Moja kariera w FIFA14 #31: Uczulony na trawę - Brucevsky - 22 czerwca 2014

Moja kariera w FIFA14 #31: Uczulony na trawę

Rok po zakończeniu kariery w FIFA12 wracam do świata produkcji EA Sports. Poznając zmieniony tryb kariery, odkrywam smaczki i błędy nowej odsłony słynnej serii. Przy okazji zachęcam do dyskusji o zmianach, wadach, zaletach, talentach, formacjach, drużynach i sukcesach.  

Nie jest dobrze trenerze, Novothny wpadł w panikę – oznajmił mi po jednym z treningów asystent. I rzeczywiście miał rację, bo młody Węgier od kilku dni zachowywał się dziwnie, był rozkojarzony, zamknięty w sobie, jakby nieobecny. Wewnętrzne śledztwo naprowadziło nas na przyczynę problemu. Młody reprezentant swojego kraju przyszedł do Sabadell z Napoli, bo chciał regularnie grać w piłkę. W Katalonii odnalazł miejsce w pierwszym składzie i upragniony spokój. Gdy do klubu zawitali jednak w lipcu Pulido i Stoian, znowu zaczął drżeć o swoją pozycję. Przeraził się konkurencji i rywalizacji. Całkiem słusznie, choć nie wiedział, że startuje z trochę uprzywilejowanej pozycji. To właśnie on ma ze Stoianem tworzyć mój podstawowy duet napastników…

Właśnie ta dwójka wybiegła na boisko w wyjściowym składzie w pierwszym sparingu z Augsburgiem. Potyczkę z reprezentantami Bundesligi moi podopieczni wygrali pewnie 3:1, a najwięcej powodów do zadowolenia dali mi właśnie snajperzy, Novothny, Stoian i Ubiparip, którzy wpisali się na listę strzelców. Znowu mogłem pomarzyć, że właśnie rozwiązałem swoje problemy ze strzelaniem goli. Tak samo jak szesnaście razy wcześniej w Chateauroux, UCD i Sabadell. W ramach dalszej części okresu przygotowawczego udaliśmy się do Włoch, by zmierzyć się w kolejnych sparingach z Cagliari i Napoli. W związku z nadchodzącymi wielkimi krokami spotkaniami w eliminacjach do Ligi Mistrzów musiałem zacząć baczniej śledzić kalendarz, by odpowiednio przygotować się na konfrontację z Club Brugge. Trzy dni wcześniej Sabadell zaczynało rozgrywki ligowe z Villarreal, więc nie było szans, by w obu tych spotkaniach zagrała najsilniejsza jedenastka. Trzeba było przygotować ekipę Sabadell II.

Ward – Zbozień, Joan, Carlos Hernandez, Tshimanga – Sarota, Brugman, Coentrao Marafona, Dahlstrom – Pollet, Ubiparip

Właśnie taki drugi garnitur Sabadell, który przecież do niedawna był wyjściową formacją zespołu, miał przejść swój chrzest bojowy w starciu na Sardynii z Cagliari. Sprawdzian moi podopieczni zdali śpiewająco, ogrywając rywali 2:0 po trafieniach Pulido i Brugmana. To jednak nie dobry występ zmienników, kolejny udany mecz Brugmana czy rewelacyjny debiut Pulido wryły się mi i całemu sztabowi szkoleniowemu w pamięć. Show skradł bowiem biegający w długich spodniach w środku pola pomocnik Cagliari, Romero. Początkowo sądziłem, że to żart Włochów, ale po trzydziestu sekundach śmiechów, doszedłem ze swoim sztabem do wniosku, że Sardyńczycy są śmiertelnie poważni. Zacząłem podejrzewać, że coś kombinują, więc wystosowałem oficjalne protesty u arbitra, używając do tego tradycyjnych polskich zwrotów negocjacyjnych – co to, kurna, jest?! Gwatłowne sugestie nic jednak nie dały, bo okazało się, że Romero ... ma oficjalne pozwolenie na grę w długich spodniach z racji tego, iż jest uczulony na trawę i musi unikać kontaktów ciałem z murawą… Piłkarz. Piłkarz uczulony na trawę.  

Pomijając jednak tę kuriozalną sytuację, zadowoleni po dwóch zwycięstwach pojechaliśmy do Neapolu zagrać z ekipą Rafy Beniteza. Teoretycznie był to tylko sparing, ale w Sabadell wszyscy podeszliśmy do niego bardzo poważnie. To ostatni taki test przed startem w europejskich pucharach, ostatnia okazja, by sprawdzić się z rywalem z górnej półki. Nasz najsilniejszy skład nie zawiódł, choć trudno traktować remis 1:1 jako wielki sukces. Kto uratował wynik? Technicznie surowy, fizycznie coraz słabszy Vojo Ubiparip, który wpakował futbolówkę do siatki minutę po wejściu na boisko z ławki. Mam wrażenie, że Serb jest jakimś niespełnionym jasnowidzem, bo regularnie pojawia się w odpowiednim miejscu o właściwym czasie i wpisuje się na listę strzelców.  

Na szczęście po okresie przygotowawczym Novothny trochę się uspokoił. Nawet w prywatnej rozmowie podziękował mi za okazane mu zaufanie i przeprosił za swoją niepotrzebną nerwowość. Młody Węgier to nie Ballotelli, pewnością siebie stoi na przeciwnej stronie skali niż krnąbrny Włoch. Przynajmniej jednak nie sprawia żadnych problemów. Czy ta skromność i niewielka wiara we własne umiejętności nie przeszkodzą mu w podbiciu piłkarskiego świata? Zobaczymy. Na razie będzie musiał regularnie trafiać do bramki, by nie dać się wypchnąć Stoianowi, Pulido, Ubiparipowi i Polletowi z pierwszego składu.

Kilka tygodni później mogłem już z czystym sumieniem, siedząc na balkonie ze szklaneczką whisky w ręku, stwierdzić, że drugi garnitur Sabadell pasuje jak ulał na Primera Division. Rezerwowy skład w pierwszej kolejce nowego sezonu zmierzył się z Villarreal i bez problemu zatopił „Żółtą łódź podwodną”. Strzelanie zaczął Coentrao Marafona, a potem dzieła zniszczenia dopełnił lewoskrzydłowy Dahlstrom. Jeśli do tego momentu cały czas miałem wątpliwości, czy dobrze zrobiłem, sprzedając Migue Garcię, a nie właśnie jego, to w tym spotkaniu Szwed rozwiał je. Zadowolony z dobrego występu, mogłem już szykować się na pierwszą potyczkę z Club Brugge w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Quiz:

Poprzednią kolejkę wygrał aktualny lider quizu i obrońca tytułu, pyzior, który zebrał jeden punkt więcej od krisleapa. To właśnie on jest w tym momencie wiceliderem, po tym jak wyprzedził nieaktywnego od pewnego czasu Krasoslawa. Bliski wskoczenia ponownie na podium jest też regularnie punktujący damiaszg. Co przyniesie dwudziesta trzecia runda pytań, tym razem całkowicie poświęcona mundialowi?

Klasyfikacja generalna po dwudziestu dwóch rundach:

1. pyzior 66 pkt   
2. krisleap 42 pkt
3. Krasoslaw 38 pkt
4. damiaszg 35 pkt
5. legia2396 19 pkt
6. uwagastrzelam 13 pkt
7. Krycherrr 6 pkt
8. footballdream 4 pkt
9. Kruk 3 pkt
10. Bitten Apple 1pkt

Dwudziesta trzecia runda pytań:

1.  Jak nazywa się piłkarz, który oddał pierwszy strzał na bramkę na mundialu w 2006 roku? (2 pkt)

2. Roberto Carlos strzelił tylko jednego gola dla drużyny narodowej na mistrzostwach świata. Kiedy i przeciwko jakiej drużynie? (2 pkt)

3.  Przegrywając z Chile, Hiszpanie ponieśli kilka dni temu drugą porażkę z rzędu na oficjalnym turnieju międzynarodowym takiej rangi. Kiedy ostatni raz przydarzyła im się taka seria dwóch porażek z rzędu na dużej imprezie? (3 pkt)

4.  Która drużyna z grupy D zakończy zmagania na drugim miejscu w tabeli i z jakim dorobkiem punktowym? (3 pkt) – pytanie otwarte do wtorku do 14:00

Brucevsky
22 czerwca 2014 - 16:57