Recenzja: O psie który strzegł gwiazd - Froszti - 3 lipca 2022

Recenzja: O psie, który strzegł gwiazd

Pies był, jest i będzie najlepszym przyjacielem człowieka, który prawie zawsze jest lojalny wobec swojego właściciela. Na dodatek są to niezwykle urocze zwierzęta, który potrafią wywołać uśmiech na twarzy. Jeśli więc ktoś lubi czworonożnych towarzyszy i przy okazji chce się oddać chwili intensywnej i emocjonalnej rozrywki, to zdecydowanie powinien się on zainteresować mangą O psie, który strzegł gwiazd.

Manga O psie, który strzegł gwiazd zamówiona z popularnej księgarni internetowej, to dzieło autorstwa Takashi Murakamiego, które ukazało się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Kotori. Tytuł nie jest zwykłą powieścią graficzną. Mamy bowiem tutaj do czynienia z dziełem wypełnionym niesamowitą dawką emocjonalności, która doprowadzi czytelników do łez i wymusi na nich mocniejsze rozważania na temat życia i śmierci – wszystko to w towarzystwie uroczego i zabawnego psa.

Komiks rozpoczyna się od odnalezienia zniszczonego wraku samochodu, w którym znajduje się ciało mężczyzny i psa. Kryje się za tym większa i głębsza historia, którą mamy okazję poznać w kolejnych rozdziałach. Manga składa się z kilku pozornie niezwiązanych ze sobą opowiadań. Przy bliższym kontakcie odkrywamy jednak, że każdy z rozdziałów jest ze sobą mocno powiązany i tworzy on jedną spójną opowieść, ukazującą większy i szerszy obraz całości.

Na początek autor skupia się na życiu pewnego „psa” nazwanego Happy, który trafia do nowego domu. Miejsca, w którym staje się on członkiem rodziny składającej się z mamy, taty, i córeczki. Z biegiem mijających lat w „rodzinie” wiele się zmienia, co ma ogromny wpływ na jej członków. Całość kończy się dość dramatycznie, czyli śmiercią pana i kochającego go psa. W dalszej części Murakami kontynuuje ową historię z punktu widzenia innego mężczyzny, który stara się dowiedzieć więcej na temat odkrytych zwłok. Odsłaniane przez niego nowe ślady stają się dodatkowo pretekstem do pokazania kolejnej dawki emocjonalnych treści. W dalszej części komiksu twórca ponownie skupia się na innych postaciach drugoplanowych. Dodatkowo manipuluje on czasem i narracją, tak aby pokazywane wydarzenia powiązać z główną historią. Dzięki temu mocno poszerza on kreślony świat i nadaje mu niezwykłej głębi.

Najbardziej niezwykłym elementem dzieła jest zdolność autora do pokazywania wydarzeń z perspektywy postaci nieumiejącej mówić (czyli psa). Człowiek w towarzystwie bliskiego sobie zwierzęcia, często mocno się otwiera i wymawia kwestie, których w obecności ludzi nie odważyłby się wymówić. Takich scen jest tutaj naprawdę sporo i każda z nich nacechowana jest skrajną dramaturgią. Twórca porusza tutaj tematykę, która nie tylko smuci czytelnika, ale również sprawia, że staje się on szczęśliwy. Wszystko to za sprawą wielu uroczych i zabawnych scen z psem w rolach głównych, które stają się doskonałą przeciwwagą do licznych dramatów.

Na temat warstwy graficznej tomiku nie można napisać nic innego jak to, że jest ona poprawna. Rysunki są ładne i potrafią zachwycać swoją szczegółowością, nie jest to jednak nic „wybitnego”, czego nie widzielibyśmy w dziesiątkach innych pozycji. Murakami tworząc swoje komiksowe dzieło, w głównej mierze opierał się bowiem na niezwykłej historii, a narysowane przez niego obrazy są tylko małym dodatkiem do scenariusza.

Manga O psie, który strzegł gwiazd jest więc wyśmienitą pozycją, która powinna zainteresować szerokie grono odbiorców. Na pewno tytuł zachwyci tych czytelników, którzy pragną emocjonalnej, głębokiej i wieloznacznej komiksowej rozrywki. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni Taniaksiazka.pl.

Niezwykła dawka emocjonalności, która mocno udziela się czytelnikowi i zapewnia mu dawkę niesamowitych mangowych wrażeń.
Froszti
3 lipca 2022 - 10:47