Historia serii 2# - Uncharted cz.1 - Ozzy - 9 lutego 2018

Historia serii 2# - Uncharted cz.1

Uncharted to niewątpliwie jedna z najważniejszych serii, jakie pojawiły się na konsoli PlayStation. Od lat ma wiernych fanów i nie zapowiada się, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Nad pierwszym Uncharted, Naughty Dog rozpoczęło pracę w 2005 roku. Miała to być pierwsza gra studia na nową konsolę Sony, przeznaczona dla dorosłego odbiorcy. Początkowo tytuł miał wyglądać całkowicie inaczej. Opowieść miała być osadzona w podwodnym uniwersum, jednak ze względu na premierę BioShocka porzucono ten pomysł. Nowemu projektowi nadano kodową nazwę “Project BIG” i wtedy produkcja zaczęła nabierać kształtów, którą dzisiaj znamy pod nazwą Uncharted. Przez pewien czas nowa gra Naughty Dog była porównywana do serii Tomb Raider ze względu na wygląd oraz klimat. Po targach E3 z 2006 roku, gdzie gra była po raz pierwszy pokazana, otrzymała nawet przydomek “Dude Raider”.

Głównym bohaterem serii jest Nathan Drake. Można powiedzieć, że to taka trochę wzbogacona wersja Indiany Jonesa. Postac Nathana była zresztą mocno inspirowana ikonami kina podróżniczego z lat 30, 80 oraz z  czasów współczesnych.

%u017Ar%F3d%u0142o%3A%20http%3A//fullfuntoo.in/7867-12-videogame-characters-didnt-realize-based-real-people.html

Warto wspomnieć, że na początku procesu tworzenia gry, twarz Nathana do złudzenia przypominała jednego z aktorów występujących w programie Jackass, a jest nim Johny Knoxville. Po pewnym czasie wygląd głównego bohatera nieco się zmienił, jednak lekkie podobieństwo nadal pozostaje.

Uncharted to pierwsza gra studia Naughty Dog, w której podczas tworzenia została wykorzystana technika Motion Capture. W rolę głównego bohatera wcielił się aktor Nolan North.

Pierwsza część cyklu nosi podtytuł Fortuna Drake’a i została wydana w listopadzie 2007 roku w USA i miesiąc później w Europie, Australii oraz Azji. Nathan Drake jako łowca skarbów wyrusza do Ameryki Południowej w poszukiwaniu legendarnego El Dorado a towarzyszy mu jego mentor Victor Sullivan.

Fabuła jest luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach. Nathan przez cały czas szuka śladów swojego przodka, korsarza sir Francisa Drake’a. W rzeczywistości był on angielskim korsarzem, który w latach 1577-1580 odbył wyprawę dookołą świata. Zgodnie z historią jaką znamy z gry, został on pochowany w ołowianej trumnie, która została wrzucona do Morza Karaibskiego. Do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć trumny ani ciała sir Francisa Drake’a.

Nathan podczas swoich przygód korzysta z arsenału broni palnej, pistoletów, strzelb i karabinów oraz granatów. Jest on także niezłym wojownikiem jeśli chodzi o walkę wręcz, co najczęściej udowadnia przy cichej eliminacji przeciwników. Po obszarach dostępnych w grze poruszamy się przeważnie pieszo, ale od czasu do czasu będziemy zmuszeni do pływania. Zasiądziemy także za sterami skutera wodnego oraz przy działku automatycznym, które jest ustawione na ciężarówce. Bardzo ważnym i rozpoznawalnym elementem gry oraz całej serii są zagadki logiczne, które musimy rozwiązywać aby fabularnie posunąć się dalej. Podczas samej rozgrywki możemy znaleźć także sporo skarbów, które rozsiane są na całym obszarze gry.


Po premierze gra zdobyła serca fanów na całym świecie. Świetne oceny recenzentów na poziomie 88 punktów w serwisie Metacritic, przełożyły się na bardzo dobrą sprzedaż gry. Według aktualnego raportu przygotowanego przez VGChartz, produkcja sprzedała się na całym świecie w ilości prawie 5 milionów egzemplarzy.

W 2008 roku prezes Naughty Dog Christopher Balestra zapowiedział kontynuację gry Uncharted. Pośród Złodziei, bo taki podtytuł nosi gra, została wydana w październiku 2009 roku. Sama rozgrywka nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniej części. Uncharted 2 nadal było niezwykle widowiskową grą akcji osadzoną barwnych a zarazem tajemniczych lokacjach. Twórcy oddali nam do dyspozycji nowe rodzaje broni a sama mechanika strzelania stała się nieco bardziej realistyczna. Poprawiono odrzut broni podczas strzelania czy też maksymalną pojemność magazynków.

Akcja dwójki rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z pierwszej części gry. Nathan Drake podejmuje się rozwikłania zagadki Marco Polo, który bardzo dokładnie opisywał swoje wyprawy w dzienniku, jednak o jednej z nich w ogóle nie wspomniał. Nathan odkrywa, że na polecenie chińskiego cesarza, Marco Polo wyruszył w poszukiwaniu Szambali, w której miał być ukryty spełniający życzenia buddyjski szafir.


W drugiej części po raz pierwszy został uruchomiony tryb wieloosobowy. W rozgrywce sieciowej dostępne są dwa warianty. W pierwszym gracze podzieleni są na dwie drużyny i walczą ze sobą na mapach dedykowanych dla trybu sieciowego. Jednym słowem jest to klasyczny team deatchmatch. Z kolei w drugim trybie, wraz z dwójką innych graczy możemy wykonywać różne zadania a naprzeciw nam stają przeciwnicy sterowani przez sztuczną inteligencję.

Klasycznie, poza wątkiem głównym, po mapie rozsianych jest 100 skarbów, które możemy znaleźć oraz jeden relikt do kolekcji.

W serwisie metacritic drugi Uncharted zdobył ocenę na poziomie 96 punktów a na całym świecie do tej pory sprzedało się ponad 6,5 miliona egzemplarzy gry.


W pierwszym rozdziale to by było na tyle. W kolejnej odsłonie opowiem o trzeciej częsci Uncharted i podboju przez Naughty Dog nowej generacji konsol.

CDN

Ozzy
9 lutego 2018 - 16:24