Recenzja Hack 'n' Slash - naprawdę hack i naprawdę slash - A Very Special Snowflake - 22 sierpnia 2016

Recenzja Hack 'n' Slash - naprawdę hack i naprawdę slash

A Very Special Snowflake ocenia: Hack 'n' Slash
80

Jeśli pamiętacie doskonałe Psychonauts, ci sami twórcy, konkretnie studio Double Fine Productions, Inc. stworzyło interesującą grę o nazwie Hack ‘n’ Slash na platformę PC. O niezwykłym pomyśle na siebie, realizuje się w humorystycznej konwencji jako gra logiczna. To genialna idea na rozgrywkę, która nie spodoba się każdemu, ale to wcale nie znaczy, żeby cokolwiek jej ujmować.

 

Fabuła przywołuje na myśl serię The Legend of Zelda, jako że w istocie Hack ‘n’ Slash jest parodią tej i podobnych serii gier wideo na konsole. Wcielamy się w niej w młodą elfkę, a jej specjalną, najważniejszą jest tytułowa umiejętność hackowania. Z pomocą takiej zdolności naszym głównym zadaniem jest przejść wszystko kombinatorsko. Na co zwykle pozostałe gry nie pozwalają, tutaj jest to celem, aby oszukać system i popchać grę do przodu. Tak więc włamiemy się w kod gry i porządnie zabawimy.

 

Jak wygląda zabawa w ten sposób? W grze szukamy kawałków kodu, z których pomocą będziemy angażować się w programy, a te pomagają nam z kolei w rozwiązywaniu zadań. Wśród mechanizmów rozgrywki są takie programy, które odpowiadają za prosty zapis gry czy za już bardziej złożone spowolnienie czasu. Ponadto w grze występują również bugi, które są stworzone celowo (mam nadzieję) i pozwalają nam jeszcze bardziej oszukać grę. Na pewno poprzechodzimy sobie przez ściany i to niejeden raz.

 

 

Wspomniana idea każe mi wręcz oceniać grę bardzo dobrze, ale i ta ma swoje problemy. Nie każdemu spodoba się właśnie zamysł z hackowaniem, bo bywa naprawdę frustrujący. To tylko gra, ale jednak, zrozumienie i wykorzystanie niektórych mechanizmów potrafi zdenerwować. Dla takich osób jest ratunek – gra jest krótka. Gdyby nie to, że zagadki potrafią być trudne do rozwiązania, pewnie byłaby piekielnie krótka. Tak to wydaje mi się, że nawet dobrze to wyważono.

 

Mimo wszystko każdy krok poczyniony do przodu potrafi wiele nam wynagrodzić, a już na pewno nas usatysfakcjonuje. Fabuła gry jest zrealizowana bardzo dobrze, a przede wszystkim dialogi są świetne napisane. Gra z założenia miała być humorystyczna i jak najbardziej sobie poradziła z tym założeniem. Można byłoby w sumie tylko trochę wymagać od głównej linii fabularnej, odnosi się wrażenie jakby nigdy nie rozwinęła skrzydeł.

 

 

Hack ‘n’ Slash to gra z bardzo dobrym pomysłem na siebie, która pomimo swoich minusów jak krótka fabuła i w końcu frustrująca mechanika wciąż jest przednią zabawą. Chciałoby się powiedzieć całkiem udanym eksperymentem, ale nadal można w niej znaleźć odrobinę więcej niż tylko nowatorskie podejście do rozgrywki.

A Very Special Snowflake
22 sierpnia 2016 - 12:30