Co łączy serię Portal z uniwersum Half-Life'a? Część 1 - UV - 23 kwietnia 2011

Co łączy serię Portal z uniwersum Half-Life'a? Część 1

Bardzo często można w Internecie natknąć się na pytania o koneksje cyklu Portal z uniwersum Half-Life’a. Sam w ostatnim czasie otrzymałem kilka próśb o podanie konkretnych przykładów na takie powiązania, po tym, jak na naszym forum internetowym rozwinęła się dyskusja dotycząca tego tematu. Początkowo miałem zebrać do kupy kilka najważniejszych faktów i zaprezentować je w skondensowanej formie, ale szybko okazało się, że warto poświęcić tej kwestii znacznie więcej miejsca. Tyle tytułem wstępu, przejdźmy do konkretów. Poniżej znajdziecie pierwszy z dwóch artykułów, które zostaną poświęcone wspólnym mianownikom scalającym obie serie. Na dobry początek pójdą łączniki fabularne – potem tzw. easter eggs. 

Decyzja o powiązaniu gry z uniwersum Half-Life’a wynikła tak naprawdę z potrzeby chwili, ale żeby ją zrozumieć, musimy cofnąć się kilka lat wstecz. Prace nad przygodami Chell rozpoczęły się w 2005 roku, niedługo po tym, jak firma Valve wzięła pod swoje skrzydła niewielką grupę studentów, odpowiedzialnych za powstanie interesującego projektu o nazwie Narbacular Drop – prostej, niezależnej gry, która jako pierwsza zaprezentowała mechanikę portali. Choć Gabe Newell i spółka dostrzegli ogromny potencjał tkwiący w nowopowstającym tytule, postanowili działać ostrożnie i realizować produkt minimalnym nakładem kosztów. W rezultacie Portal został opracowany przez kilkuosobowy zespół, a że nie miał on na pokładzie wystarczającej liczby artystów, by stworzyć od podstaw oprawę wizualną, zdecydowano się przerobić materiały graficzne z drugiego Half-Life’a. Erik Wolpaw – twórca warstwy fabularnej gry - podchwycił ten pomysł: "Wydawało nam się, że umieszczenie Portala w istniejącym uniwersum miało sens". Za tą deklaracją nie poszły jednak odważniejsze decyzje. Choć scenarzysta faktycznie powiązał ze sobą oba tytuły, zachował przy tym duży dystans. Drobne smaczki? Owszem. Bezpośrednie oddziaływanie na siebie obu produkcji? Niekoniecznie.

Od tej reguły zrobiono tylko jeden – jak na razie – wyjątek. Mowa tu oczywiście o słynnym statku Borealis, który oficjalnie pojawił się po raz pierwszy w Half-Life 2: Episode Two (nieoficjalnie we wczesnych wersjach drugiego Half-Life’a, ale ten temat poruszę kiedyś w zupełnie innym artykule).

Borealis%20zosta%u0142%20pokazany%20w%20grze%20Half-Life%202%3A%20Episode%20Two.%20Wida%u0107%20tu%20wyra%u017Anie%20kontener%20z%20logotypem%20firmy%20Aperture%20Science.
Statek Borealis został zaprezentowany po raz pierwszy w grze Half-Life 2: Episode Two. Dobrze widoczny jest kontener z logiem firmy Aperture Science.

Borealis

Borealis to statek badawczy należący do firmy Aperture Science, który został odnaleziony przez Judith Mossman w Arktyce. O istnieniu frachtowca Gordon Freeman dowiedział się, kiedy rebelianci w White Forest rozkodowali przyniesione przez niego i Alyx informacje wykradzione z Cytadeli Kombinatu (rozdział Nasz wspólny przyjaciel w Half-Life: Episode Two). Według doktora Kleinera konkurująca z Black Mesa kompania prowadziła w tajemnicy badania nad bardzo obiecującym projektem, ale zgubił ją pośpiech. Obie korporacje walczyły bowiem o rządowe pieniądze, wskutek czego szefowie Aperture Science mocno nagięli procedury bezpieczeństwa. Borealis wyparował pewnego dnia razem ze suchym dokiem, w którym stał. Rebelianci podejrzewali, że na pokładzie statku znajdowała się niezwykle potężna technologia. Jaka? Dziś tego nie wiemy, ale niewykluczone, że miała ona związek właśnie z portalami. 

W trakcie wspomnianej wyżej sceny, na ekranie umieszczonym w kryjówce rebeliantów widać uwięziony przez lodowiec okręt, a także logotyp Aperture Laboratories, co jest bezpośrednim dowodem na to, że mowa o tej samej firmie, która występuje w grze Portal. Mało tego, wyświetlane są tam również plany statku, które zawierają kolejne interesujące oznaczenia. Jeden z dokumentów został zatwierdzony przez GLaDOS, a wśród maszyn dostępnych na pokładzie Borealis, znajdują się urządzenia znane z pierwszego Portala: Material Emancipation Grid (generator pola siłowego, który blokuje działanie miotacza portali) oraz Unstationary Scaffold (platforma poruszająca się w poziomie). Wątek frachtowca miał zostać pociągnięty w Half-Life 2: Episode Three, ale na razie nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) ten produkt ujrzy światło dzienne.

Portal%202%20-%20ko%u0142o%20ratunkowe%20sugeruje%2C%20%u017Ce%20w%20znajduj%u0105cym%20si%u0119%20obok%20doku%20sta%u0142%20niegdy%u015B%20Borealis.
Portal 2 - leżące pod ścianą koło ratunkowe z nazwą statku sugeruje, że to właśnie w tym miejscu znajdował się suchy dok Borealisa.

Małe nawiązanie do Borealis pojawiło się natomiast w drugiej odsłonie Portal. W trakcie zwiedzania jednej z najstarszych części kompleksu Aperture Science Enrichment Center, gdzie prowadzono eksperymenty z różnymi rodzajami żelów, Chell trafia na pozostałości po suchym doku (rozdział Upadek), w którym niegdyś stał osławiony okręt. Świadczy o tym nie tylko zdobywany równocześnie achievement (Statek za burtą - odkryj zaginiony eksperyment), ale także koła ratunkowe z nazwą lodołamacza. O przypadku nie może być mowy.

Aperture Science kontra Black Mesa

Wątek konkurencji obu firm został uwzględniony zarówno w jednej, jak i w drugiej serii, ale należy go traktować w charakterze smaczku, bo nie ma bezpośredniego przełożenia na fabułę, a na pewno nie w takim stopniu, jak wspomniany wyżej Borealis. Aperture Science i Black Mesa przez lata rywalizowały o rządowe pieniądze – wspomina o tym doktor Kleiner w Half-Life: Episode Two (rozdział Nasz wspólny przyjaciel). W pierwszym Portalu można natknąć się natomiast na pokaz slajdów, które również mówią otwarcie o wyścigu po dotacje, w jakim brały udział obie korporacje.

Co ciekawe, Aperture Science wyraża się o Black Mesa z niesłychaną pogardą. W szóstym rozdziale (Upadek) drugiego Portala można posłuchać wypowiedzi założyciela firmy – Cave’a Johnsona – który otwarcie twierdzi, że rywale kradli zaprojektowane przez jego ludzi technologie. Nie wiadomo oczywiście o jakie konkretnie wynalazki chodzi i czy ten niecny proceder był kontynuowany także po śmierci Johnsona, ale do myślenia daje jeden z obrazków komiksu Portal 2: Lab Rat – opublikowanego na początku kwietnia bieżącego roku. Rysunek przedstawia pomieszczenie w Aperture Science, gdzie na stole leży Gravity Gun, a na ścianie wiszą dwa automaty regenerujące energię: medyczny i do ładowania kombinezonów HEV. Uwzględnienie w komiksie zabawki używanej przez Gordona Freemana można oczywiście potraktować jako easter egg, ale firma Valve przyzwyczaiła nas przez lata, że w ich produktach nawet banalne nawiązania należy traktować zupełnie poważnie.

Na%20czternastej%20stronie%20komiksu%20Lab%20Rat%20wyra%u017Anie%20wida%u0107%20urz%u0105dzenia%20znane%20z%20serii%20Half-Life.
Na czternastej stronie komiksu Portal 2: Lab Rat wyraźnie widać urządzenia znane z serii Half-Life: działo grawitacyjne i skrzynki do uzupełniania energii.

Kolejnym smaczkiem w wątku o rywalizacji obu korporacji są nagrody, jakie znajdują się w gablotach spotykanych w grze Portal 2 – konkretnie mowa tu o rozdziale szóstym: Upadek. Widać tam dyplom za zajęcie drugiego miejsca w kategorii stu najlepszych firm zajmujących się opracowywaniem nowych technologii w 1949 roku, a także dwie statuetki dla najlepszego koncernu opracowującego projekty dla amerykańskiego Departamentu Obrony w latach 1952 i 1954. Choć nigdzie nie jest to napisane wprost, Aperture Science najprawdopodobniej przegrało te konkretne rywalizacje właśnie z Black Mesa.

UV
23 kwietnia 2011 - 08:16

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.04.2011 13:35
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

No i UVI wyczerpałeś teamt, pomimo że bardzo bym chciał nie jestem nic w stanie dodać od siebie, a daruje sobie wypisywanie takich smaczków w portalu 2 jak headcab w szybie czy glados mówiąca o tym że kontrole nad ziemią przejęły jakieś zwierzęta, bo po prostu jest ich od cholery.

Skoro już mowa o portalu 2, to ta gra jest po prostu magiczna, ostatnim razem grałem w coś tak dobrego w 2007 przy okazji premiery bioshocka, gra normalnie mnie oczarowała, nie ma nawet mowy żeby w mojej opini coś jej zagroziło jeśli chodzi o pozycję gry tej roku, mało tego to jedna z najlepszych gier w jakie grałem W OGÓLE i wpisała się w moje prywatne top 3 gier (1.HL2 2.Bioshock 3.Portal 2), naprawdę spodziewałem się sukcesu, ale nie aż tak wielkiego, jak dla mnie w tej grze jedyne do czego mógłbym się przyczepić to szata graficzna, ogólnie jest ładna, ale jeśli podejdzie się bliżej i się przyjrzy tym teksturom to widać że silnik swoje lata ma, ale lać na grafikę, valve naprawdę świetnie otwiera dekadę, a skoro "jakiś tam" portal werżnął się w moje TOP3 gier to ja się boję co mi valve przyszykuje przy okazji premiery kolejnego Half-lifea...

25.04.2011 14:32
bajf
odpowiedz
bajf
68
Konsul

Może wyjdzie z tego coś na wzór Blood Omen + Soul Reaver = Defiance i wcale nie dostaniemy 3 części Half-life'a, tylko "nowy" produkt.

25.04.2011 15:04
The Puchacz
👍
odpowiedz
The Puchacz
52
Generał

Fajne, takie małe kompendium wiedzy na temat powiązań fabularnych Portala i Half-Life'a Duzo można się dowiedzieć

25.04.2011 15:12
Petron900
odpowiedz
Petron900
27
Keelah se lai

Fajny artykuł. Portal to jedna z najlepszych gier w jakie grałem, a dwójeczka wyląduje w moich łapach jak tylko będzie kasa.

25.04.2011 16:18
odpowiedz
Kazioo
86
Senator
Image

Na E3 2003 był filmik z potworem zwanym Hydrą. To była scena na Borealisie...
Borealis był całym rozdziałem w HL2, ale go wycięto z zamiarem przywrócenia w przyszłości.

Swoją drogą, Half-Life 2 prezentowany na E3 2003 to praktycznie inna, o wiele lepsza gra od prawdziwego HL2 wydanego rok później. Niesamowite interakcja z otoczeniem i świetne sytuacje - niestety to był taki oskryptowany do granic możliwości FAKE, którego gameplayowo nigdy nie udało się Valve'owi odtworzyć. Najbardziej wpadli przez wyciek bety. To taki duży grzeszek na koncie Valve... ;p

25.04.2011 17:04
SlyCooper
😊
odpowiedz
SlyCooper
58
Kurszok

Świetny artykuł. Pomoże mi bardziej zrozumieć fabułę obu gierek :)

25.04.2011 18:18
_MaZZeo
odpowiedz
_MaZZeo
41
Legend

Na E3 2003 był filmik z potworem zwanym Hydrą. To była scena na Borealisie...

Nieprawda, ta scena to była końcówka etapu, w którym walczymy z manhackami a potem chodzimy po klatce schodowej, to było City 17.

25.04.2011 18:29
D3O
😜
odpowiedz
D3O
93
Leutnant

[12]

Można trochę więcej informacji o tym Headcrabie w Portalu 2? Który rozdział? :)

Co do artykułu to fajny, ale dla mnie jako maniaka Halfa(i ogólnie gier Valve) raczej nic nowego nie wniósł(chociaż informacja o zatwierdzeniu schematów przez GlaDOS mi umknęła). O Portalu 2 nie ma co mówić, dla mnie to już GOTY...

25.04.2011 19:52
odpowiedz
zanonimizowany777435
34
Senator

Hmm.... Jak wiemy z doświadczenia nawet easter eggs najdrobniejszej i najmniej znaczącej wartości w produktach Valve mogą mieć niebywałe znaczenie...
Czyżby w następnej części HL o ile nie wyparowała niczym wyżej wspomnainy Borealis :P moglibiśmy ujrzeć Gordona Freemana w starciu z GLadOS...? Kto wie, kto wie...
W samych grach nawiązań jest dość sporo i mimo że niektóre są bardzo dobrze ukryte, to odnajdywanie ich daje niemałą satysfakcję poznania tego pobocznego wątku konkurowania obu firm...
Dzięki UVi za tak rzeczowe przedstawienie sprawy :) Dobry artukuł.

25.04.2011 20:28
Harry M
odpowiedz
Harry M
141
Master czaszka

STypoL9- sprawdziłem i w tym jest tylko:
* Counter-StrikeTM – gra wieloosobowa
* Tour of Duty – taktyczna kampania w trybie dla jednego gracza
* Oficjalny bot CS – umożliwia potyczki w trybie offline
* Usunięte sceny – dodatkowe misje w trybie dla jednego gracza.
I nic więcej nie ma

25.04.2011 20:53
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

D3O - UVI opublikował to zdjęcie w komentarzach pod recenzją Portala 2 - https://www.gry-online.pl/S055_forum.asp?ID=11246980&WID=11246906 sam podczas gry to wywęszyłem.

Co do artykułu to fajny, ale dla mnie jako maniaka Halfa(i ogólnie gier Valve) raczej nic nowego nie wniósł(chociaż informacja o zatwierdzeniu schematów przez GlaDOS mi umknęła). O Portalu 2 nie ma co mówić, dla mnie to już GOTY...

Dokładnie to samo, jedyne z tego artykułu o czym nie wiedziałem to zatwierdzenie tych planów przez GLaDOS, ogólnie jakoś im się zbytnio nie przyglądałem.

moglibiśmy ujrzeć Gordona Freemana w starciu z GLadOS...? Kto wie, kto wie...

spoiler start

Raczej nie bo jeśli przeszedłeś portala to pamiętasz że Chell "zabiła" GLaDOS, a "ożywiła" ją parę set lat później, znikome są szanse na to że Gordonem przyjdzie nam zmieżyć się z GLaDOS, ale kto wie, w końcu GMan potrafi wprowadzać ludzi w kilkuletni letarg

spoiler stop

25.04.2011 21:23
D3O
👍
odpowiedz
D3O
93
Leutnant

Stalin_SAN

Dzięki. Jakimś trafem nie zauważyłem go w grze, a starałem się sprawdzać każdy zakamarek :)

Swoją drogą kto powiedział że akcja P2 toczy się kilkaset lat po jedynce? Nie zwróciłem uwagi ile komputer "pokładowy"(tego mieszkanka) dokładnie powiedział po jakim czasie nastąpiło wybudzenie(coś 9 9 9... bodajże dni, nie lat) natomiast najlepiej moim zdaniem opisał to UVI w recenzji:

Mija wiele lat, może kilkanaście, może kilkadziesiąt.

Dlatego też nie wykluczyłbym żadnej ewentualności odnośnie pomysłu z [20].
Czekamy więc dalej na HL :)

25.04.2011 21:36
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Swoją drogą kto powiedział że akcja P2 toczy się kilkaset lat po jedynce? Nie zwróciłem uwagi ile komputer "pokładowy" powiedział po jakim czasie nastąpiło wybudzenie(coś 9 9 9...) natomiast najlepiej moim zdaniem opisał to UVI w recenzji:

Właśnie myślałem że temu komputerowi chodzi o to że bohaterka była w stanie hibernacji tak długo że komputer nie ma nawet takiej miary, dla tego użył paru 9.

Ponadto 1 linika opisu z encyklopedii Gry-Online:
Kontynuacja kultowej gry logicznej. Akcja toczy się kilkaset lat po wydarzeniach z pierwszej części.

Coś mi się przypomina, że twórcy wspominali o tym że gra dzieje się pareset lat w przód jeszcze przed premierą gry, ale mogę się mylić.

Dlatego też nie wykluczyłbym żadnej ewentualności odnośnie pomysłu z [20].

Także absolutnie nie wykluczam takiej możliwości, ale jak dla mnie byłoby to dość głupie posunięcie, choć w sumie jeśli Valve się za to weźmie to na pewno by głupie nie było.

Czekamy dalej :)

Czekamy, czekamy, mam nadzieję że HL3 / ep3 zmiażdźy mnie tak jak zrobił to ze mną HL2 w 2004 że szczena opadła mi aż do podłogi w której zrobiła dziure i zatrzymała się na podłodze w piwnicy :)

25.04.2011 22:49
BzArEx
odpowiedz
BzArEx
39
Pretorianin

Osobiście przypominam sobie jeszcze jedynie 2 nawiązania. W pierwszej części GLaDOS wspomina, że to co dzieje się na zewnątrz jest poza jej kontrolą i sama nie jest pewna co się dzieje (wedle gdybań mówi o burzach portali). Oraz wprost zaakcentowana rywalizacja z Black Mesą, zaraz po opuszczeniu komór testowych widzimy zapętloną prezentację rozpoczynającą ten wątek.
Aż się boję jak udźwigną ten kawał contentu w następnej grze z serii Half-Life, której wyczekuję od lat grrr.

26.04.2011 07:55
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
187
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Spekuluje się, że upłynęło co najwyżej kilkadziesiąt lat, bo stopień rozkładu placówki jest niewielki.

26.04.2011 10:26
Harry M
odpowiedz
Harry M
141
Master czaszka

spoiler start

Ja myślę, że minęło kilkadziesiąt lat bo nawet GLaDOS mówi o niespodziance, ze spotka 2 osoby i to mieliby być rodzice i gdyby akcja działa się paręset lat później to to byłoby bezsensu bo by dawno nie żyli

spoiler stop

26.04.2011 13:05
XineX
😊
odpowiedz
XineX
68
Professor Chaos!

A czy przypadkiem

spoiler start

GlaDOS nie mówiła, że przez 50 (albo 60) lat musiała oglądać scenę, kiedy Chell ją zabija?

spoiler stop

26.04.2011 20:49
C++
odpowiedz
C++
46
SwEeTaShNy-LoFFe
Wideo

Polecam dodac do któregoś Gameplaya :D

http://www.youtube.com/watch?v=ZrWl9ORB_fo&feature=feedf

27.04.2011 15:01
😍
odpowiedz
#;-) Greg
53
Centurion
Image

Nie wiem, czy ktoś to już zauważył, ale ja właśnie w komentarzach (chyba pierwszy w rozdziale "Upadek") znalazłem Nasz Narodowo Polski akcent dotyczący inspiracji oprawy graficznej w tej grze, XD

P.S. wiem że trochę nie na temat ale nie mogłem się powstrzymać...

28.04.2011 07:42
mr 45
odpowiedz
mr 45
69
Hero of the Wastelands

Greg-->Nie tylko. W finale jest wzmianka o:

spoiler start


Marii Curie-skłodowskiej

spoiler stop

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze