„Zbudujemy nowy dom jeszcze jeden nowy dom…” - ElMundo - 8 stycznia 2011

„Zbudujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom…”

ElMundo ocenia: SimCity 4
90

Ach, burmistrzem być… Ciepła posadka, wygodny hotel, godziwa pensja – archetypiczny obraz głowy miasta wygląda wręcz nierealnie. W SimCity do pewnego momentu radość z prowadzenia własnej metropolii jest wręcz niesamowita. Ale kiedyś muszą zacząć pojawiać się problemy, które wykończą niejednego domorosłego ekonomistę i projektanta.

No właśnie – choć hasło „by żyło się lepiej” ma swoje niezaprzeczalne zalety, nie sztuką jest zadowolić wszystkich mieszkańców i jednocześnie obserwować rosnącą dziurę budżetową.  Etap projektowania miasta to jeden z najlepszych momentów w grze – wybierając pomiędzy setkami dostępnych wariantów tworzymy nasze miasto marzeń. Dbamy o praktycznie każdy aspekt prawidłowego funkcjonowania społeczności – wyznaczamy pola pod budowę domostw, części przemysłowej i użytkowej, budujemy drogi, budynki użyteczności publicznej, dbamy także o infrastrukturę energetyczną i komunalną. Słowem – robimy, co dusza zabraknie, dbając o odpowiednie proporcje i szukając odpowiednich rozwiązań, biorąc pod uwagę rozmiar naszego miasta i stosunki z sąsiadami.

No i przed nami właściwa zabawa – zadbać o to, by miasto (choć nie od razu) przynosiło zyski. Dla raczkującej metropolii nie ma nic gorszego od wielotysięcznej pożyczki – spłata takiego obciążenia już na samym początku zabawy graniczy z cudem. By temu zapobiec podnosimy podatki, obniżamy koszta związane z utrzymaniem szkolnictwa i służby zdrowia, a także w ramach umów partnerskich dzielimy się zapasami energii i wody, oczywiście nie za darmo. Wszystko układa się po naszej myśli – do momentu, w którym na ulice wyjdą zdesperowani nauczyciele i lekarze, ulice pogrążą się w ciemnościach a ekolodzy zaczną zamykać zanieczyszczone wodociągi. Krótko mówiąc – katastrofa budżetowa staje przed nami otworem.

Sama mechanika gry jest bardzo rozbudowana, choć nie znaczy to, że reguły rządzące SimCity nie są do opanowania. System statystyk szybko wskaże nam słabe punkty naszego miasta, z kolei zestawienie budżetowe ujawni nam niedoinwestowane bądź nierentowne sektory, na których można zaoszczędzić sporą ilość gotówki.  Sporą pomocą w sprawnym zarządzaniu są podpowiedzi osób odpowiedzialnych za poszczególne departamenty. Jedno trzeba jednak powiedzieć: SimCiy 4 nie wybacza błędów. Przeoczenia popełnione już podczas fazy projektowania będą nam się odbijać czkawką przez cały okres funkcjonowania miasta – dlatego też metodą prób i błędów warto dojść do perfekcji.

Czas nie stoi w miejscu i to jest chyba oczywiste – SimCity 4 dziś wygląda słabo, ale kogo to interesuje: grunt, że oprawa i interfejs są niezwykle funkcjonalna i pozwalają szybko dotrzeć do potrzebnych informacji. Muzyka za to nie zestarzała się ani trochę – przygrywające w tle kawałki znakomicie wpisują się w industrialny klimat produkcji studia Maxis.

SimCity 4 to przykład geniuszu Willa Wrighta i potwierdzenie, że pewna grupa gier nie starzeje się w ogóle. To wspaniała produkcja, nieubłaganie wyżerająca z życiorysu kolejne godziny i wciąż przypominająca, jak bardzo przydałaby się piąta część tej niesamowitej serii. Cities XL i SimCity: Społeczności to już niestety nie to…

ElMundo
8 stycznia 2011 - 14:49
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.01.2011 19:11
wojto96
wojto96
131
I am no one

Jak dla mnie najlepsza gra ekonomiczna

08.01.2011 20:13
Patsy
odpowiedz
Patsy
28
Chorąży

Chyba chętnie wróce do tego cudeńka, Sim City oferuje satysfakcje z budowy własnego coś na całej długości. co z tego ze grafika kiepska - apropos - "kogo jeszcze obchodzi grafika?"
PS: dla mnie to nie ma w ogóle sensu - pomysł jest , kasa jest , POPYT JEST, po co czekać? robić Sim City 5! Przeciez o to tu chodzi , wyprodukować coś co sie bedzie dobrze sprzedawało , w dzisiejszych czasach zamiast okłamywać i wpychać DLC d kiepskich tytułów , lepiej zainwestować w 100% pewny tytuł. Gdzie tu logiga? O_o

08.01.2011 20:41
j.a.c.k
odpowiedz
j.a.c.k
56
u wot m8

IMO grafika nie jest aż tak zła ;)

08.01.2011 22:07
😡
odpowiedz
pyzior
66
Pretorianin

@Patsy-Maxis i Wa wolą wpychac nam nowe dodatki do tych pieprzonych Simsów niestety...

08.01.2011 22:09
Face SHit
odpowiedz
Face SHit
93
To ja mam Małego Wanse

Dzie tam citles lepszy.

09.01.2011 13:59
Nerka
😍
odpowiedz
Nerka
121
Generał

Mi tam zawsze nie chciało się grac jak drogi się zapychały i nie wiedziałem za bardzo co z tym zrobić :/

09.01.2011 19:03
Harry M
odpowiedz
Harry M
150
Master czaszka

Dobra gra

09.01.2011 19:49
😊
odpowiedz
kong123
115
Legend

Gra całkiem fajna, artykuł zresztą też ;)

I teraz coś mnie tak naszło i nucę sobie pod nosem; ''Zbudujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom…” :D

09.01.2011 20:16
odpowiedz
Likfidator
120
Senator

Gra bardzo fajna, ale w moim odczuciu zbyt prosta. Wystarczy ostrożnie planować posunięcia, aby się nie zadłużyć. Fakt, trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy m.in. na szkoły, szpitale, policję itd... czy planować rozbudowę miasta. Jednak po pewnym czasie wszystko robi się z automatu i budowanie nowego miasta nie daje już satysfakcji. Może po prostu zbyt płytko zanurzyłem się w mechanikę tej gry, jednak w moim odczuciu zbyt wcześnie gra przestała stawiać wyzwanie.

O ile przy serii The Sims mam coś takiego, że w każdą nową częścią zagrywam się wiele godzin, jak również co kilka(naście) miesięcy instaluję ponownie jakąś część (mam podstawki bez dodatków) i bawię się bardzo dobrze. Natomiast do Sim City 4 po prostu nie chce mi się już wracać.

Przydałaby się jednak piąta część. Teraz mamy szybkie dwurdzeniowe procesory, więc można by się pokusić o implementacje złożonych algorytmów symulujących życie miasta, a także rozbudować wiele elementów.

13.01.2011 08:50
li_s
odpowiedz
li_s
22
Konsul

Cities XL nawet do pięt nie dorasta Sim City 4. A gra jest kapitalna. Nawet nie dawno odpaliłem sobie żeby przypomnieć stare dobre czasy i przyznam że spędziłem przy niej sporo godzin :)

21.08.2013 14:43
odpowiedz
grzenio1524
1
Junior

Moze ktos mi wysłac link gdzie mozna zagrac na necie Sim City 4 i najlepiej po polsku ale jak nie ma to moze byc po angielsku . Z góry Bardzo Diekuje i pozdrawiam to moj e-mail [email protected] Pozdrawiam czekam :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze