Prima Aprilis - nieudane żarty - JDabrowsky - 30 marca 2012

Prima Aprilis - nieudane żarty

Masz chyba szynkę z żółtym serem, nałożonym na szwajcarski bekon podpiekany złocistym miodem, z dodatkiem garnulków prosto z Filipin na policzku. PRIMA APRILLIS! 

1 kwietnia to wyjątkowy dzień, gdzie każdy powinien mieć uśmiech na twarzy – czy w końcu jest lepszy czas na sypanie sucharów niż właśnie w Prima Aprilis?

Wiele serwisów społęcznościowych, producentów gier itp. bierze ten dzień pod lupę i robi różne, fikuśne dowcipy swoim użytkownikom. Niestety nie zawsze się one udają i przynoszą oczekiwany przez autora efekt. Oto pięć największych błędów jakie udało mi się osobiście wychwycić:

Sprzedane forum.

Swego czasu często udzielałem się na forach dyskusyjnych i wzorowo uczestniczyłem w prowadzonym tam, wirtualnym życiu. Pewnego dnia, a dokładnie 1 kwietnia, szanowna Administracja postanowiła zrobić swoim użytkownikom dowcip. O tyle się tutaj postarali że zaczęli już pracę nad swoim kawałem 30 marca – wystawili wtedy własne forum, z bazą danych, skryptem i wszystkimi użytkownikami na aukcję za bardzo wysoką cenę. Oczywiście nie odbyło się bez oburzenia ze strony przeciętnych bywalców – w końcu jak to może być, że wszystkie dane są sprzedawane byle jakiemu człowiekowi? Osobiście należałem do grupy, która miała gdzieś losy forum.

Finał akcji rozstrzygnął się właśnie 1 Kwietnia, gdy okazało się że jakiś człowiek wykupił to forum. W tedy od razu zostali wyrzuceni z posady najlepsi moderatorzy, których szanował każdy użytkownik. Posypała się wielka fala wulgaryzmów na byłego administratora jak i na nową kadrę dowodzącą. Zmieniła się szata graficzna, gdzie w topce, grafika była „pokemonowa” – wszyscy użytkownicy wybuchli śmiechem i tak naprawdę dostali kolejny argument do wyzwisk na nowych administratorów. Pod koniec dnia, o godzinie 20, okazało się że to był tylko głupi żart - forum nie zostało wykupione i wszystko było wyreżyserowane. Tylko szata graficzna nie była żadnym dowcipem – styl był planowany już od dłuższego czasu. Mimo wszystko kawał nie był udany, gdyż wywołał tylko wielką falę oburzenia, a forum straciło ogromną liczbę użytkowników. Myślę że administracja tamtego portalu przemyślała swoją decyzję i w przyszłości zastanowi się jakiego przedziału wiekowego mają użytkowników, i to właśnie pod nich dostosują swoje kawały. 

Banicja graczy

Kolejnym przykładem będzie mało znana , Polska gra MMO która na czas Prima Aprilis zbanowała wszystkich graczy – niestety większość zapomniała sprawdzić kalendarz i zaczęła wysyłać massowe skargi do suportu, przez co przeciążyli strasznie słaby serwer. Skutkiem tego była niemożliwość wejścia na stronę WWW serwera, co wywołało kolejną panikę wśród użytkowników. Gdy wieczorem już wszystko ucichło i serwer został zrestartowany, okazało się że wiele kont zostało usunięte w skutek niepoprawnie działającego skryptu. Finał Prima Aprilis? Ogromna strata graczy.

100000 level.

Kolejna gra MMO, kolejny żart administracji który okazał się poważnym błędem i przyczynił się do utraty części graczy. 1-szego Kwietnia Game Masterzy postanowili obdarować każdego gracza fake’owym milionowym levelem. O co tutaj chodzi? Sprawdzając swoje statystyki widziałeś że masz strasznie wysoki level, ale to był tylko efekt obrazowy. Mimo wszystko przez Bug skryptu, niektórym graczom naprawdę podrósł level do miliona i byli niezwyciężeni – potrafili pokonać każdego, co wywołało massowy chaos i panikę wśród graczy. Massowo zaczęły ginąć postacie i ludzie tracili wszystkie przedmioty jakie mieli przy sobie, administracja musiała szybko zareagować i wyłączyła serwery. Postanowili zrobić backupa, który uniemożliwił grę przez jeden dzień oraz cofnął wszelkie zyski wielu uczciwych graczy.

 Keyloggerski skrypt.

Pewne znane forum postanowiło zrobić miły dowcip swoim użytkownikom i zainstalować skrypt który miał wywołać efekt latającej po ekranie muchy. Jako że nie chcieli wykorzystywać skrypterów do ciężkiej roboty, pobrali gotowy plugin z byle jakiej strony i wgrali go na forum – działało. Użytkownicy bardzo mile przyjęli żart i wręcz pochwalili administrację. Okazało się że skrypt zawierał keyloggera, który stopniowo wykradał wszystkie prywatne dane, a następnie usunął pliki serwerowe.

Na szczęście administracja miała kopie zapasową strony i szybko przywróciła forum do życia, aczkolwiek to właśnie przez ich głupotę wykradziono im prywatne dane użytkowników. 

Niesmaczny dowcip.

Strasznie mało znany, prywatny serwer do gry World of Warcraft na Prima Aprilis postanowił zrobić kawał swoim graczom i umieścił na stronie głównej odnośnik o nazwie „Konkurs”, który przenosił na stronę o kategorii Gay Porno. Okazało się że wiele młodych graczy otwierając ten odnośnik przebywało w pobliżu rodziców i na e-maile suportu posypało się wiele skarg młodych graczy, niektórzy nawet przez właśnie takie „chamskie” zachowanie na zawsze zakończyli swoją przygodę z tym serwerem.

 A może wy mieliście jakieś śmieszne/głupie/nieudane dowcipy na Prima Aprilis? Napiszcie w komentarzach!

JDabrowsky
30 marca 2012 - 23:17