Polskie hity rockowe z lat 90 - Jędrzej Bukowski - 6 grudnia 2014

Polskie hity rockowe z lat 90

Youtube to złe wcielone! Z tego wględu, że jak człowiek przypadkiem trafi na jakiś hit z dzieciństwa, to przepada na długie godziny, wyszukując kolejne utwory, które słyszał za dzieciaka. Przed Wami skrajnie subiektywne "polskie hity rockowe z lat 90". Tak, będzie sentymentalnie i bardzo, bardzo nostalgicznie!


"Polskie hity rockowe z lat 90" tak właściwie ograniczą się do "smętów" i żeńskich wokali. Tak - za gówniarza uwielbiałem damskie wokale i moją wielką miłością była wówczas Anita Lipnicka. Zaczęło się wszystko dość niepozornie, bo od wyjazdu z rodziną na wczasy do domku letniskowego, gdzie starsza kuzynka miała kasetę Varius Manx - Elf. A tam hit nad hitami - "Pocałuj Noc". Nie muszę chyba dodawać, że tego samego dnia, kaseta była już przegrana (ah, to piractwo lat '90!)? W każdym razie, cała historia zaczęła się właśnie od tego kawałka:


A potem już poszło z górki - uwielbiałem klimat rozciągniętych swetrów, rockowych dziewczyn śpiewających o podniosłych sprawach w poetycki sposób. Dzisiaj bym chyba już takiej muzyki nie zdzierżył, ale wiecie - wtedy dla gówniarza z połowy lat '90 to było szczytowe muzyczne osiągnięcie. Zresztą, te kawałki brzmią niesamowicie nawet dzisiaj i piwo temu, kto nie uroni choć jednej łzy... ;-)


A co najlepsze - tak przepiękny utwór jak "Ale jestem" Anny Marii Jopek potrafił trafić do komercyjnej Eurowizji! No dobra, koniec tego smęcenia - wystarczy, że będziecie mieli je poniżej w formie muzycznej. Łapcie moją osobistą siódemkę:


Varius Manx - Tokyo


Hey - List


Justyna Steczkowska - Grawitacja


De Su - Życie cudem jest


Edyta Bartosiewicz - Jenny


Anna Maria Jopek - Ale jestem


Buzu Squat - Przebudzenie


***


A jakie są Wasze "Polskie hity rockowe z lat 90"? Dajcie znać w komentarzach. Może dzięki temu inni natrafią na kawałki, które słuchali za dzieciaka!

Jędrzej Bukowski
6 grudnia 2014 - 12:37