Gdzie się podziały dobre tycoony? - ElMundo - 17 listopada 2010

Gdzie się podziały dobre tycoony?

No właśnie, gdzie? Jeszcze kilka lat temu komputerowi ekonomiści mieli pełne ręce roboty, a teraz, szczerze powiedziawszy, nie mamy (bo i ja się do nich zaliczam) zbyt wielu sposobności, by pewnie ulokować wirtualną mamonę

Aby przekonać się, w jak fatalnej kondycji znajduje się obecnie ten gatunek, wystarczy powędrować myślami  7-8 lat wstecz. Wirtualni burmistrzowie zarywali wtedy nocki projektując miasta w genialnym Sim City 4 – teraz musimy zadowolić się podróbką niezbyt wysokich lotów, Cities XL. Przyszli maklerzy z kolei robili furorę na parkiecie w Capitalism II, osiągając kolejne szczyty notowań giełdowych, wyprzedzając  konkurencję pod względem technologicznym i dokonując nieustannej analizy setek słupków, tabel i wykresów. Domorosłym przedsiębiorcom również wiodło się wspaniale – mieliśmy przecież nieskrywaną przyjemność zagrywać się w Industry Giant II. Posiadanie wirtualnej firmy transportowej również nie stanowiło żadnego problemu – do dyspozycji mieliśmy przecież genialnego i wciąż żywego wśród fanów Transport Tycoon czy równie wciągającą trylogię Railroad Tycoon. Na dyskach wielu z nas zawitał także Traffic Giant – symulacja przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej czy – już mniej znane – Rails Across America, czyli 140 lat amerykańskiej kolei na jednym krążku CD. A przecież mieliśmy też troszkę młodsze, ale równie znakomite The Movies od Petera Molyneux, Pizza Syndicate, trzy części RollerCoaster Tycoon, Tycoon City: New York, Hotel Giant, Zoo Tycoon… Ech, naprawdę muszę dalej wymieniać?

Tymczasem tycoony na półkach sklepowych, a nawet w platformach elektronicznej dystrybucji pojawiają się niezmiernie rzadko. Jeśli już trafimy na jakąś komputerową ekonomię, to albo mamy do czynienia z odgrzewanym kotletem, albo z totalnym średniakiem. Bo czymże, jak nie szybkim skokiem na kasę można nazwać drugie odsłony Restaurant Empire i Hotel Giant, w których zmieniła się tylko grafika? M.U.D. TV sprzed kilkunastu miesięcy to tylko nieudana parodia telewizyjnego biznesu, a wspomniane już Cities XL zdecydowanie nie zachwyca. Na horyzoncie widnieje Cities In Motion – symulator komunikacji miejskiej od Paradox Interactive, a w sieci można znaleźć plotki na temat czwartej części RollerCoaster Tycoon. I to by było na tyle, niestety. Mogłoby się wydawać, że kryzys ekonomiczny będzie sprzyjał powstawaniu nowych i, co najważniejsze, naprawdę dobrych produkcji. Tymczasem tycoony schowały się gdzieś w odmętach szuflad z projektami gier, czekając na lepsze czasy. Oby te nastały jak najszybciej!

ElMundo
17 listopada 2010 - 20:33

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.11.2010 21:01
MickieXP
MickieXP
16
Legionista

Popieram autora tekstu. Na rynku aktualnie nie ma prawie w ogóle produkcji poświęconych zarządzaniu, ekonomii i innych rzeczy, które uwielbiamy w Tycoonach. Od biedy może być Cities XL 2011, jednak jest to raczej średni produkt, który nie zasługuje na większą uwagę. Z chęcią zagrałbym w kontynuację Transport Giant, ponieważ pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu. :)

17.11.2010 21:25
odpowiedz
Diplo
174
Senator

No i na horyzoncie drogi autorze jest jeszcze airline tycoon 2 które przejęło kalypso :-)

Ale fakt faktem, maniak gier ekonomicznych nie ma w co grać :/
Dobrze że Open Transport Tycoon się rozwija. Może niedługo wejdzie grafika 32bpp a to spory krok naprzód :)

17.11.2010 21:56
odpowiedz
dawidwoz
27
Pretorianin

A ja nawet nie moge juz sobie pograc w IG II, bo najnowsze nvidie nie obsluguja gry :/

17.11.2010 22:07
j.a.c.k
odpowiedz
j.a.c.k
56
u wot m8

Pizza Syndicate... heh jedna z pierwszych gier na mojego pierwszego kompa. Robienie własnej pizzy to było coś. A Sim City 4 sobie ostatnio odświeżyłem i oczywiście pograłem z przyjemnością kilkanaście godz.

17.11.2010 22:37
li_s
odpowiedz
li_s
20
Konsul

Ja również ostatnio grałem w Sim City, i stwierdzam że gra się właściwie nie postarzała. No może za wyjątkiem grafiki ale i tak mi to nie przeszkadza :)

17.11.2010 22:47
Apokalipsis
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

Jeszcze kilka lat temu grywałem tylko w "Tycoony", Zoo Tycoon, RollerCoaster III, Traffic Giant i kiedyś długo w Arline Tycoon. Teraz jest tyle dobrych premier, że zapomniałem o tych grach. Dzięki za przypomnienie!

[2] - to świetnie :) Spróbuję zagrać w Arlina.

17.11.2010 22:55
novi..
odpowiedz
novi..
118
Senator

Najwięcej czasu z tycoonów spędziłem przy grze Pizza Connection 2. Grę nawet mam zainstalowaną, wciąż czasem lubię sobie ją odpalić :)

17.11.2010 22:56
Vaerin
odpowiedz
Vaerin
111
Generał

Jak byłem młodszy zagrywałem się miesiącami w Tycoony. Airline Tycoon, Pizza Synidcate oraz Connection 2 czy Traffic Giant przez bardzo długi czas nie wylatywały z mojego dysku. Zresztą nie tylko mojego. W klasie było pełno osób, które w nie grały i z którymi o nich gadałem.

Do dziś zresztą nie została rozstrzygnięta kwestia czy w Airline Tycoon da się przejąć konkurencje inwestując w ich akcje na giełdzie. Mi się nigdy to nie udało, nawet gdy ciągle "donaldtrumpowałem" ;d

18.11.2010 10:50
Radanos
odpowiedz
Radanos
88
Tytanowy Janusz

Pamiętam jeszcze świetne Prison Tycoon, Zoo Tycoon, Pizza Syndicate. Ech, całkiem zapomniałem o tym gatunku ;(

18.11.2010 10:57
graf_0
odpowiedz
graf_0
117
Nożownik

Transport Tycoon, czy też openTTD nie postarzało się wcale. Jedyne czego brakuje to większej liczby towarów do przewiezienia. Natomiast graficznie gra jest kompletna, nie trzeba nic zmieniać.

18.11.2010 11:06
Miszka
👍
odpowiedz
Miszka
61
Generał

@Vaerin

Do dziś zresztą nie została rozstrzygnięta kwestia czy w Airline Tycoon da się przejąć konkurencje inwestując w ich akcje na giełdzie. Mi się nigdy to nie udało, nawet gdy ciągle "donaldtrumpowałem" ;d

Można, można. Parę razy mi się ta sztuka udała. Mając pakiet większościowy przejmuje się wszystkie samoloty, kontakty i biura oddziałów, a konkurencja znika i pozostaje pusty pokój jako ślad dawnej działalności:)

18.11.2010 13:20
odpowiedz
Diplo
174
Senator

graf_0 ---> Towarów jest dużo, do ściągnięcia jako new grf (np ecs vectors http://wiki.openttd.org/ECS_Vectors )

A grafika 32bpp wygląda wprost przecudownie i nie mogę się doczekać jej pełnej wersji :)

20.11.2010 03:05
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

Wzięliby starego Transport Tycoon i zremakeowali do nowej grafy pozostawiając mechanikę bez żadnych zmian i byłaby super gra. Pamiętam te spędzone miesiące na jednej mapce ;D Za dzieciaka to nie było uczucia zmarnowanego czasu :D
Skoro teraz jest moda na strategie w przeglądarkach to niech zrobią Transport Tycoon Online i będzie cacy-glacy i marketingowcy też zadowoleni.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze