14 nieścisłości fabularnych w filmowej serii X-Men - Cayack - 17 maja 2014

14 nieścisłości fabularnych w filmowej serii X-Men

Już w najbliższy piątek na ekrany polskich kin wchodzi jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku, X-Men: Przeszłość, która nadejdzie. Film łączący  bohaterów z Pierwszej klasy z obsadą oryginalnej trylogii, to jak miód na serce fanów, ale sprawa nie jest tak zupełnie kolorowa. Nie każdy zauważył szereg nieścisłości fabularnych między filmem z 2011 roku, a poprzednikami (które nie miałyby znaczenia, gdyby First Class było rebootem). To dobry moment, by je sobie przypomnieć.

Dla wygody i zminimalizowania ilości powtórzeń, w poniższym tekście będę posługiwał się skrótami:

  • X1 - X-Men
  • X2 - X-men 2
  • X3 - X-men: Ostatni bastion
  • G - X-Men Geneza: Wolverine
  • PK - X-Men: Pierwsza klasa
  • W - Wolverine

 1. Pierwsza klasa

W X1 profesor Xavier mówi Loganowi, że jego pierwszymi uczniami byli Storm, Cyclops i Jean Grey. W PK zobaczyliśmy zupełnie inny zestaw podopiecznych. A co do samego Cyclopsa, w 1985 roku (w G) został uratowany przez Xaviera z całą grupą innych mutantów. W której nie było ani Storm, ani Jean Grey.

2. Pierwsze spotkanie Xaviera i Magneto

W X1 Xavier twierdzi, że poznał Magneto w wieku 17 lat. Z PK wiemy, że byli starsi o kilka-kilkanaście lat.

3. Cerebro

W PK Cerebro jest dziełem Hanka McCoya, który zbudował urządzenie na zlecenie CIA. W X1 Profesor X przekonuje, że Cerebro zbudował on sam przy pomocy Magneto.

 4. Hełm Magneto

W X1 Charles tłumaczy, że Magneto znalazł sposób na obronienie się przed zdolnościami profesora, jednocześnie nie ma pewności, jak tego dokonał (podejrzewając związek z budową Cerebro). W PK Magneto po prostu zabiera hełm od Sebastiana Shawa. Design obu hełmów się różni, więc może będą dwa.

5. Paraliż Xaviera

W PK widzimy, jak Xavier traci czucie w nogach w wyniku wypadku na plaży w 1962 roku. W tym samym filmie jest później pokazany na wózku przed swoją rezydencją. W X3 Charles porusza się o własnych siłach w retrospekcji z lat 80. W G ewakuuje młode mutanty z wyspy Strykera w 1985, wciąż niesparaliżowany. Kiedy Xavier stracił władzę w nogach? Ta kwestia najprawdopodobniej zostanie wyjaśniona, ponieważ w trailerach do Days of Future Past widzimy młodą wersję Xaviera w obu wersjach – sparaliżowanego i zdrowego.

6. Rozstanie Xaviera i Magneto

Z powyższym bezpośrednio łączy się rozstanie dwójki przyjaciół. W PK Magneto idzie swoją drogą tuż po postrzeleniu Xaviera. Jednocześnie w X3 we wspomnianej retrospekcji razem z Charlesem odwiedza młodą Jean Grey. Kiedy bohaterowie rozstali się na dobre?

7. Pamięć Wolverine’a

W X2 Wolverine ma pewne przebłyski pamięci, z których wynika, że do zabiegu wszczepienia adamantium zgłosił się jako ochotnik, a o amnezji został uprzedzony. W G do udziału w operacji został zmanipulowany, a pamięć stracił dopiero później, przez postrzał w czaszkę kulą z adamantium. Jednocześnie z X2 ani dalszych części nie wynika, by Logan miał odzyskać pamięć w całości. Tymczasem w przypomina sobie Kaylę, od początku zdaje się kojarzyć Yashidę.

8. Storm i Cyclops jako dzieci w Pierwszej klasie

Podczas sceny rekrutacji w PK widać małą Storm „we mgle”, jest też chłopiec przywodzący na myśl Cyclopsa. Jeśli założyć, że postaci te mają około 10-12 lat w 1962, to w oryginalnej trylogii powinni mieć ponad 50.

