Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań. - Froszti - 3 sierpnia 2023

Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań.

Koyoharu Goutouge to mangaka, którego raczej nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego bestsellerowa seria Miecz zabójcy demonów (Kimetsu no Yaiba) zyskała bowiem na całym świecie (również w naszym kraju) ogromną popularność. To właśnie do fanów jego twórczości kierowana jest jednotomówka Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Waneko.

Jak sam tytuł mangi wskazuje mamy tu do czynienia ze zbiorem krótkich opowiadań. Historie te są prawdziwym początkiem kariery autora i jego pierwszym krokiem w stronę wielkiej popularności. Każda z nich została bowiem pierwotnie opublikowana w 2013-2015, a więc przed debiutem Kimetsu no Yaiba.

Całą treść tomiku w bardzo dużym uproszczeniu można byłoby określić mianem mrocznej fantastyki, w której czytelnik może się doszukiwać jakieś głębi fabularnej. Na planszach mangi pojawiają się demony (i inne potwory), różnorakie emocje, wyrazista akcja i wieloznaczne cierpienie człowieka. Treść do nazbyt rozrywkowych więc nie należy, ale klimat ten powinien spodobać się fanom autora.

Dodatkowym powodem, dla którego warto sięgnąć po tę jednotomówkę, jest otwierająca ją historia (Zabójca łapczywych drapieżców). Jest to bowiem nic innego jak pierwowzór serii Kimetsu no Yaiba. To właśnie to krótkie opowiadanie przerodziło się później w bardziej złożoną serię, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Na dalszych stronach odbiorca znajdzie jeszcze trzy dość specyficzne opowiadania. Każde z nich podąża własną drogą, jednocześnie łączą je niektóre elementy charakterystyczne dla twórcy, chociażby mocno wyrazisty mrok.

Wszystkie zebrane tu historie mają więc w sobie to „coś”, co sprawia, że mogą one zaciekawić czytelnika (zdecydowanie jednak nie każdego). Należy jednak pamiętać o tym, że jest to zbiór krótkich one-shotów. Nie ma więc tu mowy o nadmiernym rozwijaniu fabuły, poruszaniu wielu wątków czy głębszej prezentacji bohaterów. Całość opowieści najczęściej zamyka się w kilkunastu stronach, pozostawiając wiele niedopowiedzeń.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną komiksu, to jest ona bardzo surowa (podobna do tego co można znaleźć w Kimetsu), ale taki właśnie jest styl artysty. Są to jego początkowe prace, należy więc spodziewać się pewnych wizualnych niedoróbek, ale są to naprawdę drobne wady, na które niespecjalnie zwraca się większą uwagę.

Nie pozostaje więc nic innego jak tylko kolejny raz powtórzyć, że Koyoharu Goutouge Zbiór opowiadań jest pozycją dobrą, ale kierowaną tylko do fanów twórczości tego artysty. Cała reszta raczej powinna poszukać innej jednotomówki w ofercie wydawnictwa Waneko.

 

Niezła dawka mrocznej fantastyki, mająca jednak swoje niedopracowania i wady.

Mangę można nabyć w sklepie wydawnictwa Waneko.

Froszti
3 sierpnia 2023 - 12:52