Królowie dubbingu #1 - Jarosław Boberek - Cayack - 28 marca 2011

Królowie dubbingu #1 - Jarosław Boberek

"O, ja już go gdzieś słyszałem!" Jeżeli zdarza Ci się tak pomyśleć oddając się swojej ulubionej rozrywce, jeżeli usłyszysz znajomy głos, który jest znajomy nie-do-końca-wiadomo-skąd, to prawdopodobnie ten cykl artykułów jest dla Ciebie. Jeżeli nie, ale chcesz przyjrzeć się gdzie jeszcze użyczyli swego głosu znani polscy dubbingowcy - także zapraszam.

Jako gracze czasami narzekamy, że polska wersja nie dorównuje angielskiej. Bywa, że wydaje nam się, że nie oddaje klimatu świata przedstawionego. Ale bywają przecież także bardzo udane lokalizacje. Lepsze, czy gorsze - otwierają drogę do zabawy także tym, którzy angielskim posługują się nieco słabiej. Stoją za tym pewni ludzie. Należy docenić trud, jaki w to wkładają, szanować trudną pracę, w której trzeba artykułować setki tysięcy słów, zdzierać struny głosowe, nadwyrężać język. W tym cyklu będę przedstawiał dorobek polskich aktorów dubbingowych. Te bardzo znane twarze, jak i te znane nieco mniej. Odsłona pierwsza - Jarosław Boberek.

Jarosław Boberek urodził się  14 czerwca 1963 roku w Szczecinku (województwo zachodniopomorskie). W 1990r. ukończył studia na PWST we Wrocławiu. Od 1993 roku po dziś dzień występuje na deskach Teatru Studio w Warszawie, można go także zobaczyć na spektaklach w Teatrze Praga. W pewnym sensie jest zaszufladkowany do postaci Posterunkowego z serialu Rodzina Zastępcza, co jest mocno krzywdzące. Prywatnie jest w związku małżeńskim z aktorką Iloną Kucińską , z którą ma dwóch synów – Jana i Franciszka. Ma jeszcze jednego syna z pierwszego małżeństwa – Mateusza.

Jarosław Boberek podkładał głosy całej armii najróżniejszych postaci z filmów, gdzie jednymi z popularniejszych są Kaczor Donald czy Król Julian z Madagaskaru. Wystąpił także w kilkunastu filmach . W tym cyklu zajmiemy się jednak – jakżeby inaczej – dokonaniami na polu dubbingu w grach komputerowych. 

Debiut Jarosława Boberka w grach miał miejsce w 1997 roku za sprawą zręcznościówki Kapitan Pazur. W tym samym roku wcielił się w postać Setha w niezwykle ciepło przyjętej przygodówce Atlantis: The Lost Tales.

Andre (Rayman 3: Hoodlum Havoc)

Po tym były 3 lata przerwy, jednak od roku 2000 Jarosława Boberka słychać w głośnikach graczy rok rocznie. Najpierw była kreacja w kolejnej bardzo udanej przygodówce The Longest Jouney. Po tym udział w jeszcze większym hicie – Baldur’s Gate II: Cienie Amn, gdzie podkładał głos krasnoludzkiemu wojownikowi Korganowi. Rok później powrócił do tej roli w dodatku Baldur’s Gate II: Tron Bhaala. W tym też roku pracował przy kolejnej już przygodówce – Głupkach z kosmosu.

Książę (Prince of Persia: Dwa Trony)

Rok 2002 przyniósł jeszcze większą liczbę tytułów z udziałem tego pana. Warcraft III: Reign of chaosRobin Hood: Legenda SherwoodHarry Potter i Komnata Tajemnic, oraz Gothic II, gdzie podkładał pod kilka postaci, z których najważniejszy był Mag Ognia Milten.

W 2003 Jarosław Boberek powrócił w dodatku do ostatniego wymienionego tytułu – Gothic II: Noc Kruka.  Poza tym zasilił obsadę innych produkcji. Były to: Warcraft III: The Frozen Throne Ghost Master. A chyba najbardziej barwną kreacją z tego roku była postać Mrokluma Andre w Rayman 3: Hoodlum Havoc. Rok później wyżej wymieniony nie miał już tyle pracy – wystąpił w roli pilota w Colin McRae Rally 04 i na tym właściwie koniec.

Bishop (Neverwinter Nights 2)

Rok 2005 znów był pracowity. Prawdopodobnie najważniejsza rola, to postać tytułowa w Prince of Persia: Dwa Trony. Poza nią były występy w takich tytułach, jak:  Age of Empires IIIThe Bard’s TaleBrothers In Arms: Road to Hill 30Still LifeStubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse , Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory,  oraz  Parkan II.

A.D. 2006 i kolejne ważne tytuły. Jarosław Boberek pracował przy Heroes of Might & Magic V,Test Drive UnlimitedGothic 3. Podłożył głos Krukowi w Dreamfall: The Longest Journey, oraz łowcy Bishopowi w Neverwinter Nights 2.

Magister (Wiedźmin)

Tak jak w ciągu całej kariery, także w roku 2007 pan Boberek podkładał głos zgoła odmiennym postaciom. Ma w dorobku zarówno postać sympatycznego królika Maxa w Sam & Max: Sezon 1, jak i udział w polskiej superprodukcji – Wiedźminie, gdzie nadał charakter bezwzględnemu zabójcy Magistrowi.  Zaliczył także występy w pierwszych częściach Mass Effect i Assassin’s Creed.

Max (Sam & Max: Sezon 1)

W 2008 bohater tego tekstu pracował przy następujących tytułach -  So Blonde: Blondynka w opałachMirror’s Edge , Madagaskar 2. Mogliśmy także posłuchać jego głosu rozbijając niezliczoną ilość pojazdów w Burnout Paradise, gdzie wystąpił jako DJ Atomika.

2009 to rok pracy przy umiarkowanie ważnych tytułach, jak  Buzz! Świat quizówBuzz!: Polskie łamigłówki,oraz Necrovision, ale także przy prawdziwych mega-hitach.  Killzone 2 jako Scolar Visari, Uncharted 2: Among Thieves jako Nathan Drake, a także Dragon Age: Początek jako Książę Bhelen.

Książę Bhelen (Dragon Age: Początek)

W 2010 do dorobku Jarosława Boberka doszło następne kilka tytułów. Były to: TV SuperstarsAlicja w krainie czarówTron: EwolucjaToy Story 3: The Video Game, Dragon Age: Początek - Przebudzenie, StarCraft II: Wings of Liberty, oraz ważny exclusive na PS3 -  Heavy Rain.

Nathan Drake (Uncharted 2: Among Thieves)

W 2011 mogliśmy już usłyszeć Jarosława Boberka w Killzone 3. Przyszłość przyniesie zapewne wiele wspaniałych tytułów, gdzie będziemy mogli usłyszeć jego głos. I bardzo dobrze! Liczba produkcji w jakich wziął dotąd udział – swoją drogą imponująca – nie wzięła się przecież znikąd. Potrafił równie dobrze wcielać się w życzliwe, pocieszne postaci, w osoby mające kłopoty z dokładnym ustawieniem swojego kompasu moralnego, jak i w totalne szwarccharaktery.  To doskonały fachowiec w swojej pracy, nadający postaciom, pod które podkłada głos, własny, niepowtarzalny charakter. A własnym głosem potrafi modulować jak mało kto.

Tyle na dziś, do zobaczenia za tydzień!

Cayack
28 marca 2011 - 22:58
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.03.2011 07:14
Stra Moldas
odpowiedz
Stra Moldas
96
Wujek Samo Stra

Bardzo fajny cykl, liczę na solidną kontynuację. :) Któż następny? Grzegorz Pawlak? Jacek Kopczyński?

Co do Jarosława Boberka - nic dziwnego, że pierwszy odcinek, bo absolutny lider wśród dubbingu w Polsce moim zdaniem. Z postaci w grach najlepiej wspominam Nathana Drake'a i Andre, zwłaszcza w Raymanie zaprezentował się świetnie. Kiedy słyszę Boberka, np. w Dragon Age'u, Mass Effekcie czy Heavy Rain'ie po prostu się uśmiecham - on jest już chyba w każdej grze, ale i dobrze, bo jest świetny. Super moduluje głos. :)
A teraz? Rola Serca w reklamie TP, rewelacyjnie mu wychodzi. :D

29.03.2011 07:26
legrooch
👍
odpowiedz
legrooch
192
MPO Squad Member

Błagam - nie prowadź cyklu na zasadzie:
W 20xx wystąpił w AAA,BBB,CCC,DDD.
W 20yy wystąpił w EEE,FFF,GGG,HHH.

Dołóż coś tekstu, a nie tylko suche daty i teksty. To nie książka telefoniczna.

29.03.2011 09:38
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Stra Moldas --> nie wyobrażałem sobie lepszego kandydata na premierowy odcinek. Kolejność dalszych będzie bardziej przypadkowa, ale oczywiście panowie Pawlak i Kopczyński także znajdą się w tym cyklu gdzieś po drodze.

legrooch --> w miarę możliwości starałem się wrzucać tekst tu i ówdzie, żeby nie skończyło się tabelką z odnośnikami. Być może w przyszłych odcinkach uda mi się wycisnąć więcej.

Niemniej za wszelkie komentarze, opinie i podpowiedzi - dziękuję.

29.03.2011 12:01
sYc82pl
odpowiedz
sYc82pl
21
Chorąży

Panu Boberkowi należy się uznanie, za to co potrafi zrobić ze swoim głosem.. Masakra!

29.03.2011 12:02
Orlando
😱
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

Kurde, na zdjęciu wygląda jak jakiś boss mafijny, czy co. Się chłopina zestarzał.

29.03.2011 12:09
novi..
😱
odpowiedz
novi..
118
Senator

Ożeszty, nawet nie zdawałem sobie sprawy w ilu tytułach go słyszałem. Szacunek!

29.03.2011 14:09
SlaY91
odpowiedz
SlaY91
15
Pretorianin

Ja słyszę wiele razy Boberka a jak słyszę to sie ciesze bo rzeczywiscie dubbing w grach opanowany do perfekcji ! Szacunek panie Jarku

29.03.2011 14:16
odpowiedz
zanonimizowany294723
49
Konsul

Jako gracze czasami narzekamy, że polska wersja nie dorównuje angielskiej.

Czasami???? Polska wersja jeszcze w żadnej grze nie dorównała angielskiej!

Jeśli chodzi o Boberka to mam z nim taki problem, że dobry jest z niego dubbingowicz ale czasami po prostu zbiera mi się na wymioty jak go słysze w którejś grze z kolei. Koleś podkłada głos do co drugiej gry która jest lokalizowana i po prostu mnie to już męczy, zwłaszcza, że jego głosu słuchałem jeszcze wtedy kiedy namiętnie oglądałem bajki na Cartoon Network i teraz gdy gram w jakąś poważniejszą grę to brzmi on co najmniej komicznie. Aczkolwiek w Uncharted 2 odwalił kawał dobrej roboty (choć to też nie była do końca poważna "rola")

29.03.2011 14:55
Mepha
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Ostatnio Polacy wzięli się za robienie dubbingów i co ważne wszystko są co najmniej dobre, Oby tak dalej!

29.03.2011 16:30
Harry M
odpowiedz
Harry M
147
Master czaszka

Uwielbiam go! Aktorem też jest dobrym (rodzina zastępcza).

29.03.2011 16:53
Inczuczuna
odpowiedz
Inczuczuna
15
Chorąży

Grałem w wiele gier, gdzie ten pan podkładał głos i muszę powiedzieć, że dopiero teraz się o tym dowiedziałem. Nigdy bym się nie domyślił, że to on. :D Co dobrze o nim świadczy. To tak jak dobry aktor, potrafi grać w filmach postać, a nie siebie i czasami ciężko go poznać, tak samo powinno być z dubbingiem - nie słyszymy aktora, tylko postać z gry. W tym przypadku sprawdza się to w 100%. Wielkie brawa i chcę więcej gier z Jarosławem Boberkiem. :)

29.03.2011 18:10
redan
👍
odpowiedz
redan
26
Brodaty Wiking

jeden z nielicznych aktorów, który zna się na robocie. nie traktuje pracy dubbingowej jako kolejnej fuchy do odwalenia za kasę. wielokrotnie pokazał, że potrafi doskonale się wczuć w postać, którą gra i której podkłada głos.

29.03.2011 22:02
tommik85
😐
odpowiedz
tommik85
27
The End of the Line

Drobna uwaga - zmień zdjęcie Jarka na jakieś kolorowe. Czarno-białe zdjęcia mają to do siebie, że przeważnie dotyczą ludzi, którzy odeszli, i takie też skojarzenie budzi ta główna fotografia.

29.03.2011 22:09
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

Harry M właśnie autorowi i reszcie wiary o to chodziło by nie kojarzyć mesje le Boberek z rodziną zastępczą i zawodem niebieskiego smerfa. Za dużo Boberka w boberkach- grach znaczy się. Filmy animowane to nie wspomnę bo czasem bywa, że facet mnie drażni, jak kolejny kadr bożenki z klanu, a czasem miód dla mych uszu- Kruk dreamfall, Kalcifer zamek Hauru, no dobra Nathan Drake uncharted. Nie jest on dla mnie gościem numer jeden od podkładania głosu, bo wszędzie go słychać, lub ktoś powie za talent, ale za to, że są bardziej kultowi dubbingowcy, wystarczy raz podłożyć głos i przejść do Historii np Gothic bezimienny i ten niski ton barwy głosu- kocham słuchać każdego zdania wypowiadanego przez tego aktora, nawet gdzieś teraz w którymś serialu gra czasem śledzę jego role.

29.03.2011 22:37
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Tommik --> czarno-białe zdjęcie może się tak kojarzyć, ale wcale nie musi. Wstawienie zdjęcia kolorowego osoby zmarłej byłoby faux pas, ale dla zdjęć osób żywych nie ma żadnych obostrzeń. Można wstawiać kolorowe, czarno-białe, w sepii, jakiekolwiek. Taki miałem koncept artystyczny, tak już zostanie.

29.03.2011 23:48
.Albatros
odpowiedz
.Albatros
126
Horned Reaper

Jarosław Boberek jest świetny, a jego modulacja głosem to majstersztyk. Ale mam jedną wątpliwość. Korgan z BG2 to na pewno Boberek? :o Tyle lat spędzonych przy BG2, a do głowy by mi nie przyszło że to on. Jeśli to naprawdę on to tym bardziej doceniam jego kunszt. Jednak mimo wszystko mam pewne wątpliwości, ponieważ kiedyś Rysław podawał, że Korganowi podkładał głos Robert Płuszka.

30.03.2011 00:13
Cayack
😉
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Różne źródła podają, że to właśnie on (J.B.)

30.03.2011 07:50
Radanos
odpowiedz
Radanos
94
Tytanowy Janusz

W Dragon Age wcielił się nie tylko w Bhelena. Na miejscu mogę wymienić 2 kolejnych. :)

30.03.2011 10:04
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Tak, ale to Bhelen był tym z którym wiązały się ważne fabularne questy. Dragon Age to nie jedyny przypadek, w wielu grach pan Jarek podkładał pod kilka różnych postaci.

30.03.2011 21:30
Quattromaniaq
odpowiedz
Quattromaniaq
21
Centurion

Jeden z niewielu naprawdę świetnych speców od dubbingu ("podkładaczy"), bardzo charakterystyczny głos, bardzo lubiany przeze mnie i sympatyczny według mnie aktor... Sto lat i jeszcze więcej udanych dubbingów. Julian, Nathan czy DJ Atomika mają jednak to "coś"...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze