Recenzja Epopeja krucjat. - Froszti - 30 maja 2023

Recenzja Epopeja krucjat.

Krucjaty to bardzo ważny wycinek historii świata, o którym napisano już setki, jeśli nie tysiące różnych książek. Jeśli jednak jest się pasjonatem tego okresu, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na książkę Epopeja krucjat, będącą jednym z ważniejszych dzieł francuskiego historyka Rene Grousseta.

Książka Epopeja krucjat zamówiona w księgarni TaniaKsiazka.pl jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko skondensowanym opisem kolejnych Wypraw Krzyżowych. Autor jako historyk i wybitny orientalista, stara się tu przedstawić znacznie szerszy kontekst tych wydarzeń. Jednocześnie kreśli on ciekawy i angażujący obraz niezwykłych ludzi, których charyzma, duma czy ambicje odmieniły oblicze świata.

Na 350 stronach autor w chronologiczny sposób opisuje kolejne wojenne wyprawy i skutki, jakie one przyniosły. Nie skupia się on tu jednak tylko i wyłącznie na bardzo szczegółowym opisie krucjat (z opisami wielu bitew). W swoim dziele bardzo dużą uwagę poświęca on geopolityce, dzięki której możemy spojrzeć na pewne wydarzenia z perspektywy danych czasów.

Jak na doskonałego historyka przystało, nie boi się on również pokazywać „prawdy” niezależnie jaka by ona nie była i której strony by nie dotyczyła. Wielokrotnie mamy więc tu okazję czytać o bestialstwie obu stron, pazerności i zawiści jednostek, knowaniach politycznych oraz również niezwykłym bohaterstwie i poświęceniu. Jeśli to jeszcze dla kogoś mało to w naprawdę ciekawy sposób autor ukazuje krucjaty jako „narzędzie” kolonizacyjne, bezsprzecznie zmieniające oblicze całego starego kontynentu. Kolejnymi pozytywami publikacji są liczne szczegóły i anegdoty, które pomagają zarówno zobrazować niektóre bitwy, jak i zrozumieć postępowanie niektórych osób.

Grousset przedstawia wszystkie te szczegóły i zawiłości w sposób krystalicznie jasny. Jego erudycja, fachowość i precyzja naprawdę zachwyca i trudno jest się od lektury oderwać. Nie mamy tu więc do czynienia z kolejną akademicką książką historyczną, a czymś zaskakująco lekkim a przy tym tak bogatym w wiedzę.

Jeśli więc ktoś jest pasjonatem historii i szczególnie interesuje się okresem Krucjat, to zdecydowanie powinien sięgnąć po ten tytuł. Nawet jeśli na ich temat przeczytał już dziesiątki publikacji. Zachęcam również do sprawdzenia innych książek historycznych i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Wyśmienita pozycja historyczna po którą powinni sięgnąć pasjonaci Krucjat.
Froszti
30 maja 2023 - 14:18