Eden - It's an Endless World! #9. - Froszti - 12 lipca 2023

Eden - It's an Endless World! #9.

Wszystko ma swój początek i koniec. Tak właśnie jest w przypadku wznowionego wydania mangi Eden - It's an Endless World!. Seria wraz z pojawieniem się na rynku dziewiątego zbiorczego tomu (zawierającego oryginalne tomy 17 i 18) kończy swoją wspaniałą i mocno angażującą historię.

Seria od samego początku poruszała wiele trudnych tematów, na dodatek prezentując je w dość mocno złożonej formie (nie zawsze łatwo przyswajalnej przez wszystkich czytelników). Nie należy jednak tego uznawać za wadę tytułu, wręcz przeciwnie jest to siła serii, która mocno wyróżnia ją na tle konkurencji, dzięki czemu dorobiła się ona statusu kultowego dzieła. Album Eden - It's an Endless World! #9 zamówiony z księgarni TaniaKsiazka.pl, trzyma się więc tego schematu, serwując fanowi dość mocno złożone, ale satysfakcjonujące zakończenie historii.

Fabularnie (bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły scenariusza) tomik można podzielić na dwie różniące się od siebie części. Pierwsza skupia się na wątku zemsty. Autor świetnie łączy bardziej złożoną treść z masą wyrazistej akcji. Nie brakuje tu bowiem strzelanin, wybuchów, wszechobecnej śmierci czy bardziej rozbudowanych dialogów. Scenarzysta nie stara się jednocześnie na siłę dorabiać do owej „zemsty” jakiejś większej ideologii, prezentując ją jako czysty przejaw ludzkich emocji (które nie potrzebują dodatkowych rozbudowanych wyjaśnień).

Wielbiciele złożonej opowieści z masą niejednoznacznych wątków z pewnością będą zachwyceni dalszą częścią tomiku. Autor skupia się tu na poważnym zagrożeniu naszej planety, co musi prowadzić do radykalnych i zdecydowanych działań (niezależnie od ich konsekwencji). Kolejne strony mangi to dawka naukowej treści pokroju czarnych dziur, ciemnej materii, zmian klimatycznych itp. Wątki te są ciekawe, ale jest ich tu na tyle dużo, że momentami potrafią mocno przytłoczyć czytelnika. Obok tego pojawia się również trochę akcji (dokończenie wątków z początku tomu) pełni tu ona jednak rolę mało istotnego dodatku dziejącego się gdzieś w tle. Do tej części mangi można mieć również pewne jakościowe zastrzeżenia. Autorowi zdarza się tu urywać niektóre wątki czy pokazywać je w sposób mocno skrótowy. Pojawiają się tu na przykład momenty przeskoków czasowych, bez wyjaśnienia co działo się pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami.

Pewne drobne niedociągnięcia (drugiej części dziewiątego zbiorczego tomu) nie wpływają znacząco na końcową ocenę całej mangi. Mamy tu bowiem do czynienia z naprawdę solidnym zakończeniem świetnej historii, która powinna zostać przeczytana przez każdego dorosłego miłośnika komiksów. Zachęcam do sprawdzenia innych mang, komiksów i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Wciągające zakończenie wspaniałej historii, które jednocześnie wymusza na czytelniku zadanie sobie wielu trudnych egzystencjalnych pytań. Pozycja wybitna, kierowana tylko do dorosłego czytelnika.
Froszti
12 lipca 2023 - 14:12