Witam i zapraszam na kolejną część wielkiego przeglądu produkcji anime. Tym razem na tapecie znalazły się filmy i seriale wyprodukowane w latach 76-78. Mam nadzieję, że niektóre z zaprezentowanych tytułów na tyle Was zaintersują, że postanowicie je sprawdzić osobiście. Oczywiście liczę na omentarze jeśli jakaś pozycja jest Wam dobrze znana i chcecie się podzielić z innymi swoimi przemyśleniami jej dotyczącymi.
1976
Tytuł: Candy Candy
Typ: TV
Serial stworzony na podstawie powieści Kyoko Mizuki pod tym samym tytułem. Główną bohaterką jest Candice White, sierota która większość swojego dzieciństwa spędziła w sierocińcu Pony House. W końcu trafia ona do domu państwa Leaganów, jednak to dopiero początek jej ciężkiego życia. Wykorzystywana do wykonywania prac domowych i pomocy w okolicznym szpitalu, traktowana przez domowników jako popychadło. Typowa historia „Kopciuszka” z momentami dość przewidywalnym scenariuszem. Kyoko Mizuki pokusił się jednak o stworzenie bardzo wyrazistych postaci z którymi czytelnik/oglądający potrafi się utożsamić. Całość dość dobrze upięta jest bardzo dobrą ścieżką dźwiękową. „Candy Candy” to całkiem przyjemna historia z momentami wzruszeń i scen wzbudzających uśmiech na twarzy, raczej dedykowana młodszemu odbiorcy.
Tytuł: Kyouryuu Tankentai Born Free
Typ: TV
W odległej przyszłości 1996 roku w wyniku promieniowana asteroidy która zbliżyła się do naszej planety, całkowitej zmianie uległ klimat. Świat powrócił do czasów prehistorycznych a zamieszkujące w tym okresie planetę Dinozaury, powróciły do życia. Japonia tworzy specjalną grupę zadaniową składającą się z pięciu wybranych naukowców, których zdaniem jest ochrona gigantycznych stworzeń przed zagrożeniami jakie niesie współczesny świat i kłusownikami. Do dyspozycji zespołu zostały oddane pojazdy dzięki którym będą mogli oni dostać się w każdy zakątek ziemi (zarówno na lądzie, w powietrzu jak i pod wodą). Produkcja cieszyła się dużym zainteresowaniem całych rodzin w Japonii w momencie premiery. Miała ona duży wpływ na edukację młodego widza, serwując mu podstawowe informacje na temat dinozaurów i pobudzając jego ciekawość na tyle aby szukał dodatkowych wiadomości w książkach. Jest to również bardzo ciekawe połączenie klasycznego rysowanego anime z dość prymitywną (jak na obecne czasy) animacją poklatkową oraz normalnymi ujęciami filmowymi. Jak na dzisiejsze standardy jest to produkcja dość przeciętna dedykowana raczej wielkim fanom anime, którzy chcieliby zobaczyć jak wyglądały początki studia Sunrise.
Tytuł: Haha wo Tazunete Sanzenri
Typ: TV
Anime powstało na kanwie powieści włoskiego pisarza Edmondo de Amicis’a. Historia skupia się na postaci młodego chłopca Marco, który mieszka w Genui wraz z ojcem. Matka chłopca wyruszyła do Argentyny w poszukiwaniu pracy jako służąca. Pewnego dnia Marco przestał otrzymywać od niej listy, w jednym z ostatnich napisała, że jest chora. Chłopiec szybko postanawia wyruszyć na poszukiwania swojej rodzicielki. Podczas przemierzania Argentyńskich terenów spotyka barwne postacie, które często pomagają mu w jego ciężkiej wędrówce. Produkcja pomimo tego, że nie posiada wybitnej fabuły ma w sobie jednak to coś co przykuwa widza do telewizora na długie godziny. Na pewno główną zaletą serialu są wyraziste i dobrze napisane postacie, które spotyka na swojej drodze Marco. Oczywiście należy wspomnieć o tym, że zarówno do produkcji serialu jak i filmu był zaangażowany sam Hayao Miyazaki – co powinno być mocną rekomendacją dla każdego kto niemiał okazji zobaczyć „Haha wo Tazunete Sanzenri”.
Tytuł: The Adventures of Huckleberry Finn
Typ: TV
Całkiem udana i przyjemna do obejrzenia ekranizacja największego dzieła Marca Twaina „Przygody Hucka Finna”. Duża dawka humoru, ekscytujące przygody , świetnie wykonana animacja i dobrze dobrana muzyka. Produkcja być może nie jest wybitna i nie wyróżnia się na tle innych podobnych seriali jednak warto zobaczyć aby chociaż przez chwilę przypomnieć sobie beztroskie lata dzieciństwa (szczególnie jeśli jest się bardziej „wiekowym” widzem). Doskonale sprawdza się jako rozrywka dla młodszych odbiorców, którzy będą śledzić losy głównego bohatera z wypiekami na twarzy i szeroko otwartymi oczami.
Tytuł: Machine Hayabusa
Typ: TV
Fabuła anime skupia się na organizacji The Black Shadows, która kontroluje świat wyścigów samochodowych i pogrąża ten sport w mrokach bezprawia oraz zespole Saionji którego kierowcy chcą pokonać mrocznego rywala i przywrócić ład i porządek. Produkcja która moim zdaniem począwszy od fabuły kończąc na bohaterach i animacji – jest mocno przeciętna, dorobiła się jednak miana kultowej. Szczególną estymą darzą ją fani motoryzacji, którzy dość często porównują serię do kultowego Speed Racera.
Tytuł: Daikuu Maryuu Gaiking
Typ: TV
Ziemia jest w wielkim niebezpieczeństwie, obcy z planety Zeraz rozpoczęli swoją inwazję. Prowadzeni przez swojego przywódcę Dariusa i jego czterech wielkich generałów, sieją na naszej planecie śmierć i zniszczenie. Jedyną szansą na ratunek jest budowany przez profesora Hi-Tech wielki statek w kształcie smoka oraz ogromny robot Gaiking. Fabuła być może nie brzmi nazbyt porywająco ale pozory mylą. Scenariusz jest przemyślanie napisany w optymalny sposób łącząc widowiskowe walki i fabularne wstawki. Na szczególną uwagę zasługują dobrze zarysowane postacie, zarówno te stojące po „dobrej” stronie jak i bohaterowie negatywni. Do minusów serii można zaliczyć animację, która w niektórych bardziej dynamicznych scenach wyraźnie niedomaga (szczególnie jeśli patrzy się na nią przez pryzmat współczesności). Serial godny polecenia każdemu fanowi mechów, szczególnie jeśli nie przeszkadza mu styl „retro”.
1977
Tytuł: Time Bokan Series: Yatterman
Typ: TV
Starszym widzom, którzy posiadali w swoich telewizorach kanał Polonia 1, seria Yattaman jest doskonale znana. Tytuł dorobił się w naszym kraju miana kultowego i każdy z 108 emitowanych odcinków miał zagorzałe grono fanów. Serial z perspektywy czasu odrobinę zawodzi pod względem fabuły ale nadal potrafi przykuć uwagę swoim nietuzinkowym humorem i zapewnić miło spędzony czas. Dajcie znać w komentarzach jak wy wspominacie tą serię, jeśli mieliście ją okazję oglądać w przeszłości.
Tytuł: The Wild Swans
Typ: Film
Serial mocno czerpiący z opowieści Hansa Christiana Andersena oraz Bajek Braci Grimm. Mamy tutaj do czynienia z klasyczną opowieścią o walce dobra ze złem w której znalazło się miejsce dla pięknej księżniczki Elisy, złej starej wiedźmy, demonicznej królowej która nienawidzi swojej pasierbicy i dżina który spełnia życzenia. Do tej wręcz klasycznej historii dodane są elementy zaczerpnięte z wierzeń Japońskich, tworząc całkiem udane dzieło. Wszystko brzmi to jak przyjemne kino Disneya, jednak sposób wykonania pozostawia tutaj bardzo ale to bardzo wiele do życzenia. Momentami odnosi się wrażenie, że producentowi nagle brakło środków na dokończenie dzieła i zrobił to najmniejszym nakładem sił. Czy film warty jest zobaczenia? W tym przypadku pozostawiam to Wam do oceny, moim zdaniem tak, chociaż nie należy od niego oczekiwać zbyt wiele.
Tytuł: Super Grand Prix
Typ: TV
Kolejna produkcja która może być dobrze znana rodzimemu widzowi. Serial swego czasu był emitowany zarówno przez stację Polsat jak i Polonia 1. Cała oś fabularna skupia się na postaci młodego Takaya Todoroki, który pragnie zostać najlepszym kierowcą świata i zbudować własnoręcznie najwspanialszy samochód wyścigowy. Ogromny talent i zapalczywość młodego kierowcy pozwalają mu pokonywać kolejne poważne przeszkody na drodze do upragnionego celu. Grand Prix to całkiem dobrze wykonana produkcja dedykowana miłośnikom sportów motorowych. Fabuła momentami zbyt infantylna na całe szczęście nadrabia dobrze zarysowanym głównym bohaterem.
Tytuł: Taekwon Dongja Maruchi Arachi
Typ: Film
Jedna z niewielu produkcji w całości wyprodukowanych w Korei Południowej przy wsparciu finansowym tamtejszego rządu. Fabuła skupia się na dwójce bohaterów Maruchi i Arachi, chłopcach którzy od małego mieszkają głęboko w górach wraz ze swoim dziadkiem. Ich spokojne życie kończy się w momencie kiedy ich opiekun zostaje zabity przez nikczemną „Niebieską Czaszkę 13”. Chłopcy zostają zabrani przez parę która ich odnalazła do cywilizacji, gdzie zaczynają się uczyć taekwondo do którego okazją się mieć ogromny talent. Jak łatwo można się domyśleć, chłopcy planują zemstę tym bardziej, że „czaszka” nie pozwala im na wygodne życie i szybko ich odnajduje. Film miał podbić rynek Japoński i zaprezentować tamtejszemu widzowi koreańską sztukę walki. Jednak nie wszystko poszło tak jak planowano. Produkcja ma swoje dość wyraźne niedociągnięcia (wyraźnie widać brak doświadczenia twórców), które nie pozwoliły przebić się produkcji do szerszego grona obiorców. Warto zobaczyć z ciekawości jeśli jest się fanem sztuk walki, szczególnie taekwondo.
Tytuł: Choujin Sentai Baratack
Typ: TV
Anime, w którym śledzimy losy pięciu nastolatków (Yuji, Yuri, Mac, Franco i Dicky), którzy jako jedyni potrafią przeciwstawić się złym obcym zagrażającym naszej planecie. Wszystko to za sprawą swoich mocy dzięki którym potrafią oni przyzwać gigantycznego mecha Barattack. Produkcja moim zdaniem dość przeciętna szczególnie pod względem fabuły, jednak wymieniana jest ona jako jeden z tytułów gatunku Super Sentai na którym wzorowali się twórcy późniejszego hitu jakim był Power Rangers. Serial warty zobaczenia dla każdego kto chciałby sprawdzić jak na przestrzeni lat rozwija się ten gatunek animacji.
Tytuł: Ashita e Attack!
Typ: TV
Kolejna całkiem przyjemny dramat sportowym skupiający się na uczennicach liceum które uwielbiają grę w siatkówkę. Znaczna większość produkcji czysto sportowych wpisywana jest w ramy szkoły średniej, przez co niekoniecznie są to produkcje dla każdego. Szczególnie jeśli głównymi bohaterkami są młode dziewoje które oprócz zamiłowania do danej dyscypliny sportu mają również inne nastoletnie problemy. Jeżeli jednak przebolejmy jakoś uda nam się przeboleć fabularne dodatki i skupimy się tylko na wątku sportowym, klaruje się nam obraz całkiem dobrej produkcji sportowej, chociaż nadal zdecydowanie nie będzie to serial dla każdego.
Tytuł: My Name Is Teppei
Typ: TV
Jeszcze jedna produkcja sportowa, tym razem dedykowana raczej męskiej części widowni. Tytułowy Teppei to nader energiczny chłopiec, wychowany przez ojca w górach. Jego życie ulega drastycznej zmianie kiedy liceum w mieście. Nowe otoczenie i wymogi wpędzają chłopaka w wieczne problemy okazuje się jednak, że ma on nieprzeciętny talent sportowy w Kendo, dzięki czemu staje się bożyszczem kolegów i koleżanek. Świetny humor, całkiem dobrze napisany scenariusz i mocno wyrazisty główny bohater. Ore wa Teppei to jedna z tych produkcji które należy zobaczyć, szczególnie jeśli jest się fanem dobrych shounenów.
Tytuł: Uchuu Senkan Yamato
Typ: Film
Klasyka gatunku sci-fi, którą powinien znać każdy fan japońskiej animacji. Film jest doskonałym uzupełnieniem (serial w pigułce z niektórymi innymi wątkami) klasycznej serii telewizyjnej Uchuu Senkan Yamato (polecanej w poprzedniej odsłonie cyklu „Przegląd Anime”). W przypadku Yamato nie będę w ogóle obiektywy, jest to seria (całość) która powinna znaleźć się na liście do obejrzenia przez każdego jeśli jeszcze tego nie zrobił.
1978
Tytuł: Joou Heika no Petite Angie
Typ: TV
Akcja serialu dzieje się w XIX wiecznym Londynie, główną bohaterką jest 12 letnia szlachcianka Angie. Na tle swoich rówieśników wyróżnia się ponadprzeciętnym analitycznym myśleniem, dzięki któremu pomogła rozwiązać sprawę zaginionych klejnotów królowej. Od tego momentu monarchini zleca jej rozwiązywanie szczególnie trudnych przypadków. Produkcja zdecydowanie nie jest wybitna ale ogląda się ją całkiem przyjemnie. Szczególnie polecana fanom serii „Kuroshitsuji” która wyraźnie czerpała niektóre pomysły z tej leciwej produkcji.
Tytuł: The Prince of the Stars: Le Petit Prince
Typ: TV
Całkiem udana i godna polecenie, Japońska interpretacja popularnej książki „Mały Książe”. Starsi widzowie mogą pamiętać ten serial z kaset VHS na których krążył po giełdach całej Polski. Dzisiaj dla wielu dość toporna animacja może być odrzucająca ale warto się przemóc i zobaczyć kawałek naprawdę dobrego klasycznego anime.
Tytuł: Takarajima
Typ: TV
Po raz kolejny twórcy anime postanowili sięgnąć po sprawdzoną historię jaką jest świetna książka „Wyspa Skarbów”. Studio Madhouse stworzyło naprawdę dobre dzieło przygodowe, które nie bez powodu było, jest i pewnie będzie określane jednym z najlepszych anime przygodowych końca lat 70-tych. Akcja serialu skupia się na losach młodego chłopaka Jima Hawkinsa który wyrusza w świat w celu odnalezienia legendarnego skarbu pirata Flinta. Jego podróż to wiele intersujących przygód i masa napotkanych świetnie zarysowanych postaci pobocznych. Polecam każdemu kto szuka dobrego serialu przygodowego bez zbędnych zawiłości fabularnych.
Tytuł : Mirai Shounen Conan
Typ: TV
Rok 2008 okazał się rokiem zagłady naszej planety. Wykorzystanie przez rządy państw nowej broni magnetycznej doprowadziło do naruszenia równowagi tektonicznej świata w wyniku czego znane nam kontynenty zatonęły w oceanach. Ludzie próbowali ratować się uciekając w kosmos ale sprowadziło to na nich tylko śmierć. Tylko garstce udało się ocaleć na maleńkiej wyspie, która jakimś cudem ocalała . Dwadzieścia lat po tych wydarzeniach rodzi się chłopiec – który staje się nadzieją ludzkości na nowy początek. Mamy tutaj do czynienia z naprawdę dobrym kinem przygodowym z świetnie zarysowanymi bohaterami i wręcz genialną jak na tamte czasu animacją.
Tytuł: Uchuu Kaizoku Captain Herlock
Typ: TV
W przypadku produkcji w których występuje Kapitan Herlock będę mocno nie obiektywy bo moim zdaniem są to jedne z najlepszych anime jakie kiedykolwiek powstały. Historia zbuntowanego pirata i załogi jego statku kosmicznego to pozycja obowiązkowa do zobaczenia dla każdego fana Sci-Fi i kina przygodowego. Jeżeli jesteś wielbicielem takich seriali jak „Gwiezdne Wrota” czy „Firefly” czym będzie musisz nadrobić wszelkie anime z serii. Kapitan Harlock to w Japonii prawdziwa legenda aż dziw bierze, że nie przepił się on do szerszego grona odbiorców na zachodzie.
Tytuł: Galaxy Express 999
Typ: TV
Galaxy Express 999 to produkcja zaliczana do grona prekursorów i ikon gatunku ogólnie znanego jako „kosmiczna opera”. Jest to również jedno z najwspanialszych dzieł Leiji Matsumoto (obok wspomnianego wcześniej Kapitana Herlock’a). Rewelacyjny scenariusz, mocno zapadające w pamięć postacie, wartka akcja, całkiem udana animacja i rewelacyjna muzyka (moim zdaniem jeden z topowych soudtracków z anime). Każdy (albo przynajmniej większość) kto zasiądzie do oglądania tego dzieło zostanie przez nie pochłonięty i przez 113 odcinków reszta świata nie będzie dla niego istnieć. Moim zdaniem rewelacja którą zdecydowanie powinno się zobaczyć.