'Batman' Tima Burtona kończy 25 lat. Dziesięć faktów o których nie wiedziałeś! - Jędrzej Bukowski - 24 czerwca 2014

"Batman" Tima Burtona kończy 25 lat. Dziesięć faktów, o których nie wiedziałeś!

W czerwcu 1989 roku do kin amerykańskich wszedł "Batman" w reżyserii Tima Burtona. To już 25 lat, jak kolejne pokolenia zachwycają się gotycką wersją przygód Człowieka-Nietoperza. Warto sobie przypomnieć tą klasyczną produkcję i dowiedzieć się kilku ciekawych informacji, o których z pewnością nie słyszeliście.


Kto mógł zostać Batmanem?


W rolę główną wcielił się Michael Keaton, jednak wcześniej przymierzani do odgrywania superbohatera byli tacy aktorzy jak... Alec Baldwin, Tom Hanks czy też Bill Murray. Wyobrażacie sobie któregokolwiek z tych aktorów w masce Nietoperza? Ugh.


60-letni Batman!


Jeśli chodzi o roszady obsadowe, zabawną sprawą jest fakt, iż urażony poczuł się Adam West, odtwórca roli Batmana z kultowego serialu z lat '60, gdyż nie był brany pod uwagę przez producentów przy castingu. Cóż, ciężko się dziwić - aktor wówczas miał 60 lat...


Zawirowania wokół roli Jokera


Małe zawirowanie było również jeśli chodzi o rolę Jokera. Jack Nicholson był pierwszym wyborem Tima Burtona, jednak sam aktor nie do końca był przekonany do odgrywania psychopaty. Niewiele brakowało, a arcyłotrem zostałby Robin Williams ((był na tak!), jednak Nicholson w końcu się zdecydował. I chyba nie żałuje do dziś. O tę rolę walczyli również Tim Curry, Willem Dafoe oraz David Bowie, ale odpadli dość szybko.


Batman miał mieć kompana


Bardzo blisko było tego, by w filmie pojawiła się postać Robina! W tę rolę obsadzony już był Ricky Addison Reed (pierwotny scenariusz zakładał, że ten bohater znajdzie się w pełnej produkcji), jednak na (nie)szczęście aktora, został usunięty ze skryptu.


Narzekania fanów


Fani narzekają na wybór Bena Afflecka w nowej roli Batmana, jednak podobna sytuacja spotkała Michaela Keatona. Studio Warner Bros. dostało ponad 50 tyś. listów od wściekłych fanów, że aktor ten zupełnie nie nadaje się do odgrywania Człowieka Nietoperza.


Pierwsze ograniczenie wiekowe


"Batman" był pierwszą produkcją, która w kinach dozwolona była "od lat 12" w Wielkiej Brytanii. Wynikało to z tego względu, że całość była bardziej mroczna i nie nadawała się do oglądania przez małe dzieci.


Batman i jego markowe buty


Akurat obuwia Batmana w filmie za wiele nie widać, jednak studio Warner Bros. podobno dogadało się z firmą Nike i mieliśmy jeden z najdziwniejszych "product placement" w historii kina.


Jeden przeciwnik


Jeśli prześledzimy wszystkie kolejne filmy z Batmanem w roli głównej, to zauważymy, że jedynie w produkcji z 1989 główny bohater walczy z... jednym arcyłotrem. W każdej kolejnej części zawsze pojawiało się już więcej przeciwników.


Piosenka promująca film


Piosenkę promującą film, miał napisać sam Michael Jackson. Porzucił on jednak projekt na rzecz innych (głównie koncertowych) zobowiązań, zaś utwór nagrał Prince. Teledysk jest kiczowaty na maksa, ale ten oldschool teraz świetnie wygląda!Jeden z najbardziej kasowych filmów o Batmanie


Przez wiele lat, "Batman" Tima Burtona był najbardziej kasowym filmem w historii obrazów o tym superbohaterze. Dopiero "Mroczny Rycerz" Christophera Nolana z 2008 roku przebił klasyka.
Obserwuj mnie na FacebookuTwiterze


Jędrzej Bukowski
24 czerwca 2014 - 14:30