Królowie dubbingu #1 - Jarosław Boberek - Cayack - 28 marca 2011

Królowie dubbingu #1 - Jarosław Boberek

"O, ja już go gdzieś słyszałem!" Jeżeli zdarza Ci się tak pomyśleć oddając się swojej ulubionej rozrywce, jeżeli usłyszysz znajomy głos, który jest znajomy nie-do-końca-wiadomo-skąd, to prawdopodobnie ten cykl artykułów jest dla Ciebie. Jeżeli nie, ale chcesz przyjrzeć się gdzie jeszcze użyczyli swego głosu znani polscy dubbingowcy - także zapraszam.

Jako gracze czasami narzekamy, że polska wersja nie dorównuje angielskiej. Bywa, że wydaje nam się, że nie oddaje klimatu świata przedstawionego. Ale bywają przecież także bardzo udane lokalizacje. Lepsze, czy gorsze - otwierają drogę do zabawy także tym, którzy angielskim posługują się nieco słabiej. Stoją za tym pewni ludzie. Należy docenić trud, jaki w to wkładają, szanować trudną pracę, w której trzeba artykułować setki tysięcy słów, zdzierać struny głosowe, nadwyrężać język. W tym cyklu będę przedstawiał dorobek polskich aktorów dubbingowych. Te bardzo znane twarze, jak i te znane nieco mniej. Odsłona pierwsza - Jarosław Boberek.

Jarosław Boberek urodził się  14 czerwca 1963 roku w Szczecinku (województwo zachodniopomorskie). W 1990r. ukończył studia na PWST we Wrocławiu. Od 1993 roku po dziś dzień występuje na deskach Teatru Studio w Warszawie, można go także zobaczyć na spektaklach w Teatrze Praga. W pewnym sensie jest zaszufladkowany do postaci Posterunkowego z serialu Rodzina Zastępcza, co jest mocno krzywdzące. Prywatnie jest w związku małżeńskim z aktorką Iloną Kucińską , z którą ma dwóch synów – Jana i Franciszka. Ma jeszcze jednego syna z pierwszego małżeństwa – Mateusza.

Jarosław Boberek podkładał głosy całej armii najróżniejszych postaci z filmów, gdzie jednymi z popularniejszych są Kaczor Donald czy Król Julian z Madagaskaru. Wystąpił także w kilkunastu filmach . W tym cyklu zajmiemy się jednak – jakżeby inaczej – dokonaniami na polu dubbingu w grach komputerowych. 

Debiut Jarosława Boberka w grach miał miejsce w 1997 roku za sprawą zręcznościówki Kapitan Pazur. W tym samym roku wcielił się w postać Setha w niezwykle ciepło przyjętej przygodówce Atlantis: The Lost Tales.

Andre (Rayman 3: Hoodlum Havoc)

Po tym były 3 lata przerwy, jednak od roku 2000 Jarosława Boberka słychać w głośnikach graczy rok rocznie. Najpierw była kreacja w kolejnej bardzo udanej przygodówce The Longest Jouney. Po tym udział w jeszcze większym hicie – Baldur’s Gate II: Cienie Amn, gdzie podkładał głos krasnoludzkiemu wojownikowi Korganowi. Rok później powrócił do tej roli w dodatku Baldur’s Gate II: Tron Bhaala. W tym też roku pracował przy kolejnej już przygodówce – Głupkach z kosmosu.

Książę (Prince of Persia: Dwa Trony)

Rok 2002 przyniósł jeszcze większą liczbę tytułów z udziałem tego pana. Warcraft III: Reign of chaosRobin Hood: Legenda SherwoodHarry Potter i Komnata Tajemnic, oraz Gothic II, gdzie podkładał pod kilka postaci, z których najważniejszy był Mag Ognia Milten.

W 2003 Jarosław Boberek powrócił w dodatku do ostatniego wymienionego tytułu – Gothic II: Noc Kruka.  Poza tym zasilił obsadę innych produkcji. Były to: Warcraft III: The Frozen Throne Ghost Master. A chyba najbardziej barwną kreacją z tego roku była postać Mrokluma Andre w Rayman 3: Hoodlum Havoc. Rok później wyżej wymieniony nie miał już tyle pracy – wystąpił w roli pilota w Colin McRae Rally 04 i na tym właściwie koniec.

Bishop (Neverwinter Nights 2)

Rok 2005 znów był pracowity. Prawdopodobnie najważniejsza rola, to postać tytułowa w Prince of Persia: Dwa Trony. Poza nią były występy w takich tytułach, jak:  Age of Empires IIIThe Bard’s TaleBrothers In Arms: Road to Hill 30Still LifeStubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse , Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory,  oraz  Parkan II.

A.D. 2006 i kolejne ważne tytuły. Jarosław Boberek pracował przy Heroes of Might & Magic V,Test Drive UnlimitedGothic 3. Podłożył głos Krukowi w Dreamfall: The Longest Journey, oraz łowcy Bishopowi w Neverwinter Nights 2.

Magister (Wiedźmin)

Tak jak w ciągu całej kariery, także w roku 2007 pan Boberek podkładał głos zgoła odmiennym postaciom. Ma w dorobku zarówno postać sympatycznego królika Maxa w Sam & Max: Sezon 1, jak i udział w polskiej superprodukcji – Wiedźminie, gdzie nadał charakter bezwzględnemu zabójcy Magistrowi.  Zaliczył także występy w pierwszych częściach Mass Effect i Assassin’s Creed.

Max (Sam & Max: Sezon 1)

W 2008 bohater tego tekstu pracował przy następujących tytułach -  So Blonde: Blondynka w opałachMirror’s Edge , Madagaskar 2. Mogliśmy także posłuchać jego głosu rozbijając niezliczoną ilość pojazdów w Burnout Paradise, gdzie wystąpił jako DJ Atomika.

2009 to rok pracy przy umiarkowanie ważnych tytułach, jak  Buzz! Świat quizówBuzz!: Polskie łamigłówki,oraz Necrovision, ale także przy prawdziwych mega-hitach.  Killzone 2 jako Scolar Visari, Uncharted 2: Among Thieves jako Nathan Drake, a także Dragon Age: Początek jako Książę Bhelen.

Książę Bhelen (Dragon Age: Początek)

W 2010 do dorobku Jarosława Boberka doszło następne kilka tytułów. Były to: TV SuperstarsAlicja w krainie czarówTron: EwolucjaToy Story 3: The Video Game, Dragon Age: Początek - Przebudzenie, StarCraft II: Wings of Liberty, oraz ważny exclusive na PS3 -  Heavy Rain.

Nathan Drake (Uncharted 2: Among Thieves)

W 2011 mogliśmy już usłyszeć Jarosława Boberka w Killzone 3. Przyszłość przyniesie zapewne wiele wspaniałych tytułów, gdzie będziemy mogli usłyszeć jego głos. I bardzo dobrze! Liczba produkcji w jakich wziął dotąd udział – swoją drogą imponująca – nie wzięła się przecież znikąd. Potrafił równie dobrze wcielać się w życzliwe, pocieszne postaci, w osoby mające kłopoty z dokładnym ustawieniem swojego kompasu moralnego, jak i w totalne szwarccharaktery.  To doskonały fachowiec w swojej pracy, nadający postaciom, pod które podkłada głos, własny, niepowtarzalny charakter. A własnym głosem potrafi modulować jak mało kto.

Tyle na dziś, do zobaczenia za tydzień!

Cayack
28 marca 2011 - 22:58