Spostrzeżeń kilka starego shinka #1 - shinek - 6 kwietnia 2011

Spostrzeżeń kilka starego shinka #1

Zamiast wyrzucać z klawiatury sporą ilość krótkich notek, postaram się pisać o tym, co się dzieje w branży w nieco bardziej skondensowanej formie. W premierowym odcinku nowego cyklu na tapecie Pokemony, Mortal Kombat, Marvel vs Capcom 3, wyciąganie pieniędzy od EA i coś jeszcze.

emulacja myślenia

Japońskie logo miażdży niewiernych.


Pokemon Black/White w przeciągu 2 tygodni znalazł 3 miliony nabywców w USA i Europie. Wynik godny pozazdroszczenia. Można mówić co się chce – że to wciąż to samo, że zmiany kosmetyczne, że nowe pokemony są chorą wizją weterynarza po LSD, ale wszystkie te narzekania są niczym wobec tego, że od gry nie można się odciągnąć. Nintendo i jego podwykonawcy do perfekcji opanowali sztukę pakowania tego samego w nowe pudełko. Każdy to widzi, każdy to wie, każdy się nabiera i wszyscy są zadowoleni. Mistrzostwo.

W końcu ten znaczek powróci do łask?


Nowy Mortal Kombat pójdzie w świat w milionach. Rzekłem. Nie pamiętam żebym w swojej karierze Sprzedawcy Roku w Sklepie Z Gierkami Video było aż tak duże ciśnienie na jakąś grę. Killzone 2, Gran Turismo 5, „Asaszjany”, kolejne CODy – zainteresowanie było ogromne, ale Mortal przekracza wszelkie granice. Doszło do tego, że zapytania telefoniczne o MK przyćmiły stałe i niezmienne pytania „czy przerabiacie/modyfikujecie/odblokowujecie konsole?”. To dobry podkład pod dłuższą rozprawkę na temat tego, jak dobre demo sprzedaje grę, ale to może innym razem. Lepiej rezerwujcie swoje egzemplarze, bo znając naszego wspaniałego dystrybutora, podaż nie da rady popytowi. Shinek sense tangling.

Marvel vs Capcom 3 jest bijatyką o tyle wspaniałą, co nic nie wartą w kontekście turniejów/poważnych zawodów. Powód jest jeden – nieskończone comba / comba zjadające cały pasek energii. Gdy zawodnik na odpowiednim poziomie opanuje takie zagrywki, gra nie ma żadnego sensu. Niestety MvC z racji swojego systemu gry, cierpi na urodzaj zarówno tanich zagrań, jak i tych wymagających większego skilla, ale o identycznym skutku. Zobaczcie sami jeden z nowszych combovideo.

 Jest sens? Nie ma.


Jakie jest najbardziej znane hobby mieszkańców USA poza tyciem? Oczywiście pozywanie wszystkich i wszystkiego do sądu. Tym razem chodzi o grubsze kieszonkowe, bo Robin Antonick żądą od Electronic Arts „dziesiątek milionów dolarów”. Dlaczego pozywa EA? Bo Robin to twórca pierwszej gry ze znanej, choć w Europie praktycznie niewidocznej, serii gier Madden, traktującej o futbolu amerykańskim(tzw. Handegg). Swoje dzieło stworzył na Apple II, C-64 i pod DOSa, a kontrakt podpisany przez obie strony w 1986 roku mówi, że Antonick ma prawo do części pieniędzy wygenerowanych przez serię Madden i pochodnych tego tytułu. Od 1992 nie otrzymał od Elektroników złamanego centa i „nie był świadomy, że seria zostanie rozwinięta i przeniesiona na inne platformy”. Co więcej, nasz bohater twierdzi, że pomimo skoku technologicznego, wprowadzenia masy nowych rozwiązań, obecnie wydawane Maddeny nadal są oparte na jego produkcji. To w sumie logiczne – gra jest o tym samym, też się naciska guziki i steruje postacią na ekranie, więc EA doi pieniądze z jego ciężkiej pracy i nawet się nie chce podzielić. Żarówka nad głową zapaliła mu się dopiero przy szumie medialnym z okazji 20-lecia serii, ale co by nie mówić, ma chłop łeb na karku i ciąg do wyrwania dobrej złotówy, bo według nieoficjalnych danych, gry z serii Madden znalazły na całym świecie 85 milionów nabywców i wygenerowały zysk rzędu 4 miliardów dolarów. Sam bym chętnie przytulił kawałek tego pieniężnego tortu.


Na sam koniec wisienka na torcie i dobry zapalnik do flame’a. Według Gamasutry, która powołuje się na sieć sklepów GameStop, która z kolei cytuje analityków z IDG Group(uff, już myślałem że będzie komplet zawodników do Familiady), sprzedaż PS3 w Europie dobiła do poziomu 14,7mln jednostek, przy 13,7mln Xboxów. Oczywiście w USA wszystko po staremu i tam popularniejsze jest piwniczenie przy maszynce Microsoftu, ale są jeszcze jedne dane, które spowodują zakłucie serduszka przeciętnego fanboya X360. Według Strategy Analytics sprzedaż PS3 na całym świecie w chwili obecnej wyniosła 43,4mln konsol, przy 42,9mln konkurencji. Nintendo oczywiście gra w innej lidze, z 75,5mln sprzedanych Wii, ale sprzęt dla domu starców zostawmy na boku. Strategia Sony „od zera do bohatera” zbiera żniwo i ludzie docenili naukę na własnych błędach. Słabo rozwinięte możliwości multimedialne, mała ilość tytułów, gorsze wersje gier multiplatformowych, wątpliwa jakość i ilość tytułów ekskluzywnych – było, minęło i  nie wróci. Słynne już porównanie line-upu gier ekskluzywnych na ten rok(przypomnę – PS3: dużo, X360: tyle co nic) wskazuje że taka postać rzeczy utrzyma się, a dopiero co zdobyta przewaga Sony będzie się stopniowo powiększać. Czy Microsoft będzie stać na mocną odpowiedź, w sytuacji gdy większość asów jest w rękawie konkurencji? Pożyjemy zobaczymy, ale sądzę, że już nie w tej generacji.

Now playing: BFBC2, Motorstorm Apokalipsa, Fruit Ninja.

shinek
6 kwietnia 2011 - 13:31

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
06.04.2011 14:25
ROJO.
👍
ROJO.
142
Magia Kontrastu

Zamiast wyrzucać z klawiatury sporą ilość krótkich notek, postaram się pisać o tym, co się dzieje w branży w nieco bardziej skondensowanej formie.

I to rozumiem i szanuję. Na GP powinny być WPISY, nie newsy.

06.04.2011 14:27
sYc82pl
odpowiedz
sYc82pl
21
Chorąży

To nowy mortal jest taki dobry? W demo nie grałem (tak, mam te drugą konsolę), ale kumpel, który generalnie lubi bijatyki, zachwycony nie był. Mówił, że ok ale bez przesady.

Co do Wyników sprzedaży, to jest mi to zupełnie obojętne. I choć nie jestem (typowym) fanbojem, to też będę uszczypliwy. Bo co by nie mówić o Xboxach, to na live hakera jeszcze nie spotkałem, a to co się dzieje w CoD... No i kwestia tego całego ataku na PSN.. to będzie ciężki okres:)

06.04.2011 14:33
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

@ROJO: to jest subiektywny przegląd wydarzeń w branży - czyli świeży(lub nie news) i mój komentarz. Przyznasz, że to pewna różnica niż "Nowe obrazki z X" "trailer Z wygląda obiecująco" "do Y będzie dostępne DLC", aight? :) Po "suche" newsy wiadomo gdzie uderzać ;) @sYc82pl: Nowy MK jest rewelacyjny, choć na ile w tym prawdy, a na ile słodzenia ze względu na dziesiątki połamanych joysticków na Amidze i nostalgii do wachlowania dyskietkami przy każdej możliwej okazji, to okaże się po pewnym czasie.

06.04.2011 14:46
ROJO.
👍
odpowiedz
ROJO.
142
Magia Kontrastu

shinXX - OK, niech se to jest nawet kompilacja newsów z komentarzem podlanym ketchupem na ostrężynie. Jest obszerny tekst, są obrazki, są przemyślenia = widać pracę. Bardziej doceniam coś takiego, niż jak słusznie napisałeś - trailer + 2 zdania lub obrazek + 3 zdania (szaleństwo). Także keep up the good work and don't give a fuck Shin.

06.04.2011 14:53
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

@ROJO Not a single fuck was given :D i wzajemnie

06.04.2011 15:29
tommik85
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Podoba mi się taka forma WPISU, nie żebym czytał całość bo raczej wyrabiam sobie opinię na podstawie "suchych" newsów, ale zawsze to coś nowego. Gzgz ;]

06.04.2011 15:57
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

@tommik85 TLDR :D

06.04.2011 16:05
ROJO.
😁
odpowiedz
ROJO.
142
Magia Kontrastu

@up buhahaha

06.04.2011 17:23
tommik85
😈
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

shinek: Przy okazji gratuluję posiadania pierwszego fanboja, IYKWIM, hehe..

06.04.2011 17:34
odpowiedz
shinXX
5
Chorąży

@tommik85 chodzi Ci o moje self-lubisie na fb czy o coś innego? :D

06.04.2011 17:39
tommik85
😁
odpowiedz
tommik85
25
The End of the Line

Pozostawię to w sferze domysłu. Ale jeśli masz stronę na FB to chętnie będę śledził.

P.S. Self-lubisie na etapie rozkręcania wcale nie są takie złe, wiesz..

07.04.2011 12:07
Harry M
odpowiedz
Harry M
143
Master czaszka

Fajny... WPIS

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze