Nowa płyta od Foo Fighters - Newsy(47 i 48) - Bartek Pacuła - 12 sierpnia 2014

Nowa płyta od Foo Fighters - Newsy(47 i 48)

W ostatnim tygodniu Newsów zabrakło – dlatego to wydanie będzie wydaniem podwójnym. A w nim: premiery i zapowiedzi edycji specjalnych, nowości wydawnicze, a także nowy album Metalliki (niestety tylko ze zdjęciami).

1.08.2014 – 13.08.2014

Na świecie:

Stało się! Dave Grohl i jego zespół Foo Fighters nareszcie uchylili rąbka tajemnicy i zaprezentowali światu okładkę, tytuł, a także tracklistę swojej najnowszej płyty. 8. studyjny krążek od FF nazywać ma się Sonic Highways. Znaleźć na nim będzie można 8 premierowych kawałków.

Nową płytę zapowiedzieli też muzycy z Avenged Sevenfold. Chociaż słowo „nowa” jest tutaj trochę mylące -  artyści zdecydowali się bowiem na wznowienie swojej płyty Waking the Fallen, która oryginalnie wyszła 11 lat temu. Wersja A.D. 2014 ma mieć zmienioną nazwę (Waking the Fallen: Resurrected), będzie również wzbogacona o kilka nowych kawałków. Premiera: 25 sierpnia tego roku.

Krążek z muzyką zapowiedział też Ace Frehley, czyli ex-gitarzysta zespołu KISS. Będzie to płyta z coverami, na której udzielić się mają takie sławy jak sam Slash. Ace ewidentnie nudzi się w domu: już teraz zapowiada płytę, a już 18 sierpnia premierę będzie miał jego solowy krążek zatytułowany Space Invaders.

Wszyscy zapowiadają albumy – zapowiedziała więc i Metallica. Niestety mowa o (tylko) albumie ze zdjęciami pochodzącymi z pamiętnej trasy koncertowej Damage Inc. Tour. Album ten będzie o tyle wyjątkowy, że budować go mają również prywatne zdjęcia fanów, którzy mogli oglądać Metę na żywo podczas tej trasy. Wystarczy wysłać swoje zdjęcie na odpowiedni adres mailowy ([email protected]) i liczyć, że będzie wystarczająco dobre.

Najważniejszą (dla wielu) informacją ostatnich dni była jednak ta o premierze nowej piosenki i teledysku od Slipknota. Jest satanistycznie, horrorowo i „strasznie”. Niestety także słabo. Nie przeszkadza to jednak utworowi The Negative One w robieniu ogromnej kariery na YouTubie. A jak Wam się podoba?

Ostatnimi czasy do sklepów na całym świecie trafiło specjalne pudło od Deep Purple. Nosi ono tytuł Hard Road: The Mark 1 Studio Recordings 1968-69 i zawiera pięć płyt z wszystkimi dokonaniami pierwszego składu legendarnej grupy rockowej. W tych latach panom bliżej było do bardziej psychodelicznych klimatów, niż do tego co prezentowali potem: warto się jednak z ich muzyką z tego okresu zapoznać. Choćby z czystej ciekawości jak wyglądały początki jednego z najważniejszych zespołów hard rockowych.

W tym tygodniu zapowiedziana została wyjątkowa kolekcjonerka od Elvisa Presley’a. Nazwana została Young Man With the Big Beat i zawierać ma w sobie pięć płyt z zapisem muzyki, którą Król tworzył i grał w przełomowym dla siebie (i świata muzycznego) roku 1956. Premiera została przewidziana na 15 września.  

Niedawno swoją premierę miał kolejny numer prestiżowego magazynu muzycznego BBC Music. Jak zwykle pęka on w szwach od świetnych materiałów. Zaporowa niestety jest cena tego cuda w Polsce: ok. 50 zł za numer to jednak sporo. Na szczęście sama zawartość całkowicie to rekompensuje. 

W Polsce:

1.08 ukazał się nowy numer miesięcznika o sprzęcie hi-fi/high-end High Fidelity. W tym miesiącu ukazał się krótki tekst mojego autorstwa o biografiach muzycznych godnych polecenia (i przeczytania, oczywiście). Zachęcam do lektury.

Na sam koniec informacja dotycząca Music to the People: ruszyłem z Pintrestem. Na nim będę wrzucał zdjęcia różnych dobrze wydanych płyt (CD, winyle, kolekcjonerskie boxy itd.), będzie więc co oglądać. Pintrest ten powoli się zapełnia – warto więc będzie wchodzić od czasu do czasu (mam nadzieję). 

Bartek Pacuła
12 sierpnia 2014 - 11:25