Minecraft i Counter Strike za grosze czyli naciągacze na Allegro - Antares - 21 sierpnia 2011

Minecraft i Counter Strike za grosze, czyli naciągacze na Allegro

Stare porzekadło „Polak potrafi”, choć brzmi raczej pozytywnie, zazwyczaj kojarzone jest z kombinatorstwem i naciąganiem bliźniego, lub w najlepszym wypadku ze spektakularną porażką. Przypomniałem sobie o nim wczoraj, gdy postanowiłem sprawdzić, czy na najpopularniejszym polskim serwisie aukcyjnym da się kupić tanio Gift Code do „Minecrafta”. Liczyłem, że po weekendowej promocji związanej ze ślubem autora gry, dzięki której można było zakupić dwa egzemplarze w cenie jednego, na aukcjach pojawią się tanie kody aktywacyjne. Gdy zobaczyłem okazję w cenie 7,99 zł od razu wiedziałem, że coś jest nie tak. Postanowiłem przejrzeć serwis w poszukiwaniu podejrzanie tanich gier i tym samym odkryłem, że w biały dzień na Allegro naciągane są dziesiątki ludzi.

Kilku użytkowników trudni się sprzedażą tanich kont do „Minecrafta” umożliwiających granie w tzw. „tryb classic”. Problem w tym, że oferują one grę w nierozwijaną i ograniczoną wersję Alpha, która dostępna jest za darmo na stronie producenta. Sprzedawcy żerują więc na niewiedzy kupujących, którzy dodatkowo często są bardzo młodzi, o czym świadczą znaczniki „Junior” widniejące przy ich loginach z Allegro. Cały proceder nie jest jednak nielegalny, ponieważ na stronach aukcji napisano co jest przedmiotem sprzedaży. Inna sprawa, że informacja ta ukryta jest sprytnie pomiędzy tekstem opisu samej gry pełnym obrazków i kolorowych odnośników skutecznie maskujących to, co dla potencjalnego nabywcy powinno być najważniejsze.

Jeszcze większym przekrętem jest sprzedaż używanych(!) kluczy aktywacyjnych do „Counter Strike”. Całkowitym mistrzostwem jest tekst „Oferowane i sprzedawane klucze Cd-Key na mojej aukcji są używane i nie ma możliwości ich ponownej aktualizacji na platformie STEAM” pod którym widnieje hasło „Nie przepłacaj i kup u sprawdzonego sprzedawcy. Nie przyjmujemy zwrotów„ Reszta aukcji to standardowo skopiowany z sieci opis samej gry zuchwale podpisany informacją o zakazie kopiowania fragmentów strony popartą numerem ustawy o ochronie praw autorskich. Pamiętajcie Drodzy Czytelnicy, jeśli chcecie naciągać nieświadomych ludzi, pamiętajcie by robić to z klasą...

Komentarze to standard: Negatyw w odwecie każdemu, kto wyrazi swoi niezadowolenie...

A na poważnie: przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów w serwisach aukcyjnych czytajcie dokładnie opis aukcji, sprawdźcie komentarze na stronie  sprzedającego i spróbujcie ustalić, czy jest on wiarygodny. Nie pozwólmy się oszukiwać! 

Antares
21 sierpnia 2011 - 20:22