7 lat 7 wspomnień - moje niemieckie targi gier - K. Gonciarz - 15 sierpnia 2011

7 lat, 7 wspomnień - moje niemieckie targi gier

Policzyłem, że w tym roku odbędę już siódmą wycieczkę na niemieckie targi gier wideo. Mam na swoim koncie 4 pobyty na niemieckim Games Convention (2005-2008) i dwa na gamescomie w Kolonii (2009-10). Postanowiłem z tej okazji zebrać trochę ciekawostek. Bez zbędnego gadania - patrzcie, cośmy przez te lata dla Was naprodukowali!

2005 - Wrażenia z StarCraft: Ghost

To był mój pierwszy wyjazd na targi w życiu, w przerwach między spazmami szczęścia a zbieraniem szczęki z wrażenia udało mi się zagrać w średnio zapowiadającego się TPP-a Blizzarda. Tego, który później miał się okazać kolejnym (po WarCraft Adventures) nigdy nie wydanym projektem tego studia. Rozgrywki dziś już nie pamiętam, tylko wygląd stoiska. Może dlatego ją anulowali?

2006 - Wywiad z Gabe'em Newellem

Nazwiska pokroju szefa Valve nie zawsze pojawiały się na Games Convention. Zwykle studia developerskie i wydawcy wysyłają do Niemiec mniej znanych przedstawicieli. Ale to był niesamowity rok dla EA - w ciągu pół godziny rozmawiałem i z Willem Wrightem (o Spore) i Gabe'em Newellem (HL2: Episode 2). Szkoda, że nie zapytałem o epizod trzeci, hah.

2007 - Pierwsze materiały wideo z targów

Ech - niestety, nasze wywiady o Halo Wars i Fallout 3 publikowane były partyzancką technologią, która nie jest kompatybilna ze współczesnym silnikiem gry-online.pl. Przepadło. Ale możecie zobaczyć sobie fotki-miniaturki :) Tak wyglądałem blisko 2000 filmików temu. A ówczesne "gol TV", w składzie eLKaeR i ja, to pierwszy skład czegoś, co dziś oglądacie jako tvgry.pl!

2008 - Pierwsze targi jako tvgry.pl

W relacji z 2008 zajmowaliśmy się już przede wszystkim video - i pierwszy raz byliśmy na targach w teamie z Marcinem (wtedy jeszcze współpracownikiem spoza biura). Powyższy materiał linkuję z uwagi na sentyment do naszego poruszania się po omacku po temacie relacji video z targów gier. Ale warto zwrócić uwagę, że zrobiliśmy tam kilka materiałów, z których jestem dumny do dziś: wywiad z producentem Diablo 3 (hardkorowe kombinowanie formalno-przestrzenne, dość rzec że chyba mieliśmy przypadkiem na to world exclusive'a ;), wywiad na temat Warhammera Online (Paul Barnett mnie wtedy zrównał z ziemią) i wywiad na temat Call of Duty.

2009 - Prawie obecny kształt relacji z targów!

W tym roku wreszcie trafiliśmy na dobry trop, jeśli chodzi o nagrywanie targowych materiałów. Prawie, ponieważ nie byliśmy jeszcze dość wydajni, żeby zrobić prawdziwą nawałnicę. Ale właśnie w 2009 powstał znany Wam dziś układ "gramy + spacerki". Odeszliśmy też od wywiadów, które - zarówno w statystykach oglądalności jak i naszym własnym odczuciu - nie były dość fajne, by się nimi zajmować w ferworze walki o fajne video.

2010 - Nawałnica

Dzięki sprzętowo-skillowym innowacjom, udało nam się - po sześciu latach praktyki - dojśc tam, gdzie zmierzaliśmy. Kilkadziesiąt merytorycznych materiałów nagranych, zmontowanych i opublikowanych W TRAKCIE trwania targów to wynik, z którym dumnie nosimy się w Polsce i na świecie. Później go przebiliśmy, na tegorocznych E3. Ale to już nie tylko walka o liczbę materiałów, z taką mocą przerobową można już wszystko.

2011 - Trzymajcie kciuki!

K. Gonciarz
15 sierpnia 2011 - 23:08