Haker postawił pod ścianą wydawcę gier - Rock - 17 stycznia 2011

Haker postawił pod ścianą wydawcę gier

Zdenerwowany gracz, postanowił dobrać się do skóry firmie Frogster i wybrał sobie przy tym bardzo ciekawa metodę. Korzystając z wad w zabezpieczeniu bazy danych niemieckiej wersji gry Runes of Magic dokopał się do danych ponad 3,5 milionów użytkowników i grozi ich publikacją, jeśli nie zostaną spełnione jego żądania.

Zastanawiacie się zapewne jakie to żądania? Cóż detale znajdziecie na załączonym poniżej obrazku, ale mówiąc w skrócie - haker domaga się wprowadzenia wolności słowa na forum gry, lepszego zabezpieczenia kont oraz przyzwoitego traktowania użytkowników.

Abstrahując od przyjętych metod, trzeba przyznać, że gracz podpisujący się jako augustus87 jest bliski osiągnięcia swojego celu. Zmiana praktyk niemieckiego oddziału firmy Frogster nie nastąpi raczej na skutek szantażu,  ale być może szerokiej dyskusji jaką on wywołał.

Wygląda na to, że zamykane i kasowane tematów, czy usuwanie postów jest spora bolączką forów w niemieckiej wersji Runes of Magic. Problem musi być wystarczająco duży, by ktoś zdecydował się na tego typu akcję, ściganą jakby nie patrzeć przez prawo.

Co ciekawe użytkownicy, którzy są w dużym stopniu ofiarami tego ataku dali wyraz swojemu poparciu dla hakera, chociaż kwestionowane są oczywiście jego metody. Jeden z forumowiczów napisał "To naprawdę smutne, że klienci muszą się uciekać do szantażu, by wymusić wsparcie oraz przyjacielską postawę osób odpowiedzialnych za kontakt z nimi. Popieram szantażystę w 100%". Więcej wpisów znajdziecie tutaj.

To oczywiście daje podstawę do dosyć ciekawej dyskusji. Wiadomo, że zamykanie tematów czasami jest konieczne, ale do jakiego stopnia można tę konieczność rozciągnąć? Czy krytyka gry, na jej forach jest nie na miejscu? Może rzeczowa krytyka, też jest nie w porządku?  

Zupełnie inną sprawą są jeszcze metody obrane przez sprawcę całego zamieszania, ale muszę przyznać, że odczuwam tu lekką satysfakcję. Nie dlatego, że korporacja dostała zasłużonego kuksańca, ale dlatego, że cała sprawa ma szansę zatoczyć szerokie kręgi. Królestwo moderatorów stało się nagle miejscem, w którym bezlitośnie wytyka się im błędy, a wszystko wskazuje na to, że są to błędy które powtarzają się nagminnie.

Aktualizacja: polskojęzyczne oświadczenie firmy Frogster znajduje się w tym miejscu.

Rock
17 stycznia 2011 - 10:36

Komentarze Czytelników (22)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.01.2011 11:15
Scott P.
😈
odpowiedz
Scott P.
99
Generał

Następujący ludzie mają być uwolnieni z niewoli. Albo upublicznię prawdziwą tożsamość ludzi z gameplay.pl
W Irlandii Północnej siedmiu członków Nowego Frontu Tymczasowego.
W Kanadzie pięciu uwięzionych przywódców Liberté de Quebec.
W Sri Lance dziewięciu członków Azjatyckiego Świtu.

17.01.2011 11:45
kaszanka9
odpowiedz
kaszanka9
109
Bulbulator

Scott P.

yippie kay yay mother fucker !!!!

17.01.2011 11:55
Harry M
odpowiedz
Harry M
142
Master czaszka

Nadszedł wyzwolicielski haker.

17.01.2011 12:00
Backside
odpowiedz
Backside
77
Senator

To jest jakaś choroba XXI wieku - biedne dzieci zaczynają tak bardzo tupać nogami, że w końcu kopią wszystkich naokoło, a wszystko z powodu forum. Może już niedługo każda firma będzie zatrudniała na forum psychologa :)? Nie zdziwiłbym się.

17.01.2011 12:25
odpowiedz
ja33no
58
Konsul

Biedne dziecko nie dostało by się do bazy danych klientów...

17.01.2011 13:15
Laston
odpowiedz
Laston
123
Chaos Lord

Takie teraz czasy. Na wielu forach (nie tylko o grach) panuje totalitaryzm i cenzura. Administrator i moderatorzy są panami i każde niepochlebne słowo lub niewygodny temat są od razu kasowane. Mam więc nadzieję, że w tym przypadku da to jakiś skutek.

17.01.2011 13:57
Rock Alone
odpowiedz
Rock Alone
40
Konsul

@Laston - celna uwaga. Szkoda że tak mało komentarzy dotyczy kwestii cenzury na forach, a więcej sfrustrowanego hackera. Jasne, że podszedł do problemu z uporem godnym lepszej sprawy, ale jedyne czego wymaga, to lepszego traktowania. Pod warunkiem oczywiście, że faktycznie niemieccy gracze RoM są traktowani źle, czego nie możemy być raczej pewni.

17.01.2011 14:05
Apokalipsis
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

I bardzo dobrze, mam nadzieję, że przyniesie to zamierzony skutek ;)

17.01.2011 14:35
Backside
😊
odpowiedz
Backside
77
Senator

Rock Alone ---> a Ci, którzy porwali samolot i zniszczyli World Trade Center chcieli tylko wypuszczenia kilku osób z więzienia. A złodziej, który rabuje bank, chciał tylko mieć trochę więcej pieniążków.

Zastanów się chłopie co Ty piszesz :). Ten gość włamał się i wykradł cudze dane, którymi chce manipulować - i tylko po to, żeby móc sobie rozrabiać na forum. To taki idiotyzm, że mi się wierzyć nie chce, że to się dzieje naprawdę.

17.01.2011 14:41
.:Jj:.
😊
odpowiedz
.:Jj:.
128
     Come and See     

Ten gość włamał się i wykradł cudze dane, którymi chce manipulować - i tylko po to, żeby móc sobie rozrabiać na forum.

Gdzie chce manipulować danymi i w jaki sposób?

Rozrabiać na forum. Znasz człowieka? Na jakiej podstawie twierdzisz że wykradając bazę danych tej wielkości chcę zmienić zasady panujące na forum by trollować? Czytałeś w ogóle żądania?

I ter porównanie do WTC. Szkoda że nie wsadziłeś gdzieś tematu aborcji.

17.01.2011 14:45
Rock Alone
odpowiedz
Rock Alone
40
Konsul

Zaraz, zaraz. Żeby wszytko było jasne, ja go tam nie chwalę. Proponuję natomiast, dyskusję na temat jego poglądów, a nie jego charakteru. Te pierwsze można zobaczyć powyżej, o tym drugim pojęcia nie mamy.

17.01.2011 15:23
odpowiedz
Dzikouak
26
Generał

Facet co najwyżej grozi popełnieniem wykroczenia, więc Frogster może zignorować sprawę i umyć ręce, mówiąc, że wyciek danych to nie ich sprawka, tylko działanie złośliwego hakera, nie mającego poszanowania dla prywatności i wolności wypowiedzi (jesli się postarają, to całkowicie odwrócą jego deklarowane intencje mówiąc, że ujawnienie danych może zniechęcić użytkowników do wyrażania swoich poglądów :o)

Potem twórcy forum oczywiście obiecają poprawienie bezpieczeństwa, zapewne poprawią co większe luki i przerzucą koszty tego działania na użytkowników. I na tym się skończy.

A co do wolności słowa, to nie widzę powodu, dla którego na prywatnym serwerze ktoś miałby ograniczać właścicielowi prawo do cenzurowania treści. Jak to mawiają Rosjanie - "mój akordeon, moje zasady". Internet jest duży, można sobie założyć własne fora, na których nikt nie będzie cenzurował wypowiedzi.

17.01.2011 15:26
Backside
😱
odpowiedz
Backside
77
Senator

"To prove the above I am going to release every day on frogsters websites and bulletin-boards:
1000 emails
1000 working RoM and BB-accounts"

"I'm going to shut them down server by server"

"you have two weeks to fullfill these requests"

Przecież to terroryzm czystej wody :). I jakie jest pierwsze żądanie? "No closed threads(...)".

"Rozrabianie" jest oczywiście przesadą, ale nie wiem jak można posunąć się do łamania prawa, żeby móc gdzieś-tam prowadzić choćby i najbardziej dżentelmeńską i merytoryczną dyskusję. Przecież nie mamy do czynienia z cenzurą w przestrzeni publicznej tylko bardzo zakrojonej, mającej prywatnego właściciela.

Jeśli już, to znacznie poważniejsza jest słabość zabezpieczeń serwerów Frogstera czy ich wnikanie w dane czy dysponowanie nimi wbrew umowie podpisywanej przy tworzeniu konta czy wejściu do gry. Jeśli to oczywiście prawda. Co nie zmieni i tak faktu jaki jest "pierwszy postulat"...

Porównanie do WTC naturalnie przesadzone, ale przykro mi - to ten sam mechanizm.

Rock Alone --> nie chwalisz go, ale bagatelizujesz pisząc "Jasne, że podszedł do problemu z uporem godnym lepszej sprawy, ale jedyne czego wymaga, to lepszego traktowania." Upór godny lepsze sprawy brzmi... no nie wiem... jak poklepanie łobuza po głowie :)?

A nie wiem nad czym tu dyskutować. Jeśli Frogster chce widzieć same pochwały, to ich sprawa. Odbije się to na nich negatywnie, co zresztą widać, ale to ich sprawa. Może dzięki temu mają mnie roboty i tłumaczenia się czemu nie ma tego i owego.

17.01.2011 15:37
Inczuczuna
odpowiedz
Inczuczuna
15
Chorąży

"Pod warunkiem oczywiście, że faktycznie niemieccy gracze RoM są traktowani źle, czego nie możemy być raczej pewni..." Są źle traktowani. Grałem w polską wersję, pisałem na forum i nie jest lepiej. Dostałem kiedyś bana za pomoc użytkownikowi na forum w sprawie addonów, bo jakiś debil z obsługi gry twierdził, że po patchu to one powodują problemy ze złym działaniem gry i moja wypowiedź, że to nie możliwe, została uznana za "kłócenie się z administracją". Potem skasowali mi gdzieś indziej posta, napisałem jeszcze raz, to mi znowu skasowali i dostałem warna. Z obsługą nie da się dogadać, nie przyjmują tego, co inni mówią.

17.01.2011 16:36
Xartor
odpowiedz
Xartor
107
Konsul

Coś w tym co ten haker pisze jest, pierwszy raz widze forum z tak wielka ilością stron zamkniętych tematów. Może taki maja zwyczaj, tylko teraz zastanawiam się ile kasują...

17.01.2011 16:41
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
128
Alekde

poprosił tylko o poprawę bezpieczeństwa gry, a mógł poprosić o 3,5 miliona euro :] za te dane

17.01.2011 17:07
kwiść
odpowiedz
kwiść
118
Generał

GRYOnline.plRedakcja

Pięknie to koles napisał. Polać mu! ;)

17.01.2011 20:58
odpowiedz
Axor
38
Centurion

"poprosił tylko o poprawę bezpieczeństwa gry, a mógł poprosić o 3,5 miliona euro :] za te dane "
No mogl, widac ze nie chce nikomu zrobic krzywdy tylko chce lepszego traktowania. Swoja droga moze to sie odbic na innych forach i moze zasada "nasz klient nasz pan" bedzie lepiej respektowana ;p

17.01.2011 21:21
Zingus123
odpowiedz
Zingus123
23
Antyterrorysta

myślałem że zechce kilku dziewic

18.01.2011 08:30
odpowiedz
mikecortez
91
Senator

Sprawa moze i sluszna, ale calosc niezbyt zgodna z prawem.
Podejrzewam, ze wczesniej juz ludzie na forum probowali innych metod, ktore nie przyniosly oczekiwanych rezultatow. Ktos sie wkurzyl i teraz maja.... Oby jakies wnioski zostaly wyciagniete.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze