczesnym standardom. Przez ten okres czasu sporo zmian odbyło się  "pod maską", a w toku jest tzw. M4 Product Improvement Program.
Faza pierwsza zakłada wymianę wszystkich starszych wersji M4 (strzela serią 3 pocisków) na M4A1 (tryb ognia ciągłego). Nowe egzemplarze mają posiadać selektor ognia przystosowany dla leworęcznych osób. Od kilku lat M4A1 dostarczany jest już też z cięższą, bardziej niezawodną lufą. Faza druga to wybór przedniego chwytu z szynami RIS. Jeśli przetarg wyłoni zwycięzcę - to pierwsze egzemplarze w pełni ulepszonego M4A1s - powinny trafić do żołnierzy latem tego roku. Nie udało mi się znaleźć informacji o ewentualnym wygranym, ale wszystko wskazuje na to, że tym razem armia NIE zaadoptuje systemu zatwierdzonego przez siły specjalne w zestawie SOPMOD Block II.

Pierwszy zestaw SOPMOD z lat 90-tych

SOPMOD
SOPMOD (Special Operations Peculiar MODification) to ogólnie zestaw akcesoriów do karabinka M4A1, zatwierdzony przez dowództwo sił specjalnych SOCOM dla ich żołnierzy, w latach 90-tych, gdy M4 posiadał jedynie bulwiasty chwyt przedni i odkręcaną rączkę transportową.
Operatorzy potrzebowali skutecznej i wszechstronnej broni, nie tylko w zależności od rodzaju wykonywanego zadania, ale też według własnych preferencji. Zestaw oferował przede wszystkim system szyn przednich RIS firmy Knight's Armament (KAC), pozwalający na montowanie różnych akcesoriów. Pierwszy SOPMOD Block I zawierał min. takie elementy jak:
- kolimator Aimpoint Comp M2
- lunetę 4x ACOG firmy Trijicon
- wskaźnik laserowy AN/PEQ-2, widoczny w noktowizji
- chwyt pionowy KAC
- tłumik dźwięku KAC z systemem szybkiego montażu
- granatnik M203
Z biegiem czasu, system szyn RIS został zaakceptowany również przez armię i korpus piechoty morskiej. Element od  Knight's Armamnet stał się standardem we wszystkich M4 używanych w boju.

Elementy SOPMOD Block II

Drugi zestaw SOPMOD - Block II posiada wiele elementów wspólnych dla SCARa i M4A1, ten drugi jednak zyskał zupełnie nowy system szyn przednich - RIS II firmy Daniel Defense. Konstrukcja DD jest dłuższa, daje więcej możliwości na wygodniejsze rozmieszczenie akcesoriów, a jednocześnie likwiduje charakterystyczną dla M4, wielką, trójkątną muszkę. RIS II jest mocowany tylko do górnego korpusu (RIS od KAC opierał się na muszce i lufie), więc pozwala na tzw. pływającą lufę, co poprawia celność. Nowe akcesoria w SOPMOD II to min:
- mniejszy wskaźnik laserowy IR - AN/PEQ-15
- luneta Elcan SpecterDR o regulowanym przybliżeniu 1-4x
- celownik holograficzny EOTech 553
- chwyt pionowy Tango Down
- składana muszka KAC


Na froncie można jednak spotkać najprzeróżniejsze miksy akcesoriów, na przykład wielu żołnierzy wybierało stary kolimator Comp M2 zamiast EOTecha, ponieważ ten drugi za szybko zużywał baterie. Popularne stają się polimerowe magazynki PMAG firmy Magpul.

Mk.18 - wersja CQBR z najnowszymi akcesoriami, źródło: militaryphotos.net

Warianty
Wbrew pozorom, nie ma zbyt wielu wersji karabinka M4, używanego w siłach zbrojnych USA:
- M4 - ogień pojedynczy i trzy-strzałowa seria
- M4A1 - ogień pojedynczy i automatyczny
- Mk.18 - wersja CQBR z krótką, 10.3 calową lufą, używana przez siły specjalne. Pierwotnie miała być częścią SOPMOD II, ale ostatecznie stała się oddzielnym projektem marynarki US Navy.
Niedługo powinien pojawić się zyskujący na powszechności -  unowocześniony M4A1s.
Cała reszta oznaczeń typu: Block I, Block II - odnosi się tylko do założonych akcesoriów, a Mod 0 i Mod 1 - do systemu szyn (Mod 0-RIS od KAC, Mod 1-RIS II od DD).

FN15 czyli M4A1 z logo FN, źródło: weaponevolution.com

Przepychanki prawne
Od 2009 roku Colt nie posiada już praw do konstrukcji M4, przeszły one bezpośrednio na US Army, a to oznacza, że teraz każdy producent broni może zostać wybrany jako dostawca i dowolnie modyfikować konstrukcję. W 2012 roku ogłoszono zakupy od firmy Remington, Colt zaczął protesty, rozprawy sądowe - przegrał wszystko. Te batalie prawnicze wykorzystała belgijska firma FN (twórcy SCARa i M249), i to ona dostała kontrakt na najnowsze dostawy M4A1. Colt przegrał też inne, wcześniejsze procesy, które wytoczył o nazwę M4 i kwestie oznaczeń przeciw Heckler & Koch oraz Bushmasters Firearms. Rezultatem tego było wcześniej min. nadanie karabinkowi HK nazwy HK416 a nie HK M4 jak planowano. Sąd oddalił jednak wszystkie zarzuty, a ponadto uznał, że M4 to już nazwa potoczna na każdą broń z rodziny AR-15 z krótszą lufą i Colt nie ma do niej żadnej wyłączności. Nazwa AR-15 (choć też należy do Colta) funkcjonuje od dawna na rynku cywilnym, jako potoczne określenie każdego karabinka pół automatycznego z tej rodziny.

Rachel Washburn, źródło: dailymail.co.uk

Miss M4 :)
Mała ciekawostka na koniec. W Afganistanie - M4 nie jest wizytówką jedynie brodatych komandosów i walczących żołnierzy. Całkiem nieźle pasuje też chyba najładniejszej osobie wśród Zielonych Beretów  i użytkowniczek M4 Mod 0 Block II - Rachel Washburn.
Rachel jest byłą cheerleaderką drużyny Philadelphia Eagles. Po studiach wstąpiła do US Army i obecnie posiada stopień porucznika. Ma za sobą min. szkolenie spadochronowe, ale w armii służy jako oficer wywiadu wojsk lądowych. Odbyła już dwie tury w Afganistanie, gdzie działa w ramach operacji specjalnych. Jest pionierem w misjach związanych z kontaktem i pomocą lokalnej społeczności kobiet, zwłaszcza w sytuacjach, w których w tej kulturze obecność mężczyzn jest niestosowna (min. pomagała przy odbieraniu porodu w czasie burzy śnieżnej). Za swoją działalność i postawę - odznaczona medalami Rachel Washburn - jest w Ameryce stawiana jako wzór i uosobienie "American hero".

Rachel jako cheerleaderka i jako oficer w Afganistanie, źródło: dailymail.co.uk

Więcej zdjęć Rachel w artykule o niej z Daily Mail - KLIK

M4A1 z szynami DD w MoH:Warfighter i Mod 0 w Battlefield 3

M4 w grach komputerowych
Wizerunek popularnego karabinka w grach video jest z jednej strony świetny, z drugiej - kiepski. Świetny - bo obecny jest praktycznie w każdym tytule. Mizerny - bo twórcy dość dowolnie podchodzą do jego wersji czy swobody konfiguracji. W zasadzie nigdzie nie możemy skorzystać w miarę dobrze odtworzonego zestawu SOPMOD. Najbliższe oryginałowi są tu addony do ARMA oraz ewentualnie Medal of Honor: Warfighter. Tylko w tych dwóch pozycjach możemy zobaczyć elementy z Block 2. Znośnie jest też w Battlefield 3 -  choć tam dominują akcesoria z Block 1. Kuriozalny jest Battlefield 4 - gdzie dostajemy przestarzały i oddawany „na złom” M4, z serią trzech pocisków - ale pewnie górę wzięły zasady balansu rozgrywki multiplayer.

Wszystkie generacje M4 dzięki addonom do ARMA 3, od góry:
Standardowy M4A1
SOPMOD I
SOPMOD II Mod 1
MK.18 SOPMOD II Mod 1
Kliknij by zobaczyć w dużej rozdzielczości

W środowisku airsoftowym - M4 jest często zwany "choinką", z uwagi na ogromne możliwości konfiguracji i czasem absurdalne wręcz kombinacje - ale to stanowi właśnie jedną z jego największych zalet i przyczyn popularności. Przed twórcami gier wciąż stoją więc otwarte drzwi - by pozałatwiać wszystkie formalności z producentami - i zaoferować graczowi rozgrywkę z możliwością swobodnego dobierania akcesoriów SOPMOD Block II, zamiast dziesiątek egzemplarzy broni z Peru, Czech czy Kolumbii. To powinien być jeden z trzonów Battlefield 5!!! :)

Część akcesoriów, które można zamontować na M4A1 źródło: markfingar.com

"Stylusem i klawiaturą" na Facebooku!

DM
24 marca 2014 - 10:22
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.03.2014 00:54
DM
odpowiedz
DM
169
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Mylisz mnie z Removem ;)

Jasne że można by pisać i pisać, ale o technicznych zawilosciach nie wiele osob lubi czytac, poza tym i tak juz mi sie dostaje ze za dlugie arty produkuje... (Dzizas za tydzien bedzie ponad dwa razy dluzszy :)) wiec trzeba trzymac sie tematu i atrakcyjnosci :)
Parafrazujac Clarksona - fajnie ze w hk416 lepiej rozwiazali odprowadzanie gazow, ale nie chcialbym pojechac na urlop z facetem co to wymyslil :)

Gorącą lufe nie wiem czy czasem nie poprawili wraz z montowaniem heavy barrel HB, a amunicja - 556 to naboj NATO, chyba caly pakt by sie musial przerzucic na nowy kaliber

24.03.2014 01:22
Lemur80
odpowiedz
Lemur80
75
Fear is the mind killer

@DM

Nie martw się, nie mylę:-). Wychodzę po prostu z założenia, że w przypadku broni konieczne jest zrozumienie przynajmniej podstawowych parametrów technicznych by móc lepiej zrozumieć szerszy kontekst. Powiesz, że w grach jest to nieistotne, ale być może między innymi brak właśnie takiej wiedzy prowadzi do różnorakich baboli developerskich? Z drugiej strony całkowicie rozumiem kwestię konieczności chodzenia na kompromisy, szczególnie na czymś takim jak gameplay.pl... Tu się pisze o grach, a nie krzywych balistycznych.

Top Gear lubię, choć oglądam rzadko, Clarksona nie czytam, ale myślę, że parafrazę zrozumiałem. To, że Stoner wymyślił i skonstruował broń która stała się legendą nie oznacza, że musiał być nudziarzem. To że M. Kałasznikow był odpowiedzialny za stworzenie kbk AK, którego użycie przyczyniło się do prawdopodobnie do setek tysięcy zgonów, nie oznacza, że musiał być on skończonym gnojem (z którymi nie da się słuchając ciekawych historii wychylić kielona lub szklanki... herbaty). No ale koniec końców trzeba przyznać, że wybierając towarzysza urlopu wybrałbym tą panią z pomponami;-).

PS. Ciekawostka na temat Remova. Parę lat temu z forumowymi towariszczami wyszliśmy do Cenegi z inicjatywą wydania gry pt 7.62 właśnie pod patronatem wyżej wymienionego. Na pudełku miałby się np. pojawić sticker z czymś w rodzaju "Bron i Amunicja poleca", a sam Remov miał pełnić rolę konsultanta merytorycznego. Oczywiście nic z tego nie wyszło, Cenega olała sprawę.

EDYCJA:

Ciężka lufa częściowo rozwiązuje problem, ale tylko częściowo... Oczywiście, przy zmianie z .223 na 6,8, albo na 6,5 zmiany musiałby dokonać cały Pakt. Przypomina mi się historia z kbk EM-2. Eh, co na to NATO? NATO mądre po szkodzie.

24.03.2014 11:20
Dead Men
👍
odpowiedz
Dead Men
134
Generał

Ciekawy tekst ( dla fana militariów ) sporo rzeczy wiedziałem ale kilka nowych się dowiedziałem. Ale jednak dla mnie najpiekniejszy i ukochany w sercu będzie dziadek czyli M16A1 z 20 pociskowym magazynkiem. Ta broń ma cos w sobie a te poźniejsze wersje są dla mnie już takie jakieś inne nie maja tego czegoś

24.03.2014 11:29
odpowiedz
tybet2
110
Generał

Super się czytało. Dzięki. Czekam na następne artykuły:)

24.03.2014 11:56
zmudix
odpowiedz
zmudix
157
Professor Fate

Jako że słowem nie wspomniałeś o CS:GO - czy M4A4 to wymysł twórców gry, czy jakaś wersja mało warta uwagi?

24.03.2014 15:34
dVk.
odpowiedz
dVk.
126
Legend

Bardzo fajny artykuł. :) Mało takich. Więęęęęęcej. :3

24.03.2014 15:50
piotr432
odpowiedz
piotr432
86
Warrior

Nie do końca po prawdziwy protoplasta jest AR 10 , no ale ok ? czepiam się

24.03.2014 15:57
Reavek
odpowiedz
Reavek
126
Koza

zmudix - Autor nie wspomniał bo taka broń jak m4a4 nie istnieje. Mało grałem w CS'a ale tam chyba większość broni ma wymyślone nazwy.

24.03.2014 16:29
Trael
odpowiedz
Trael
219
Ja Bez Żadnego Trybu

Podobno amerykańskim marines zdarzało się dobijać rannych z kbk M4 "powstańców" przy użyciu... pistoletów Colt M1911A1...

Lemur80 -> Źródło tej historii? W mojej opinii jest mocno wątpliwa. Z dwóch powodów. Po pierwsze jeszcze do niedawna USMC w jednostkach linowych dominował M16A4. Po drugie standardową bronią krótką piechoty morskiej jest M9 a nie Colt 1911.

24.03.2014 16:39
odpowiedz
zanonimizowany158587
167
Senator

Amerykanie nie kupili by projektu z innego kraju, choć M4A1 swoje lata ma, to i tak jest bardzo dobrym narzędziem wojny. Choć nie tak wygodny jak Izraelski Tavor (TAR-21), który to już kilka państw zamówiło,ponoć nie ma tendencji do przegrzewania się jak M4 (gazy prochowe są odprowadzane przez boczny otwór lufy), choć na pewno nie był tak intensywnie testowany w warunkach bojowych, a to ma najważniejsze znaczenie dla generałów i ludzi decydujących o standaryzacji w armii.

24.03.2014 16:56
Mastyl
👍
odpowiedz
Mastyl
161
Za godzinę pod Jubilatem

Bardzo dobry artykuł.

24.03.2014 17:32
DM
odpowiedz
DM
169
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

CS:GO - czy M4A4 to wymysł twórców gry, czy jakaś wersja mało warta uwagi?
zmudix - tam jest taka kombinacja... m4a1 z lufą 10.3 cala CQB jak w Mk.18 ale z RISem "pływającym" od Knights Armament, który oficjalnie był w armii w dłuższej wersji, dla snajperskiego SPR

A4 jest oznaczeniem wymyślonym przez twórców, żeby zróżnicować to M4 od wcześniejszych, że niby nową broń dali
Tak samo M4A1-S w CS GO jest najstarszym M4 z możliwych, ze starym recieverem od M16 - tyle, że ma tłumik - stąd pewnie to -S (silenced)

Amerykanie nie kupili by projektu z innego kraju

Jakby nie kupili jak M249 to produkcja belgijskiego FN, SCAR to samo, HK416 jest niemiecki, pistolet Beretta włoski a sig sauer sealsów niemiecki, a dziesiątki tysięcy sztuk M4 zamówiono od belgisjkiego FN... inna sprawa, że wszystkie te firmy mają swoje oddziały w USA,

zwykłe "trepy" Marinsów z Coltami nie biegają, ale Marsoc czy Force Recon (ich nie ogarniam tak dobrze, kto tam jest na szczycie) już tak, mają Colty albo HK, często z prywatnych kolekcji nawet

i fakt, że AR-10 był protoplastą, ale skoro AR-10 było bazą dla AR-15 i dopiero na nim bazowało M16/m4 - ten sam kaliber, to mniej się miesza, mówiąc, że protoplastą M4 jest AR-15, zwłaszcza, że tą nazwą określa się je do dziś

24.03.2014 18:51
Lemur80
😐
odpowiedz
Lemur80
75
Fear is the mind killer

@Trael

Nie podam dokładnego źródła bo wyczytałem tą historię dość dawno temu. Mój błąd że napisałem "marines", mogła to być jakakolwiek jednostka specjalna. [Edycja: jednak równie dobrze mogli to być jednak marines, część z nich używa zmodernizowanych Coltów]. Nie dyskutuję z tym, że historia może być nieprawdziwa - może być. Faktem jest natomiast że w którymś z artykułów na którymś z portali militarnych podobna historia była przytaczana na 100%.

Szczerze mówiąc szukać mi się nie chce. Jeżeli Tobie się chce, to proponuję zacząć od forum militaryphotos.net, albo zguglować hasła takie jak: "reliability of M4 carbine in combat", "stopping power of M4 carbine", "M4 raport / in combat", "soldiers were using old Colt M1911 instead of M4". Po jakimś czasie powinieneś coś znaleźć:-).

EDYCJA:

Nie podawałbym wymyślonej historii, fakt faktem że teraz po nawet po swoich hasłach guglowych nie mogę tej historii odnaleźć. Można uznać że spieprzyłem powołując się na tę "legendę", ale do teraz miałem pewność że coś takiego gdzieś napisano.... A może to był jakiś filmik/dokument? Naprawdę nie pamiętam.

24.03.2014 18:58
Meno1986
odpowiedz
Meno1986
136
Szkubany Myszor

Strzelałem z M4A1, ale wg. mnie nasz Beryl jest fajniejszy. Jakoś lepiej leży i ogólnie lepiej się z niego strzela. No chyba, że to kwestia przyzwyczajenia. Szkoda tylko, że przez głupią unifikację mamy w Berylu 5.56 zamiast 7.62...chociaż dzięki temu w ogóle nie kopie.

24.03.2014 19:02
Trael
odpowiedz
Trael
219
Ja Bez Żadnego Trybu

Lemur80 -> Militaryphotos.net przeglądam codziennie także, raczej nie uszło by to mojej uwadze. Ogólnie nie przeczę, że M4 ma problemy na większych dystansach. Bo to jest fakt. Chodzi mi raczej o to, że cała ta historia to brzmi trochę jak takie typowe urban legend. Dlatego pytałem o źródło bo chciałem przeczytać. Jeśli nie ma to, nie ma co specjalnie szukać ;)

24.03.2014 19:16
Lemur80
odpowiedz
Lemur80
75
Fear is the mind killer

@Meno1986

Beryl to w końcu udana, zmodyfikowana wersja kbk AK-74. Obok Valmetów i Galila można Beryla uznać za jeden z najlepszych klonów kbk AK. Amerykanie chętnie go kupują w wersji cywilnej, mimo że jest drogi. Po prostu potrafią docenić dobrą broń. Co do unifikacji, jesteśmy w końcu w NATO, przejście na 5,56X45 mm było jednym koniecznych kroków jakie po prostu należało podjąć.
Co do samej amunicji, 5,56X45 jest energetycznie słabsza, jednak inne jej właściwości balistyczne są lepsze niż 7.62X39mm. Amunicja 5,56 ma płaską trajektorię lotu i wspominane duże skłonności do fragmentacji, co trochę paradoksalnie może czynić natowską amunicję bardziej skuteczną od starego 7,62X39 wz. 43. Bezdyskusyjna jest jednak przewaga rosyjskiej amunicji w kwestii penetracji, różnica kilkuset dżuli to nie w kij dmuchał.
Przyszłością jest broń modułowa (prototyp tego rodzaju kbk powstał także w Polsce). Broń tego rodzaju pozwala na szybką i stosunkowo łatwą wymianę podzespołów nawet w ogniu pola walki i zasilenie broni taką amunicją jaka jest aktualnie dostępna. W większości wypadków konstrukcje modułowe pozwalają na zasilanie ich dwoma wymienionymi rodzajami amunicji, a bywa także że są to nowe 6,8 SPC, 6,5 Grendel, lub 7.62X51 i 7,62X39 mm.

24.03.2014 19:24
Lemur80
odpowiedz
Lemur80
75
Fear is the mind killer

@Trael

Jakby to miałoby być tylko urban legend to bym w ogóle o tym nie pisał. Co do militaryphotos, hmm... To potężne forum, a szuka się też nie łatwo... Ja też bym chciał żeby potwierdzić to co piszę:-). Nieistotny jest fakt, że na wojnie zdarzają się dużo bardziej nieprawdopodobne historie. Pytasz, więc powinienem podać link, rozumiem to. Pamiętam, że był jakiś link gdzie żołnierze amerykańscy strzelali zza betonowej osłony drogowej do rannego leżącego taliba (i nie mogli go dobić). Wcale nie chodzi też o nowszą sprawę brytyjskiego żołnierza który dobił taliba z pistoletu (choć wcale nie musiał tego robić).

Tak czy inaczej, jak znajdę źródło to tu wkleję.

24.03.2014 23:11
piotr432
odpowiedz
piotr432
86
Warrior

Lemur80
O to chodzi ?

http:/ /w ww.p
olskieradio.pl/5/3/Artykul/974652,Bryt
yjski-zolnierz-skazany-za-zabicie-
rannego-Taliba

24.03.2014 23:50
DM
odpowiedz
DM
169
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Juz we wtorek lub srode kolejna porcja ciekawostek z US Army - stay tuned! :)

25.03.2014 23:26
Lemur80
odpowiedz
Lemur80
75
Fear is the mind killer

@piotr432

Nie. Bardzo przepraszam, ale wyraźnie napisałem, że nie o to chodzi:-)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze