Music To The People - Newsy(49). - Bartek Pacuła - 19 sierpnia 2014

Music To The People - Newsy(49).

Nadszedł czas na kolejne wydanie „Newsów” tym razem zupełnie wyjątkowe…

14.08.2014 – 20.08.2014

Wiadomość główna:

Stało się! Kilka ciężkich miesięcy, pełnych mojego napięcia i wyczekiwania: w końcu urodziło to owoce. A konkretniej rzecz biorąc stronę Music to the People. Jest to naprawdę wyjątkowy dla mnie moment, to w nim skupiła się moja okołomuzyczna praca. Cieszę się bardzo, ludzie wchodzący na MttP też (patrząc po odzewie). Dzieje się tam dużo, o wiele więcej niż kiedykolwiek na mojej stronie na Gameplay’u, dlatego warto tam będzie wchodzić. Będą i recenzje (do tych, którzy nie lubią moich: także innych autorów), i unboxingi, i ciekawe felietony, i konkursy, i codzienne newsy, i testy sprzętu audio. A to dopiero początek.

Na świecie:

19 sierpnia na świat przyszła kolejna, szósta już, studyjna płyta Ace’a Frehley’a, ex-gitarzysty Kiss. Nosi ona tytuł „Space Invader” i zawiera w sobie prawie godzinę nowego, autorskiego materiału.

Zapowiedziano, że pod koniec sierpnia na półki sklepowe trafi winylowy remaster debiutanckiej płyty Protishead – „Dummy”. Jeżeli komuś niestraszne są mrok, depresja i samotność, to powinien tym wydawnictwem się zainteresować: to kawał świetnej, bezkompromisowej muzyki.

Za niecały miesiąc nową płytę wyda Slash. Ex-gitarzysta Gunsów nie próżnuje więc i podgrzewa atmosferę przed premierą „World on Fire”. Np. wypuszczając 15-sekundowy teaser jednego kawałka.  

Nową płytę wydała także Lisa Gerrard. Nosi ona tytuł „Twilight Kingdom” i można ją, póki co, nabyć jedynie w formatach cyfrowych.

Wydają starzy, wydają młodzi, postanowili wydać też muzycy z Scorpions. Chociaż w teorii już dawno mieli przejść na emeryturę (wg. ich własnych wypowiedzi), to obecnie sprawy mają się nieco inaczej. Rok 2015 ma bowiem przynieść i nową płytę, i ogromną trasę koncertową Niemców. Kto wie – może zawitają do Polski, np. na Kraków Arenę?

Do kiosków trafiły dwa poczytne magazyny poświęcone muzyce: angielski Metal Hammer oraz magazyn The Blues. Oba można nabyć za pośrednictwem strony internetowej albo w Empikach (chociaż za sporą cenę, która oscyluje w okolicy 40 zł).

Niedawno wyszła także książka, będąca albumem o prawdopodobnie najbardziej znanym studiu nagraniowym na świecie: Abbey Road. Jest duża, ciężka, świetnie wydana i znakomicie napisana. Czego chcieć więcej?

Marc Ford, artysta, który niedawno nagrał całkiem niezły krążek „Holy Ghost” dla wytwórni Naim label ogłosił na swoim facebookowym profilu plany wydania zapisu jego trasy koncertowej. I to nie byle jak: ma być ona zapisana na specjalnym pendrivie! Takie rozwiązania proponowali już i Japończycy, i niektóre zespoły (Dead Can Dance), ale zawsze to miło, gdy kolejny muzyk interesuje się takim sposobem wydawania muzyki.

Na sam koniec de facto najważniejsza informacja: U2 planuje opublikować swój najnowszy krążek jeszcze w tym roku. Co z tych planów wyjdzie? Nie wiadomo – wszak do 1 stycznia 2015 roku relatywnie niewiele czasu, a o nowym albumie U2 nie wiemy nadal nic. 

Bartek Pacuła
19 sierpnia 2014 - 14:30