Dead Dead Demon's Dededede Destruction #1 - Froszti - 19 stycznia 2023

Dead Dead Demon's Dededede Destruction #1

Współczesne Tokio, szkoła średnia, nastolatki martwiące się o swoją przyszłość i statek kosmiczny. Czyli w mocno uproszczonym przekroju manga Dead Dead Demon's Dededede Destruction autorstwa Asano Inio.

Manga Dead Dead Demon's Dededede Destruction #1 zamówiona w księgarni TaniaKsiazka.pl zabiera czytelnika do pozornie normalnego Tokio. Stolicy Japonii, która żyje własnym rytmem, gdzie mieszkańcy zajęci są swoimi obowiązkami. Dorośli codziennie podążają do swojej pracy, nastolatki zaś zastanawiają się nad swoją przyszłością i kiedy mają okazję oddają się rozrywce. Wszystko wygląda zupełnie „zwyczajnie”. Obraz tej „normalności” psuje jednak gigantyczny statek kosmiczny wiszący nad miastem. Pewnego dnia przybysze z gwiazd przybyli odwiedzić KKW szerząc wśród ludzi wielki niepokój. Mijający czas i brak „reakcji” ze strony „gości” sprawił, że ludzkość zaczęła przyzwyczajać się do ciągłego zagrożenia. Z czasem większość ludzi zapomniała o wiszącym nad miastem obiekcie latającym i powróciło do normalnego rytmu życia.

Zarys fabuły brzmi dosyć „niezwykle” każdy, kto miał jednak do czynienia z innymi dziełami autora, doskonale zdaje sobie sprawę, że wątek „kosmitów” jest tutaj jedynie dodatkiem do całego szeregu bardziej przyziemnej, życiowej i dramatycznej treści. Asano, na pierwszy plan wysuwa zwyczajne życie dwóch nastolatek - Kadode i Orany (oraz ich przyjaciółek). W mocno socjologiczny sposób twórca porusza tutaj kwestię dorastania (różne wzloty i upadki), wpływ na młodzież hermetycznego i specyficznego społeczeństwa Japonii czy całą gamę współczesnych problemów (od niepewności, wycofania, przez niepokój, różnego rodzaju dysfunkcje, trudności z dostosowaniem się do norm społecznych itp.).

Podobnie jak w innych jego dziełach bardzo ważną rolę odgrywają świetnie nakreśleni bohaterowie i towarzyszące im żywe emocje. Nie ma co ukrywać, że Asano bardzo często kreśli mocno depresyjne wątki, które dalekie są od zapewnienia czytelnikowi „rozrywki”. Nie jest więc to manga dla każdego. Na pewno potrafi być ona jednak mocno intrygująca i angażująca.

Każdego za to powinna zachwycić oprawa graficzna. Rysunki to małe dzieła sztuki, gdzie zachwycają nie tylko projekty postaci, ale również bogate i bardzo szczegółowe tła. Artysta bawi się tutaj rysunkiem i często gdzieś na drugim (czasem nawet trzecim planie) umieszcza pozornie drobne elementy, które mocno wpływają na głębie danego kadru czy samej historii.

Jeśli więc ktoś zalicza serię Dobranoc, Punpunie do swoich ulubionych, lub szuka mocno nietuzinkowego i mocno dramatyczno-socjologicznego tytułu, to zdecydowanie powinien się on zainteresować Dead Dead Demon's Dededede Destruction. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni Taniaksiazka.pl.

Mocno niezwykła i mocno dramatyczno-socjologiczna pozycja, która potrafi zachwycić, ale nie każdego czytelnika.
Froszti
19 stycznia 2023 - 11:50