Polska muzyka #4 - Luxtorpeda Już Nie Żyjesz Fonetyka - ppaatt1 - 2 maja 2012

Polska muzyka #4 - Luxtorpeda, Już Nie Żyjesz, Fonetyka

"Polska muzyka" to gameplayowy cykl artykułów, którego celem jest wypromowanie ciekawych projektów oraz zespołów ze świata polskiej muzyki. Muzyki często bardzo niedocenianej i ograniczanej do mainstreamowych gwiazdeczek. Znajdzie się tutaj miejsce dla artystów mniej znanych jak i tych starszych. W czwartym odcinku: zabójcza Luxtorpeda, zimne Już Nie Żyjesz oraz poetycka Fonetyka. Zapraszam do poczytania i posłuchania. Zachęcam do dyskusji.

 

Luxtorpeda - Robaki

"I nigdy nie uwierzę w słuszność jakiejkolwiek wojny
I że można sprawiedliwie deptać ludzi za poglądy
Jakim prawem chcesz mnie sądzić?"


Luxtorpeda to bardzo młody zespół tworzony przez parę osób, w tym dwóch dobrze znanych polskich muzyków: Hansa i Litzę. Pierwszy miał przeszłość hip-hopową i jest znany szczególnie z 52 Dębiec, drugi przeszedł długą drogę od Acid Drinkers przez 2TM2,3 aż do... Arki Noego. Robaki to jest już ich druga płyta. Pierwsza została bardzo ciepło przyjęta (rzeź na Woodstocku) przez słuchaczy jak i krytyków.  Na granicy rock-metal z rapowanymi zwrotkami i krzykiem Litzy. Na Robakach słychać wyraźną ewolucję. Jest brutalniej, mocniej, a Hans rapuje/śpiewa zdecydowanie pewniej. Warstwa liryczna też jest silnym punktem zespołu. Depersja, życie, bunt, miłość. Co bardziej przewraźliwieni na punkcie religii nie mają się czego obawiać. Pomimo religijności Litzy brak tutaj inkwizycji. Warto wspomnieć też o interakcji z fanami. Raz, że zespół często rozmawia via internet z szarymi ludźmi, to na dodatek udostępnili na youtube całą drugą płytę przed premierą. Bojownicy praw autorskich zapewne od razu uznali taki ruch za wyjątkowo głupi z perspektywy ekonomii. A co stało się? W kilka minut/chwil sprzedano wszystkie wystawione w przedsprzedaży krążki na Allegro, co zdziwiło nawet pracowników tego aukcyjnego molocha. Nikt nie przewidział takiego zainteresowania. Jaki wniosek? Jak się tworzy dobrą muzykę to i nie trzeba narzekać na piractwo. Oby więcej tego typu pozytywnych wydarzeń.

 

Linki:

Oficjalna strona

Myspace

Facebook

Youtube (do przesłuchania cała płyta)

 

Już Nie Żyjesz - Eskapizm

"Ale coś nie iskrzy
Coś nie jest tak
Wykręcasz się chłodem
Za dobrze Cię znam"

Lata 80, cold wave, electro, synthpop. To są rzeczy do których nawiązuje zespół o specyficznej nazwie "Już Nie Żyjesz". Jest zimno i ciekawie. Płyta będzie miala premierę jeszcze w tym miesiącu, a zaprezentowany kawałek pt. "Zimno" już przywołuje -  paradoksalnie - ciepłe uczucia, którymi obdarzam ten zespół. Czekam z niecierpliwością, a wy tymczasem posłuchajcie tego:

 

Linki:

Myspace

Facebook

 

Fonetyka - Requiem dla Wojaczka

"Piach w nasze oczy, cały Synaj piasku
By nie powiedział kto, że widzi jasno
I salwę w płuca albo sznur na szyję
I salwę w płuca albo sznur na szyję"

Teksty jednego z najbardziej znanych polskich poetów wyklętych w rockowo-elektronicznej aranżacji? Profanacja? Na całe szczęście nie. Specyficzny oniryczny klimat przechadza się przez całą płytę, delikatny wokal pozwala jeszcze raz spojrzeć na poezję Wojaczka. Jeśli ktoś interesuje się tego typu projektami powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w ten krążek. Duża dawka depresji zapewniona. Fonetyka przygotowuje już materiał na nową płytę, tym razem pod ostrzał wpadnie Andrzej Bursa. Czekam.

 

Linki:

Oficjalna strona

Myspace

Facebook

 

Poprzednio:

Polska muzyka #1 (UL/KR, Przepraszam, Skowyt)

Polska muzyka #2 (Karolina Cicha, Mosaic, Shahid, Maqama)

Polska muzyka #3 (Klimt, Mama Selita, La Aferra)

ppaatt1
2 maja 2012 - 14:33