Po 17 latach Niemcy będą mogli legalnie kupić Dooma - UV - 1 września 2011

Po 17 latach Niemcy będą mogli legalnie kupić Dooma

Blisko osiemnastu lat potrzebowali nasi zachodni sąsiedzi, by dopuścić do sprzedaży na terenie Niemiec dwie pierwsze gry z serii Doom. Kultowe strzelaniny firmy id Software pozytywnie przeszły weryfikację przeprowadzoną przez organizację USK i ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych, doczekały się przyznania kategorii wiekowej.

Niemieccy miłośnicy elektronicznej rozrywki nie mają łatwego życia. USK bardzo surowo ocenia poszczególne tytuły i często odmawia ich klasyfikacji, automatycznie blokując wydawcom możliwość dystrybucji kontrowersyjnych produktów na terenie kraju. Wszystkie niesklasyfikowane gry trafiają na czarną listę, co oznacza, że nie mogą być one za Odrą legalnie sprzedawane.

Przypadek Dooma jest szczególny, bo o jego ponowną weryfikację zabiegała firma Bethesda Softworks, pod skrzydłami której operuje teraz studio id Software. Amerykanie powołali się na niemieckie prawo, które dopuszcza możliwość odwołania się od wyroku Federalnego biura weryfikacji mediów zagrażających dzieciom (BPjM), po dziesięciu latach od wpisania tytułu na indeks gier zakazanych. Oba Doomy spełniają oczywiście te wymagania, więc nic nie stało na przeszkodzie, by mogły raz jeszcze przejść przez cały proces. Ku zdziwieniu wnioskodawców, operacja zakończyła się sukcesem. Produktom przyznano przedostatni stopień w pięciostopniowej skali, co oznacza, że słynne shootery dostępne będą dla graczy od lat szesnastu.

Bethesda nie wie jeszcze, co zrobi z tym fantem – wniosek potraktowano jak eksperyment, nie wierząc do końca w powodzenie przedsięwzięcia. Podobny problem ma koncern Microsoft, który może legalnie sprzedawać na terenie Niemiec grę Gears of War 3. Poprzednie odsłony tego cyklu nie doczekały się klasyfikacji ze strony USK, więc podejrzewano, że i z „trójką” będzie podobnie. Informacja o pozytywnym wyroku okazała się  tak zaskakująca, że niemiecki oddział Microsoftu nie był w ogóle na nią przygotowany. Cudem udało się dostarczyć grę na targi gamescom, gdzie została ona oficjalnie zaprezentowana. Gigant z Redmond nie wyklucza, że teraz zacznie starania o klasyfikację „jedynki” i „dwójki”.

A Wy narzekacie, że to Polacy żyją w nienormalnym kraju.

UV
1 września 2011 - 17:01
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
01.09.2011 17:19
€xis
€xis
52
Konsul

Dodam jeszcze, że w europejskiej wersji - Niemieckiej League Of Legends nie było krwi w animacji jednej z postaci - Vladimira. A konkretnie w jego atakach, którę sięopierają na krwi, lol. I to właśnie ze względu właśnie na to prawo - niemożność zbyt brutalnych akcji, i przede wszystkim krwi w grach. Cóż poradzić... nie wiem jak jest teraz, bo trochę tam z europejskim relamem zmieniali, sam gram na Usie.
Ale prawo dot. gier mają tam dziwne, trzeba przyznać ;P

Co do ostatniego zdania jeszcze - bo Polacy żyją w nienormalnym kraju, w dodatku sami są nienormalni ;P To, że inni mają inaczej, nie znaczy że my od razu mamy lepiej.

01.09.2011 17:33
odpowiedz
orangensaft
27
Pretorianin

oj tam kilka gierek które nie można mieć orginałów w ich rodzimej wersji językowe... to nic w porównaniu z amerykańskim systemem filmomym, większość filmów robi się pod 1etkę, żeby od 13 lat można było iść na film, bo kolejna granica to już 17 lat... a różnica między 13 i 17 lat jest na tyle duża że napewno możnaby zrobić od 15-u lat, więc 16-latkowie nie pójdą na filmy które są od 17tki, no i teraz problem w tym że jak film będzie od 17tki a nie 13tki to o wiele mniej zarobi, a co trzeba zrobić by film był od 13ki? usunąć krew, usunąć "realistyczną" przemoc (nie może być że ktoś kogoś walnął pięścią czy postrzelił z pistoletu), usunąć przekleństwa (tak! 0 przekleństw, 0! nawet jeśli w ameryce przekleństw używa się częściej i nie jest niczym nadzwyczajnym używanie przekleństw przez 10-latka (w polsce też nie, ale takie dziecko w polsce postrzega się jako źle wychowane :P) i potem wychodzą takie filmy które są słabe tylko przez to że nie ma krwi, nie ma przemocy, nie ma przekleństw, nie ma krwi, nie ma seksu czy nawet zwykłego flirtowania, podrywania (są filmy które dostały 13-tkę za sex przedstawiony jako zabawa, a 17-tkę za sex przedstawiony jako że tak powiem uczucie, wiecie o co chodzi)

01.09.2011 17:35
😐
odpowiedz
Karule
21
Generał

Naród, który wywołał 2 wojny światowe, a wy się dziwicie, że zakazują tam brutalnych gier?

01.09.2011 17:42
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
189
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

orangensaft ---> Nie kilka gierek, a kilkaset. A o głupocie systemu najlepiej świadczy fakt, że Niemcy nie mogą nabyć legalnie zakazanych gier w kraju, za to nikt im nie broni kupować ich w Anglii. ;)

01.09.2011 17:53
Darth Mario
odpowiedz
Darth Mario
55
Pretorianin

Z tego co się orientuję, w Australii wcale nie mają o wiele lepiej, z tym, że tam gry wychodzą po prostu z niejednokrotnie absurdalnie zawyżonymi granicami wieku :)

01.09.2011 18:57
promilus1
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

No to teraz tylko czekać na niemieckie wojska u progu polskich granic.

01.09.2011 19:04
odpowiedz
rakpol
38
Centurion

@1
Vladimir kiedys rzucail kupa a tera pluje krwia :D
byly tez zablokowane animacje np u ww ze wywolywaly krwawienie i tera sa nawet czasem slady krwi na trawie :)

01.09.2011 19:38
Mutant z Krainy OZ
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
208
Farben

USK bardzo surowo ocenia poszczególne tytuły i często odmawia ich klasyfikacji, automatycznie blokując wydawcom możliwość dystrybucji kontrowersyjnych produktów na terenie kraju.

A czym argumentują odmowę? Bo im się tak uwidziało czy są jakieś sensowne powody? Jak na moje oko jeżeli mają problem z klasyfikacją to wystarczy machnąć ograniczenie od 18 roku życia i z głowy, dorosły człowiek sam decyduje czy chce zagrać, jeśli nawet idzie o najbardziej porytą i chorą grę.

02.09.2011 08:50
ROJO.
😜
odpowiedz
ROJO.
145
Magia Kontrastu

Pamiętacie niemiecką wersję Carmageddona z zieloną krwią i zombie? LOL

02.09.2011 09:10
.:Jj:.
👍
odpowiedz
.:Jj:.
132
    ENNIO MORRICONE    

Ciekawe czy im "pujdom"?

Doomy FTW! Chciałbym mieć piękne, duże boksy tych dwóch pozycji.

02.09.2011 10:40
odpowiedz
bingalaszatanu
3
Centurion

Na piratach wszyscy grali, którzy chcieli!

02.09.2011 20:32
Sethlan
odpowiedz
Sethlan
109
!______!
Wideo

@ROJO - Nie ? Natomiast w Australii Left4Dead 2 zrobili mocno ocenzurowaną, prawie bez krwii i zwłoki znikały zaraz po upadku. Zaraz zobaczę tego Carmageddona z zieloną krwią. (O ile prawo Niemieckie, pozwala wstawiać takie filmy na YT ? O_o) - To chyba to: http://www.youtube.com/watch?v=BtQ7iUvPrxc i to http://www.youtube.com/watch?v=phnn1H_wipU&feature=related

03.09.2011 12:17
😈
odpowiedz
Pirat099
83
Dead Already

Od 16 lat? Taka pikseloza nie ruszyłaby 5-latka.

04.09.2011 20:05
odpowiedz
$erek47
53
Generał

Czyli co, jak grałbym sobie w Gears of War na terenie Niemiec to mogłaby mnie spotkać jakaś kara?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze