Serial „Friends” - „Przyjaciele” kończy 20 lat! Jakie były początkowe założenia i koncepcje? - DM - 21 września 2014

Serial „Friends” - „Przyjaciele” kończy 20 lat! Jakie były początkowe założenia i koncepcje?

20 lat temu - 22 września 1994 roku, amerykańska stacja NBC wyemitowała pierwszy odcinek sitcomu „Friends” - serialu, który stał się szybko jednym z najbardziej popularnych i kultowych w historii telewizji. Zabawne i wzruszające losy sześciu przyjaciół zagościły na ekranach telewizorów na następne dziesięć lat.


Zastanawiam się, czy fenomen serialu „Przyjaciele” nie dotyczy głównie tego jednego pokolenia, które dojrzewało mniej więcej razem z bohaterami - od bycia dwudziestu-kilku latkiem do trzydziestu-kilka, zaczynając w latach 90-tych. Friendsi idealnie pokazali jak wygląda taka przemiana i „dorastanie”, jakie priorytety liczą się w życiu, gdy ma się 20coś i 30coś lat. Kulturowe aspekty serialu są oczywiście wyraźne i odczuwalne głównie w anglosaskich krajach, gdzie do języka potocznego weszły charakterystyczne powiedzonka, rozpowszechnił się model życia, opierający się właśnie na przyjaciołach, jako najbliższej „rodzinie” dla młodych ludzi.

Żart jednego z fanów rozgrzał swego czasu sieć do czerwoności - wielu nabrało się na kontynuację losów Przyjaciół

„Friends” dla dzisiejszych młodych ludzi nie ma już chyba aż takiego wpływu i efektu, ale z drugiej strony koncepcja nadal jest "na czasie". Bardzo popularny serial „Jak poznałem waszą matkę” czerpie sporo z „Przyjaciół”, choć twórcy tego nowszego stali się ofiarami własnego sukcesu. Po świetnych pierwszych sezonach, kolejne były już tylko „wypełniaczami” bez koncepcji - do wielkiego finału, a ten oddalał się wraz z kontraktami na kolejne serie. Skutkiem tego było sporo odcinków, opartych na groteskowej i teatralnej przesadzie - zupełnie nie pasujące do pierwotnych założeń.

Właśnie - pierwotne założenia. O „Friendsach” można by pisać i pisać, teoretyzować, analizować - zamiast tego - skupmy się na paru ciekawostkach o tym, jakie były początkowe pomysły i koncepcje, ba - wręcz decyzje na ten kultowy serial.

Tytuł
Na początku serial miał nazywać się „Insomnia Cafe” (Kawiarnia „Bezsenność”), ale ostatecznie pilotażowy odcinek nakręcono pod tytułem „Friends Like Us”. Stacja NBC przyjęła serial, ale aby uniknąć podobieństw do innego show, tytuł miał być zmieniony na „Six of One”, rozważano też „Across the hall”. Ostatecznie stanęło na po prostu „Friends”.


Obsada
Tylko David Schwimmer jako Ross był pewniakiem od początku. Cała reszta obsady miała przedstawiać się/mogła wyglądać zupełnie inaczej…

Jon Favreau - pierwszy pomysł na Chandlera
Chandler Bing...?

Chandler Bing
Zanim rolę dostał Matthew Perry, ofertę (którą odrzucił) otrzymał Jon Favreau. Mogliśmy go zobaczyć w serialu w epizodycznej roli chłopaka Moniki - milionera Pete’a. Drugi wybór twórców na Chandlera to… Jon Cryer, który też się nie zgodził i ostatecznie został ciapowatym Alanem Harperem z serialu „Dwóch i pół”. Początkowo Chandler miał być gejem, ale z pomysłu zostały jedynie docinki i kilka dialogów w różnych epizodach.

Janeane Garofalo - Phoebe...?
źródło: tattoomagz.com
Ellen DeGeneres - nie zgodziła się być Phoebe

Phoebe Buffay
Rola Phoebe również nie cieszyła się zbytnim wzięciem. Prawdopodobnie pierwsza odrzuciła ją Janeane Garofalo, nieznana większości z nazwiska, ale z twarzy już znajoma. Według wczesnego pomysłu, Phoebe miała być brunetką i mocno sympatyzować z subkulturą Gothów. Rola już blond hipiski Phoebe nie była atrakcyjna dla Ellen DeGeneres, bardzo popularnej w USA - ma swój talk-show, prowadziła ceremonię wręczenia Oscarów. Mniej znana Lar Park-Lincoln też nie była zainteresowana rolą.

Joey...?

Joey Tribbiani
O rolę Joeya z kolei zabiegano. Bardzo chciał ją dostać Hank Azaria, który aż dwukrotnie uparcie przychodził na przesłuchanie i dwukrotnie został odrzucony. Ostatecznie dostał epizod jako naukowiec romansujący z Phoebe, który przeprowadza się na Białoruś.

Elizabeth Berkley jako Rachel?

Rachel Green
Ponoć rolę Rachel odrzuciła znana choćby z Bad Boys - Tea Leoni.  Na przesłuchaniu odpadła Elizabeth Berkley - grająca główną rolę w filmie Show Girls.

Lepsza jako Carrie czy lepsza Monica...?

Monica Geller
Kto odrzucił rolę Moniki? Leah Remini, czyli Carrie z serialu „Diabli nadali” („King of Queens”). Siostry Rossa nie chciała też grać Jami Gertz, znana dzięki serialowi „Modern Family” czy filmowi „Twister”.

Patsy Kensit miała grać postać Emily


Monica i Rachel
Na początku to Jennifer Aniston miała grać postać Moniki, a Courtney Cox - Rachel. W czasie czytania ról, podczas przygotowań do zdjęć - podjęto jednak decyzję o zamianie.
Z poza głównej obsady, warto wspomnieć, że rolę żony Rossa - brytyjki Emily, odrzuciła aktorka i piosenkarka Patsy Kensit.


Założenia
Pomysł na pierwszy sezon odbiegał trochę od tego co zoabczyliśmy ostatecznie. Przyjaciół miało być głównie czworo: Monica, Joey, Rachel i Ross, a Chandler i Phoebe mieli być postaciami drugoplanowymi, pojawiającymi się od czasu do czasu. Główną osią fabularną miał być romans pomiędzy Joeyem a Moniką, Chandler miał być gejem, a Phoebe mrocznie gotycką dziewczyną.


Piosenka
Czołówka serialu miała nas witać piosenką zespołu R.E.M - „Shiny Happy People”.

Tak miał więc wyglądać „Six of One” aka. „Kawiarnia Bezsenność”. Chyba dobrze się stało, że pomysły ewoluowały, aktorzy mieli inne plany i ostatecznie „Przyjaciele”, „Dwóch i pół” oraz „Diabli nadali” wyglądają tak jak wyglądają - tak jak powinny! Choć z drugiej strony… może też otrzymalibyśmy trochę inny, ale równie świetny serial…?

DM
21 września 2014 - 17:37