Wrocław kocha Retro Gaming - shinek - 21 kwietnia 2011

Wrocław kocha Retro Gaming

20 kwietnia we wrocławskim klubie muzycznym Liverpool odbyła się impreza mająca na celu skupienie w miłej atmosferze fanów sprzętów do grania, które osiągnęły status pełnoletniości. Pomimo środowego terminu, nie nastrajającego optymistycznie do spotkań przy dymku i złocistym browarze, pojawiło się sporo osób którym do szczęścia wystarczy telewizor i podpięty sprzęt o możliwościach mniejszych niż współczesne kalkulatory.

Organizatorzy, wrocławscy aktywiści growi, czyli znani z szeregu innych eventów Octane, Chlebek, Vagi i MiH, zapewnili pokaźny line-up starych konsol i komputerów, wśród których znalazły się między innymi: Commodore C64, Atari 2600, dwa Pegasusy, Nintendo Entertainment System, Super Nintendo, Sega Master System 2, czy przedstawiciel radzieckiej myśli technicznej: Elektro Sport 3. Każdy mógł bezstresowo pograć, zaznajomić się z profesjonalnie przygotowaną specyfikacją techniczną danej konsoli i poczuć chłodny powiew przełomu lat 80 i 90tych. Starsi ocierali łzy, młodsi się dziwili, było wesoło.

Pif-paf do kaczuchy!

Jeszcze weselej zrobiło się, gdy na dobre rozpoczęły się mini turnieje i konkursy. W ruch poszedł Street Fighter 2 na SNES, Duck Hunt zwany kaczuchami na NES i Bomberman. Największym hitem imprezy okazało się jednak ustawianie głowicy Commodore 64 na czas – dzikie okrzyki publiczności, zimny pot na czołach uczestników, czarno-czerwone pasy na ekranie... Na nudę nikt nie mógł narzekać. Co ważne, atmosfera była na tyle spokojna, a towarzystwo trzeźwe, że na imprezie świetnie się odnalazł mój 3,5 letni syn, a zakup PolyStation jest teraz priorytetem w domowym budżecie.

Pomimo konieczności szybkiego ulotnienia się z imprezy(tato, spać!), moje odczucia są jak najbardziej pozytywne. Cieszy fakt, że szerokopojęte eventy growe są organizowane we Wrocławiu regularnie i zawsze uzbiera się taka ilość chętnych, by cała zabawa miała sens. Kto nie był – niech żałuje, kto był – temu cześć i chwała. Do zobaczenia przy następnej okazji!

Czempioni w blasku jupiterów ;)

Żeby nie było, że tylko słodzę, przed Wami wywiad z jednym z organizatorów. 
Krzysztof Kusak szerzej znany jako Octane.

shinek: Witaj Krzysztofie. Powiedz nam, czy Impreza Retro w Liverpoolu okazała się sukcesem?
Octane
: Potraktowaliśmy event bardzo poważnie - pomimo, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że środek tygodnia nie jest najlepszym dniem na organizowanie tego typu imprez (niestety wymagań klubu póki co nie przeskoczymy), to z frekwencji jesteśmy bardzo zadowoleni. Zjawili się nawet ludzie z Katowic i Poznania, tak więc można powiedzieć, że łezka w oku się nam zakręciła.

shinek: Jaki sprzęt cieszył się największym uznaniem na imprezie?
Octane: Zdecydowanie Commodore C64 wywołało największe zamieszanie - stand z białym poczciwcem z 1991 roku i próby ustawienia odpowiednio głowicy spotkały się z największym uznaniem ludzi obecnych na imprezie. Ponadto wielkie zamieszanie spowodował Electro Sport 3 - radziecki produkt z 1979 roku, na którym za pomocą dwóch pokręteł uczestnicy mogli pograć w PONGA, także cieszył się ogromnym zainteresowaniem - wielu z gości wieczoru, w ogóle nie zdawało sobie sprawy z tego, że kiedyś grało się na zwykłych pokrętłach.

shinek: Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, powiedz z ręką na sercu, co tym razem nie zagrało?
Octane: Największym ciosem dla nas okazała się padnięta Amiga - niestety testy sprzętu robiliśmy wielokrotnie w ciągu całego tygodnia przed imprezą i pech sprawił, że dopiero przed rozpoczęciem turnieju Amiga nam "zmarła". Z organizatorskiego punktu widzenia mogę powiedzieć, że było nas (organizatorów), po prostu za mało na taką ilość osób jaka zjawiła się w klubie. To mnie strasznie denerwowało, że musieliśmy być w 4 miejscach jednocześnie, w tym samym momencie ogarniać turniej Street Fightera i Duck Hunta, by za chwilę rozpocząć zapisy na Contrę i ustawianie głowicy w Commodore. Mam nadzieję, że następnym razem znajdzie się więcej osób chętnych do pomocy. Niemniej, uczestnicy imprezy z wielką wyrozumiałością podchodzili do naszych poczynań i głosów negatywnych raczej nie było. W pewnym sensie rekompensatą za nasze błędziki okazał się telebim, na którym non-stop emitowane były stare reklamy sprzętu oraz muzyka ze starych dobrych tytułów, wydobywająca się z klubowych głośników. Klimat zabijał wszelkie wpadki!

shinek: Czy myślicie nad stworzeniem całego cyklu imprez tego typu? Jest podatny grunt, więc może jakaś inicjatywa ogólnopolska?
Octane: Jasne - wczorajszy wieczór był dla nas wielką próbą - testem, który zdaje się zaliczyliśmy na przynajmniej 4 z plusem. Zgodnie z planem, z większością z uczestników rozmawialiśmy podczas imprezy, pytając ich czego im brakuje, czy chcieliby, abyśmy organizowali tego typu eventy częściej i odpowiedź na to pytanie zawsze była twierdząca. Przyszło wiele osób, które wręcz prosiły, abyśmy nie zajmowali sobie czasu na organizacją imprez turniejowych we współczesne tytuły, tylko poszli w stałe i cykliczne imprezy RETRO. Jeśli chodzi o inicjatywę ogólnopolską - powtarzam: doskonalę zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli chcielibyśmy robić coś na większą skalę, to tylko i wyłącznie w weekendy. Klub Liverpool, notabene położony w samym centrum Wrocławia, jest doskonałym miejscem dla takich eventów - moja w tym głowa, aby teraz namówić właściciela na udostępnienie lokalu w piątek czy w sobotę - wtedy z całą pewnością zjawi się więcej uczestników.

shinek: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia przy organizacji kolejnych imprez!
Octane: Dzięki i zapraszam wszystkich na nadchodzące imprezy i turnieje!

shinek
21 kwietnia 2011 - 14:16

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.04.2011 15:03
Chosen0ne
21
Legionista

dlaczego ja o tym nie wiedzialem ?

21.04.2011 15:07
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

nie wiem dlaczego nie wiedziałeś ;)

21.04.2011 15:21
odpowiedz
peecekeeper
5
Junior

Czy to ten klub gdzie co środę odbywają imprezy związane z grami ?

Wiem ze kiedy był artykuł o klubie we Wrocławiu ale nie moglem znaleźć czy to na pewno Liverpool

Jak ktoś mógłby potwierdzić to było by fajnie bo wybieram sie od dawna tam :D

21.04.2011 15:38
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

peecekeeper: tak, co środę jest "wednesgame" - opanowane przez fanów Guitar Hero. Grubsze eventy jak ten i turnieje są mniej-więcej co miesiąc.

21.04.2011 15:41
👍
odpowiedz
jojo121212121212
10
Generał

Shinek na golu, ale jaja.

spoiler start

Teraz staniesz się rozpoznawalny na każdym kroku, nie tylko nocą na ND pod sklepem :P

spoiler stop

21.04.2011 16:17
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

jak berety

21.04.2011 18:36
yasiu
odpowiedz
yasiu
190
Legend

znaczy co - z antenką? :D

event uroczy - te stare maszyny wywołały we mnie wspomnienia... sensoryczne, poczułem zapach jaki panował w salonie gier zanim przyszło do niego różnie pachnące towarzystwo... było miło - no i tym razem znalazłem shinka :D

21.04.2011 19:51
odpowiedz
Chosen0ne
21
Legionista

a byl taki sam stynks jak w autobusie z automatami ? Autosan zawijajacy na rozna parafie we Wrocqu. stare 20zl duze, ciezkie. i Asteroids ....

22.04.2011 19:56
😁
odpowiedz
War Mashine
11
Legionista

Ekipa gramitacji nie pije..........

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze