Wilk Pośród Nas / Epizod III 'Nosił Wilk razy kilka' - Satyr - 12 lipca 2014

Wilk Pośród Nas / Epizod III "Nosił Wilk razy kilka"

Gatunek: przygodówka, point-and-click, fantasy/ rok wydania: 2013/ Platforma: PC

Finał The Wolf Among Us miał swoją premierę 8 lipca i choć wszystkie epizody tej serii znajdują się w mojej bibliotece Steam i kuszą swoją obecnością, to postanowiłem być nad wyraz asertywny i trwać w swym postanowieniu do końca. Wilka przejdę po polsku! A zatem czekam na kolejne tłumaczenia od ekipy Graj Po Polsku i w międzyczasie cieszę się epizodem trzecim noszącym tytuł Nosił Wilka razy kilka.

W świetle nowych dowodów

Akcja kolejnego epizodu przygód Bigby'iego i spółki zaczyna się dokładnie w tym samym szokującym momencie, w którym zakończył się poprzedni odcinek. Start jest szybki, emocjonujący i idealnie przywraca, pobudza i utrzymuje wszystkie emocje towarzyszące mi dwa miesiące temu, tuż przed zobaczeniem napisów końcowych. Błyskawiczny, energiczny start równie szybko się uspokaja, bohaterowie dochodzą do siebie, starają się panować nad emocjami i odnaleźć w rzeczywistości, która właśnie zaburzona została przez nowe dowody odkryte w prowadzonym przez Bigby'iego śledztwie. Wilk jednak spokojny nie będzie, ma bowiem nadal bardzo dużo roboty...i robi się coraz bardziej zły...

Dla szeryfa Fabletown uszczerbki na zdrowiu to chleb powszedni...

Nowi znajomi i nieoczekiwane starcia

Pojawiają się kolejne wybory, kolejne miejsca do odwiedzenia oraz kolejni nowi bohaterowie - ci mniej istotni, ale także tacy, którzy odegrają znacznie większą rolę. O tych mniej istotnych rozpisywać się nie będę, gdyż ich obecność jest dosyć marginalna. Postacie te nie są jakieś fenomenalne i wyjątkowe, lecz po prostu prezentują się ciekawie i wypełniają fabularne tło stając u boku epizodycznych postaci, które dopełniają całą produkcję. Nie sposób jednak nie powiedzieć o pojawieniu się pewnej...bohaterki, która swoim wejściem podgrzała atmosferę i spowodowała u mnie opad szczęki. Pojawienie się Krwawej Mery kolokwialnie określić można jako "wjazd na pełnej k%#&%#". Bijąca od niej psychoza i szaleństwo daje naprawdę świetną perspektywę na wykreowanie niesamowicie charyzmatycznej postaci, która...tu już nic więcej nie powiem! Niemniej jednak tak dobrego wejścia nie widziałem bardzo dawno i dawno też w tak krótkim czasie postać nie wywarła na mnie tak olbrzymiego wrażenia.  Oby tylko jej potencjał nie został zmarnowany.

Kto spojrzy nocą w lustro i pięć razy wypowie jej imię?

Zakończenie trzeciego epizodu jak zwykle wiąże się z rewelacyjnym zawiązaniem akcji, która przyprawia o szybsze bicie serca. Studio Telltale Games granie na emocjach ma chyba we krwi. No a po tym "koncercie" kolejny raz zostawia mnie z opadniętą szczęką tępo wpatrującego się w napis "W kolejnym odcinku Wilka Pośród Nas".

Znikające przedmioty... i o spolszczeniu słów kilka

Przez te półtorej godziny bawiłem się jak zwykle świetnie, jednakże im dłużej obcuję z Wilkiem tym bardziej zaczynam dostrzegać pewne jego słabości. Tym razem również chodzi o znajdowane przez naszego detektywa dowody. Popychają one do przodu fabułę oraz opcjonalnie można się nimi posłużyć w jakimś dialogu...jednakże większość rzeczy, które zbieramy jest potem kompletnie nieistotna, nie da się ich w żaden sposób wykorzystać i na dodatek z odcinka na odcinek magicznie znikają z listy znalezionych przedmiotów. Szkoda, bo element ten z pewnością dałoby się bardziej dopracować. 

Tłumaczenie od ekipy GPP stoi jak zwykle na najwyższym poziomie, chociaż tym razem warto wspomnieć, że nie zostały przetłumaczone niektóre grafiki z gry, co za tym idzie kilka listów i dokumentów pojawia się w języku angielskim. Autorzy tłumaczenia powiedzieli jednak, że było to umyślnym zabiegiem spowodowanym chęcią wcześniejszego wydania łatki polonizującej. Te kilka listów, dokumentów nie zawiera kluczowych informacji a zaledwie niewielkie ciekawostki, toteż nie opóźniano premiery spolszczenia celem przetłumaczenia tych kilku grafik. Zostanie to naprawione wraz z pojawieniem się łatki polonizującej do odcinka czwartego, która prawdopodobnie pojawi się w przyszłym tygodniu. Tym, którzy czekają (i samemu sobie również) życzę cierpliwości.

 

OCENA WEDŁUG LEŚNEGO DEMONA
9/10

PLUSY: 
+Fabuła 
+Polonizacja
+ Zwroty akcji
+ Krwawa Mery
+ Świetna końcówka

MINUSY:
- Znikanie i brak większego zastosowania dla większości znalezionych przedmiotów

UWAGI:
*Każdy odcinek tej produkcji zostanie zrecenzowany i oceniony osobno. Następnie opublikowane zostanie podsumowanie, w którym oceniona zostanie cała produkcja. Ostateczna ocena gry będzie średnią ocen wszystkich odcinków.

Grafika: mat. własne
- SATYR
 

Satyr
12 lipca 2014 - 14:32