Recenzja mangi Eden It's an Endless World 1 - Froszti - 9 lipca 2021

Recenzja mangi Eden It's an Endless World 1

Manga Eden It's an Endless World! autorstwa Hiroki Endo to dzieło komiksowe, które można zaliczyć do grona „klasyki”. Tytuł miał już okazję pojawienia się na naszym rynku wiele lat temu. Teraz jednak pojawia się ponowna okazja obcowania z tą niesamowitą pozycją za sprawą nowego zbiorczego cyklu wydawanego przez Kotori.

Akcja mangi Eden It's an Endless World! 1 zamówionej z księgarni TaniaKsiazka.pl, zostaje osadzona w niedalekiej przyszłości, kiedy to ludzkość została zdziesiątkowana przez tajemniczy wirus. Depopulacja mocno wpłynęła zarówno na światową politykę, jak i całą ekonomię, pociągając za sobą daleko idące zmiany, które jeszcze bardziej podsycały ogień apokalipsy. Pierwszy rozdział fabuły stanowi tutaj prolog całej historii, starając się pokazać czytelnikowi obraz postapokalipycznego świata, w którym nic nie jest nadmiernie oczywiste. Bohaterami tego wstępu jest homoseksualny naukowiec Layne Morris i dwójka jego podopiecznych Ennoia i Hannah. Cała trójka żyje samotnie w odizolowanym habitacie, który został zbudowany przez człowieka jako miejsce odbudowy rasy ludzkiej. Placówki tego typu miały zebrać ocalałe jednostki, które miały przekazywać swojemu potomstwu odporność na zabójczego wirusa. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z założeniami i przedstawieni tutaj bohaterowie nie są pewni czy przypadkiem nie zostali ostatnimi ocalałymi na planecie. W tej części historii autor umieścił również sporo dobrze rozplanowanych retrospekcji, dzięki którym poznajemy początek końca ludzkości, bezpośrednie następstwa postępującej zarazy i zaczynamy lepiej rozumieć zależności przedstawionego świata. Po takim wstępie fabuła przeskakuje 20 lat do przodu i czytelnik ma okazję oglądać postapokaliptyczny świat oczami chłopca o imieniu Elijah, którzy przemierza wyniszczone tereny Ameryki Południowej i mimowolnie staje się częścią walki o władzę różnych grup ocalałych ludzi.

Powyżej przedstawiony zarys historii jasno pokazuje, że autor stworzył tutaj dzieło o naprawdę rozległej fabule, w której połączył wiele różnych gatunków. Nie mamy tutaj do czynienia z typowym przedstawicielem komiksów z gatunku cyberpunk czy postapo. Manga od samego początku bawi się pewnymi konwencjami, dodając do nich trudne zagadnienia z zakresu religijności, socjologii, polityki, nauki, filozofii. Prawie każda strona dzieła zawiera jakieś element, który ma zarówno zaciekawić czytelnika, jak i sprowokować go do pewnych egzystencjalnych rozważań. Fabuła komiksu jest niezwykle surowa w pewnych swoich założeniach i jednocześnie mocno dojrzała. Autor stara się tu pokazać różne oblicza ludzkości zarówno od tych najgorszych po te dające nadzieje na przetrwanie gatunku. Tempo historii świetnie nadaje tytułowi odpowiedniej klimatyczności, która ma znaczenie dla licznych dyskursów filozoficznych poruszonych na kolejnych stronach. Obok tego wszystkiego autor nie zapomina jednak o pewnej dawce mocnej i czasem krwawej akcji. Nie ma jednak tego tutaj nazbyt dużo, a większość stron wypełniają dialogi.

Równie niesamowita co fabuła jest tutaj również oprawa graficzna. Rysunki są bardzo szczegółowe, zarówno jeśli chodzi o projekty postaci czy otaczający ich postapokaliptyczny/futurystyczny świat. Artysta nie boi się również w swoich pracach umieszczać wspomnianych już krwawych treści, które może nie są rodem z horroru, ale i tak potrafią być bardzo sugestywne.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety mangi Eden It's an Endless World można bez chwili namysły tytuł zaliczyć do grona klasyki, w której znalazły się, chociażby akie pozycje jak Akira czy Ghohst in the Shell. Jeśli więc ktoś lubi Japoński komiks i nie miał jeszcze okazji obcowania z tą pozycją, to jak najszybciej powinien nadrobić zaległości. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Rewelacyjny początek wciągającej historii, która przeszła już do legendy mangi.
Froszti
9 lipca 2021 - 11:23