Exclusive'y Sony na 2011 rok - przemyślenia - K. Gonciarz - 12 lutego 2011

Exclusive'y Sony na 2011 rok - przemyślenia

'Czas zamknąć temat pokazu gier Sony, na którym byłem. W dużym skrócie: jest nieźle. Konsola Sony ma w tym roku zapewniony stabilny, systematyczny dopływ solidnych exlusive'ów. Jedne są lepsze, inne słabsze, ale we wszystkich tych grach zachowywana jest pewna "tożsamość" tej konsoli.

O utracie tożsamości poszczególnych systemów rozmawialiśmy w Przeglądzie tygodnia podsumowującym 2010 rok - 2011 może to zmienić na "życzenie" Microsoftu, który zaczął wyraźnie odstawać na tym polu. Niedługo MS pokaże swoją jedenastkę na analogicznej imprezie, zobaczymy co z tego wyniknie - prognozy są jednak średnie. Mam nadzieję, że wyklaruje się kilka migoczących na horyzoncie tajemnic, takich jak dziwaczny projekt Goichi Sudy. W tym momencie jednak trudno uniknąć prostego wniosku: Microsoft powinien w końcu kupić sobie jakieś prestiżowe studio robiące gry!

Lionhead złapało pewną zadyszkę, a developerzy 1st party od Kinecta robią co najwyżej solidną, rzemieślniczą robotę. Bungie dogadało się z Activision, Epic... to Epic. Właśnie na polu studiów developerskich jest pies pogrzebany, bo w drugą stronę grają Guerilla, Naughty Dog, Santa Monica i (utracony już w sensie ekskluzywności) Insomniac. Czekam, wypatruję, trzymam kciuki za nową falę exów na Xboxa, zwłaszcza jeśli chodzi o Kinecta: po pierwszej fali premier mój czarny robocik zaczyna się nudzić. Po stronie Sony sytuacja jest stabilna i klarowna. Jedynym dość zagadkowym projektem na ten moment jest Sorcery, o którym nikt nie puścił farby od długiego czasu.


Materiały na temat nowych premier na Playstation 3 z Londynu:

Wrażenia z Uncharted 3
Naughty Dog potwierdza klasę i dostarcza grę, która będzie po prostu przepiękna. Zagwozdka z uśmieszkiem od polskiego Sony: jak byście przetłumaczyli tytuł "Uncharted" na polski, żeby nie brzmiało sucho? Hardkor.

Prognoza: południe na pustyni


Wrażenia z Ratchet & Clank: All 4 One
Seria na pewno trochę straci w oczach fanów przez zmianę formuły, ale fajnie że twórcy mają bardzo dużo pomysłów na zabawnego coopa.
Prognoza: pogodny letni dzień


Wrażenia z Resistance 3
Nad tą serią wisi zabawne fatum: jednozdaniowy skrót jej fabuły jest tak intrygujący, że potem to się tylko mści. Ale Resistance 3 zapowiada się spoko, czuję jednak że wybrany w demówce fragment to jeden z jaśniejszych momentów całej gry.

Prognoza: pozornie ładny dzień, w którym nagle może zrobić się burza


Wrażenia z Journey

Nie wiem, czy termin "gra niezależna" można stosować wobec produkcji, która jest pokazywana na imprezie Sony w takim gronie. Wciąż, ThatGameCompany da się lubić.
Prognoza: odświeżające powiewy wiosennego wiatru


Wrażenia z inFamous 2
Technicznie wymaga jeszcze dopracowania, bo aliasing i klatkowanie dają się we znaki - ale jaram się tą grą jako fan pierwszej części. Mało jest tak dobrych gier o superbohaterach, a w dwójce ten motyw będzie jeszcze mocniej wykorzystany.
Prognoza: burza z piorunami


Wrażenia z Motorstorm: Apokalipsa i innych gier w Przeglądzie tygodnia

W Motorstorma zagram na pewno - i wydaje mi się, że będę w niego grał 4-5 dni, po czym z satysfakcją odłożę na półkę. Tak u mnie było z poprzednimi częściami serii. Mimo to, koncepcja rozwalających się tras brzmi i wygląda super.
Prognoza: przejściowe opady


Przejście z kamerą po terenach imprezy

W poniedziałek na gry-online.pl znajdziecie mój tekst na temat Motorstorm: Apokalipsa (grałem w multiplayera, przejechałem się supersamochodem i obczaiłem grę na telewizorze 3D).  Na tvgry.pl natomiast rozpoczniemy zabawę z Killzone 3: grę już przeszedłem i z radością pokażę Wam, z czym się to je.

Póki co, zapraszam do obejrzenia materiałów. A jak Wam mało rozkmin, śledźcie mojego Facebooka. Na nim między innymi wredne przemyślenia, których nie wypada mi publikować nigdzie indziej. Kłaniam się.

Krzysztof Gonciarz na Facebooku

K. Gonciarz
12 lutego 2011 - 20:32