14 nieścisłości fabularnych w filmowej serii X-Men - Cayack - 17 maja 2014

14 nieścisłości fabularnych w filmowej serii X-Men

Już w najbliższy piątek na ekrany polskich kin wchodzi jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku, X-Men: Przeszłość, która nadejdzie. Film łączący  bohaterów z Pierwszej klasy z obsadą oryginalnej trylogii, to jak miód na serce fanów, ale sprawa nie jest tak zupełnie kolorowa. Nie każdy zauważył szereg nieścisłości fabularnych między filmem z 2011 roku, a poprzednikami (które nie miałyby znaczenia, gdyby First Class było rebootem). To dobry moment, by je sobie przypomnieć.

Dla wygody i zminimalizowania ilości powtórzeń, w poniższym tekście będę posługiwał się skrótami:

  • X1 - X-Men
  • X2 - X-men 2
  • X3 - X-men: Ostatni bastion
  • G - X-Men Geneza: Wolverine
  • PK - X-Men: Pierwsza klasa
  • W - Wolverine

 1. Pierwsza klasa

W X1 profesor Xavier mówi Loganowi, że jego pierwszymi uczniami byli Storm, Cyclops i Jean Grey. W PK zobaczyliśmy zupełnie inny zestaw podopiecznych. A co do samego Cyclopsa, w 1985 roku (w G) został uratowany przez Xaviera z całą grupą innych mutantów. W której nie było ani Storm, ani Jean Grey.

2. Pierwsze spotkanie Xaviera i Magneto

W X1 Xavier twierdzi, że poznał Magneto w wieku 17 lat. Z PK wiemy, że byli starsi o kilka-kilkanaście lat.

3. Cerebro

W PK Cerebro jest dziełem Hanka McCoya, który zbudował urządzenie na zlecenie CIA. W X1 Profesor X przekonuje, że Cerebro zbudował on sam przy pomocy Magneto.

 4. Hełm Magneto

W X1 Charles tłumaczy, że Magneto znalazł sposób na obronienie się przed zdolnościami profesora, jednocześnie nie ma pewności, jak tego dokonał (podejrzewając związek z budową Cerebro). W PK Magneto po prostu zabiera hełm od Sebastiana Shawa. Design obu hełmów się różni, więc może będą dwa.

5. Paraliż Xaviera

W PK widzimy, jak Xavier traci czucie w nogach w wyniku wypadku na plaży w 1962 roku. W tym samym filmie jest później pokazany na wózku przed swoją rezydencją. W X3 Charles porusza się o własnych siłach w retrospekcji z lat 80. W G ewakuuje młode mutanty z wyspy Strykera w 1985, wciąż niesparaliżowany. Kiedy Xavier stracił władzę w nogach? Ta kwestia najprawdopodobniej zostanie wyjaśniona, ponieważ w trailerach do Days of Future Past widzimy młodą wersję Xaviera w obu wersjach – sparaliżowanego i zdrowego.

6. Rozstanie Xaviera i Magneto

Z powyższym bezpośrednio łączy się rozstanie dwójki przyjaciół. W PK Magneto idzie swoją drogą tuż po postrzeleniu Xaviera. Jednocześnie w X3 we wspomnianej retrospekcji razem z Charlesem odwiedza młodą Jean Grey. Kiedy bohaterowie rozstali się na dobre?

7. Pamięć Wolverine’a

W X2 Wolverine ma pewne przebłyski pamięci, z których wynika, że do zabiegu wszczepienia adamantium zgłosił się jako ochotnik, a o amnezji został uprzedzony. W G do udziału w operacji został zmanipulowany, a pamięć stracił dopiero później, przez postrzał w czaszkę kulą z adamantium. Jednocześnie z X2 ani dalszych części nie wynika, by Logan miał odzyskać pamięć w całości. Tymczasem w przypomina sobie Kaylę, od początku zdaje się kojarzyć Yashidę.

8. Storm i Cyclops jako dzieci w Pierwszej klasie

Podczas sceny rekrutacji w PK widać małą Storm „we mgle”, jest też chłopiec przywodzący na myśl Cyclopsa. Jeśli założyć, że postaci te mają około 10-12 lat w 1962, to w oryginalnej trylogii powinni mieć ponad 50.

9. Alex Summers / Havok

Jeśli jednak przyjąć, że chłopiec ze sceny rekrutacji to nie Scott, pojawia się inny problem. Cyclops z G oraz trylogii urodził się około 1970 roku. Zatem Alex (w komiksach młodszy z braci), według filmów jest od niego starszy o jakieś 30 lat. Prawdopodobnie Alex zostanie przedstawiony nie jako brat, lecz ojciec Scotta.

10. Victor Creed / Sabretooth

W G Victor Creed zostaje przedstawiony jako przyrodni brat Wolverine’a, nieróżniący się za bardzo od niego wyglądem, ani inteligencją. W X1 to pół-dzika, niezbyt rozgarnięta, konkretnie owłosiona bestia. I o ile Wolverine ma prawo nie pamiętać Sabretootha, to z jakiej racji Creed nie kojarzy Logana?

11. Hank McCoy / Beast

Beast to postać, która w serii X-Men dostała chyba najwięcej różnych wersji. W X2 widzimy Hanka jako zwyczajnie wyglądającego człowieka, gdy bierze udział w debacie telewizyjnej. W X3 jest już niebieskim i włochatym politykiem. W PK zaczyna jako ludzki naukowiec, by później przemienić się w bestię, ale różniącą się od tej z X3. Ta kwestia znajdzie swoje rozwiązanie w najnowszym filmie – trailery ukazują młodego Hanka w obu wersjach.

12. Emma Frost

PK: Emma Frost w 1962 roku to dorosła kobieta na usługach Sebastiana Shawa. G: Emma Frost to w 1985 roku nastoletnia siostra Kayli, wybranki Wolverine’a.

13. Moira MacTaggert

PK: Moira to w 1962 roku około trzydziestoletnia agentka CIA. X3: Moira to w czasach współczesnych  nieco tylko starsza naukowiec.

14. Bolivar Trask

W nadchodzącym filmie Bolivar Trask to biały karzeł odpowiadający za stworzenie Strażników, broń ludzi przed mutantami. W X3 tym nazwiskiem obdarzono postawnego, czarnoskórego członka Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.


Jak z tym szeregiem niekonsekwencji poradzi sobie Przeszłość, która nadejdzie? Czy w ogóle będzie próbować? Można śmiało założyć, że kwestię paraliżu Xaviera, Bestii raz po raz zmieniającego prezencję, a może i Cerebro, zostaną wyjaśnione. Jak z pozostałymi, pozostaje kwestią otwartą. Na pewno jednak poprzez narzędzie podróży w czasie sporo rzeczy w uniwersum da się naprawić (popsuć też da się sporo, ale zostawmy to). Tak czy inaczej, doniesienia z zachodu sugerują, że najnowszy film z serii X-Men to pierwszorzędne widowisko. Z pewnością będę je oglądał także pod kątem nieścisłości fabularnych.


Jeśli: 1. spodobał Ci się mój tekst i chcesz go pochwalić lub uważasz, że jest słaby i należy mi się nagana; 2. zgadzasz się ze mną lub widzisz sprawy zupełnie inaczej; 3. po prostu chcesz być na bieżąco - zawiń do Przystani na Facebooku i daj mi znać. Jeśli masz w sobie żyłkę szpiega, możesz także śledzić mnie na Twitterze.Moje opinie o tworach kultury lub aktualnych wydarzeniach, z których nie buduję dłuższych tekstów, trafiają właśnie tam. 

Cayack
17 maja 2014 - 23:49