9. Alex Summers / Havok

Jeśli jednak przyjąć, że chłopiec ze sceny rekrutacji to nie Scott, pojawia się inny problem. Cyclops z G oraz trylogii urodził się około 1970 roku. Zatem Alex (w komiksach młodszy z braci), według filmów jest od niego starszy o jakieś 30 lat. Prawdopodobnie Alex zostanie przedstawiony nie jako brat, lecz ojciec Scotta.

10. Victor Creed / Sabretooth

W G Victor Creed zostaje przedstawiony jako przyrodni brat Wolverine’a, nieróżniący się za bardzo od niego wyglądem, ani inteligencją. W X1 to pół-dzika, niezbyt rozgarnięta, konkretnie owłosiona bestia. I o ile Wolverine ma prawo nie pamiętać Sabretootha, to z jakiej racji Creed nie kojarzy Logana?

11. Hank McCoy / Beast

Beast to postać, która w serii X-Men dostała chyba najwięcej różnych wersji. W X2 widzimy Hanka jako zwyczajnie wyglądającego człowieka, gdy bierze udział w debacie telewizyjnej. W X3 jest już niebieskim i włochatym politykiem. W PK zaczyna jako ludzki naukowiec, by później przemienić się w bestię, ale różniącą się od tej z X3. Ta kwestia znajdzie swoje rozwiązanie w najnowszym filmie – trailery ukazują młodego Hanka w obu wersjach.

12. Emma Frost

PK: Emma Frost w 1962 roku to dorosła kobieta na usługach Sebastiana Shawa. G: Emma Frost to w 1985 roku nastoletnia siostra Kayli, wybranki Wolverine’a.

13. Moira MacTaggert

PK: Moira to w 1962 roku około trzydziestoletnia agentka CIA. X3: Moira to w czasach współczesnych  nieco tylko starsza naukowiec.

14. Bolivar Trask

W nadchodzącym filmie Bolivar Trask to biały karzeł odpowiadający za stworzenie Strażników, broń ludzi przed mutantami. W X3 tym nazwiskiem obdarzono postawnego, czarnoskórego członka Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.


Jak z tym szeregiem niekonsekwencji poradzi sobie Przeszłość, która nadejdzie? Czy w ogóle będzie próbować? Można śmiało założyć, że kwestię paraliżu Xaviera, Bestii raz po raz zmieniającego prezencję, a może i Cerebro, zostaną wyjaśnione. Jak z pozostałymi, pozostaje kwestią otwartą. Na pewno jednak poprzez narzędzie podróży w czasie sporo rzeczy w uniwersum da się naprawić (popsuć też da się sporo, ale zostawmy to). Tak czy inaczej, doniesienia z zachodu sugerują, że najnowszy film z serii X-Men to pierwszorzędne widowisko. Z pewnością będę je oglądał także pod kątem nieścisłości fabularnych.


Jeśli: 1. spodobał Ci się mój tekst i chcesz go pochwalić lub uważasz, że jest słaby i należy mi się nagana; 2. zgadzasz się ze mną lub widzisz sprawy zupełnie inaczej; 3. po prostu chcesz być na bieżąco - zawiń do Przystani na Facebooku i daj mi znać. Jeśli masz w sobie żyłkę szpiega, możesz także śledzić mnie na Twitterze.Moje opinie o tworach kultury lub aktualnych wydarzeniach, z których nie buduję dłuższych tekstów, trafiają właśnie tam. 

Cayack
17 maja 2014 - 23:49
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
18.05.2014 08:31
Czarny  Wilk
Czarny Wilk
94
Bo jestem czarny

GRYOnline.plTeam

Geneza na szczęście zostaje wymazana z kanonu, zatem związanych z nią nieścisłości DoFP tykać nie będzie.

18.05.2014 08:36
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

Origins nigdy w kanonie nawet nie był. Najwięcej niekonsekwencji wprowadził FC, ale możliwe, że część z nich zostanie skorygowana w DoFP.

A filmowy Havok ma być podobno ojcem Cyclopsa. Przynajmniej takie informacje pojawiły się przed premierą FC. Oczywiście nie wyjaśnia to scen we mgle.

18.05.2014 10:01
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

A filmowy Havok ma być podobno ojcem Cyclopsa. Przynajmniej takie informacje pojawiły się przed premierą FC.
Racja. Miałem o tym napisać, ale gdzieś podczas edycji mi wyleciało.

Co do Genezy poza kanonem, to w moich oczach taka droga na skróty. Nie są w stanie, nie chce im się, albo nie wiedzą jak naprawić te niekonsekwencje, więc zamiatają sprawę pod dywan. Może to też być podyktowane chęcią nakręcenia w przyszłości Deadpoola, czego w dobrym zdrowiu w formie takiej jak z Origins nie dałoby się zrobić.

Tak czy inaczej, gdybym pominął tutaj całkowicie Origins, temat byłby moim zdaniem niepełny.

18.05.2014 10:09
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

Twórcy Origins wręcz sami prosili się o usunięcie z kanonu. I wątpię, żeby jakiś fan teraz z tego powodu płakał.

18.05.2014 10:31
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
157
Reaver is the Key!

Tylko trzy części zasługiwały na uwagę, bo te kolejne wołają o pomstę do nieba.

18.05.2014 11:24
berial6
odpowiedz
berial6
122
Ashen One

W ogóle zabawna sprawa. Pierwsza Klasa wygląda jak reboot... ale nadchodzący film o zbyt skomplikowanym tytule, by go tu zapisywać, zdaje się być kontynuacją X-men i X-men 2

18.05.2014 11:39
odpowiedz
krlon
0
Chorąży

Nie tylko Origins, ale i trzecia część jest niekanoniczna.

18.05.2014 11:49
claudespeed18
odpowiedz
claudespeed18
164
Liberty City Finest

najlepsza jest Pierwsza Klasa, trylogia ujdzie, reszte pomińmy

18.05.2014 12:20
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

Last Stand jest kanoniczny. Po nim dzieje się akcja The Wolverine, a następnie (częściowo) DoFP.

18.05.2014 12:28
odpowiedz
krlon
0
Chorąży

Meph, www.youtube.com/watch?v=rsyvZDlJpeA#t=78

18.05.2014 13:00
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

No wiesz, to nie jest tak do końca "oficjalne" oświadczenie. Tym bardziej, że "forget about it" nie musi być brane dosłownie. Singer już sam wcześniej precyzował, że LS pozostaje w kanonie, a DoFP go nie wymaże. Za to jak najbardziej może zretconować sporo wątków. Scena po napisach The Wolverine również wskazuje na zachowanie ciągu fabularnego.

18.05.2014 14:05
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

Mephistopheles dobrze prawi. Ten tekst był pół-żartem, a nawet jeśli nie, to sprawa nie jest taka prosta. Jeśli X3 ma być niekanoniczne, to Wolverine z 2013 roku też MUSI być niekanoniczny (zbyt wiele odwołań do X3, przemiana Rosomaka). Szkopuł w tym, że The Wolverine NIE MOŻE być niekanoniczny, z racji sceny po napisach, która bezpośrednio zapowiada Days of Future Past.

20.05.2014 22:07
odpowiedz
Raven11
30
Centurion

Warto też zauważyć jedną z nieścisłości między filmem a komiksem. Mianowicie wzrost Wolverine'a.

21.05.2014 11:08
victripius
odpowiedz
victripius
91
Joker

Błędów i nieścisłości sporo, chociaż w końcu nie jest to pierwsza tego typu produkcja, która ma z tym spory problem. Film zapowiada się świetnie, jednak połączenie X-menów i Pierwszej Klasy może być bardzo ryzykowne, zwłaszcza pod kątem tych niejasności fabularnych.

21.05.2014 18:23
CyberTron
odpowiedz
CyberTron
96
Imperator Wersalka

Kanon, nie kanon. Po prostu gdy kręcili wcześniejsze filmy o żadnym łączeniu uniwersów nie było mowy... Ale, że Marvel trzepie kosmiczną kasę na swoim MCU to i z X-Menów na siłę robią podobny projekt...

21.05.2014 19:45
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

To dorzucę jeszcze jako ciekawostkę.

W okolicach premiery LS powstała też gra X-Men: The Official Game, łącząca historię drugiej i trzeciej części serii. Główny wątek kręcił się wokół Sentineli, a jednym z bossów był Silver Samurai. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że gra z hukiem wyleciała z kanonu. Rozbieżności z Origins też były, ale w ten temat akurat nie warto się zagłębiać.

22.05.2014 15:04
Cayack
odpowiedz
Cayack
57
Gospodarz Przystani

A właśnie, w X3 był Sentinel w symulacji szkoleniowej, choć filmy kompletnie przemilczały ich istnienie. Ciekawe, czy się jakkolwiek do tego odniosą.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze