Granie w pracy jest dobre - Kono - 4 listopada 2011

Granie w pracy jest dobre

Tak przynajmniej twierdzą badacze z Uniwersytetu w Hamburgu, którzy przeprowadzili badania dotyczące wpływu okazjonalnego grania na efektywność pracowników. Okazało się, że okazjonalne partyjki w niewielkie gierki dostępne online, nie tylko nie szkodzą, ale wręcz zwiększają produktywność zatrudnionych osób.

Główny powód kolejek w polskich urzędach...

Każda praca, nawet najfajniejsza, powoduje, że się męczymy zarówno psychicznie, jak i fizycznie. To z kolei prowadzi do obniżenia produktywności i osiąganych wyników. Człowiek to nie robot i musi co jakiś czas odpocząć i zregenerować siły, by ponownie działać na najwyższych obrotach. Autorzy omawianego badania wyróżnili cztery kluczowe aspekty cechujące odpowiedni odpoczynek:

1)    Psychologiczne odcięcie się od pracy (nie skupiamy się na tym, co robiliśmy – mózg ma się uwolnić od świadomego myślenia o zadaniu)

2)   Zrelaksowanie (musimy się wyluzować, aby następnym razem przy większym natężeniu zadań móc jak najlepiej działać)

3)    Zdobywanie umiejętności i doświadczenia w czymś niezwiązanym z pracą

4)    Poczucie kontroli (którego często nam brakuje w czasie wykonywania nudnych i żmudnych zadań zlecanych nam przez szefa).

Badacze doszli do wniosku, że wszystkie cztery cechy idealnego odpoczynku świetnie korelują z czynnością, którą ludzie w biurach i urzędach na całym świecie uskuteczniają – graniem w gry.

Postanowiono więc przebadać grupę ludzi. Wysłano im link do popularnego portalu z grami online i poproszono o wypełnienie ankiety. Rezultaty badania pokryły się z oczekiwaniami naukowców – granie znacząco ułatwia odzyskiwanie sił witalnych po pracy. Co więcej, osoby, których praca powoduje relatywnie duże zmęczenie, wykazywały większe tendencje do grania podczas pracy i czerpały z niego więcej korzyści. Podobnie sytuacja miała miejsce w przypadku osób, które nie otrzymywały od współpracowników i przełożonych żadnego wsparcia.

Osoby „otrzaskane” w temacie wydajności w pracy i odpoczynku powiedzą: „Meh. Przecież ameryki tu nie odkryli”. Oczywiście, że nie odkryli. Dobrej jakości odpoczynek jest w pracy bardzo ważny i wiadomo o tym nie od dziś. Zachęcam więc, aby od czasu do czasu zrobić sobie króciutką przerwę między jednym zadaniem a drugim i rozegrać partyjkę w jakiejś ciekawej gierce online. Masę takowych możecie znaleźć np. tutaj

Źródło: io9.com

Kono
4 listopada 2011 - 13:41