Polska muzyka #4 - Luxtorpeda Już Nie Żyjesz Fonetyka - ppaatt1 - 2 maja 2012

Polska muzyka #4 - Luxtorpeda, Już Nie Żyjesz, Fonetyka

"Polska muzyka" to gameplayowy cykl artykułów, którego celem jest wypromowanie ciekawych projektów oraz zespołów ze świata polskiej muzyki. Muzyki często bardzo niedocenianej i ograniczanej do mainstreamowych gwiazdeczek. Znajdzie się tutaj miejsce dla artystów mniej znanych jak i tych starszych. W czwartym odcinku: zabójcza Luxtorpeda, zimne Już Nie Żyjesz oraz poetycka Fonetyka. Zapraszam do poczytania i posłuchania. Zachęcam do dyskusji.

 

Luxtorpeda - Robaki

"I nigdy nie uwierzę w słuszność jakiejkolwiek wojny
I że można sprawiedliwie deptać ludzi za poglądy
Jakim prawem chcesz mnie sądzić?"


Luxtorpeda to bardzo młody zespół tworzony przez parę osób, w tym dwóch dobrze znanych polskich muzyków: Hansa i Litzę. Pierwszy miał przeszłość hip-hopową i jest znany szczególnie z 52 Dębiec, drugi przeszedł długą drogę od Acid Drinkers przez 2TM2,3 aż do... Arki Noego. Robaki to jest już ich druga płyta. Pierwsza została bardzo ciepło przyjęta (rzeź na Woodstocku) przez słuchaczy jak i krytyków.  Na granicy rock-metal z rapowanymi zwrotkami i krzykiem Litzy. Na Robakach słychać wyraźną ewolucję. Jest brutalniej, mocniej, a Hans rapuje/śpiewa zdecydowanie pewniej. Warstwa liryczna też jest silnym punktem zespołu. Depersja, życie, bunt, miłość. Co bardziej przewraźliwieni na punkcie religii nie mają się czego obawiać. Pomimo religijności Litzy brak tutaj inkwizycji. Warto wspomnieć też o interakcji z fanami. Raz, że zespół często rozmawia via internet z szarymi ludźmi, to na dodatek udostępnili na youtube całą drugą płytę przed premierą. Bojownicy praw autorskich zapewne od razu uznali taki ruch za wyjątkowo głupi z perspektywy ekonomii. A co stało się? W kilka minut/chwil sprzedano wszystkie wystawione w przedsprzedaży krążki na Allegro, co zdziwiło nawet pracowników tego aukcyjnego molocha. Nikt nie przewidział takiego zainteresowania. Jaki wniosek? Jak się tworzy dobrą muzykę to i nie trzeba narzekać na piractwo. Oby więcej tego typu pozytywnych wydarzeń.

 

Linki:

Oficjalna strona

Myspace

Facebook

Youtube (do przesłuchania cała płyta)

 

Już Nie Żyjesz - Eskapizm

"Ale coś nie iskrzy
Coś nie jest tak
Wykręcasz się chłodem
Za dobrze Cię znam"

Lata 80, cold wave, electro, synthpop. To są rzeczy do których nawiązuje zespół o specyficznej nazwie "Już Nie Żyjesz". Jest zimno i ciekawie. Płyta będzie miala premierę jeszcze w tym miesiącu, a zaprezentowany kawałek pt. "Zimno" już przywołuje -  paradoksalnie - ciepłe uczucia, którymi obdarzam ten zespół. Czekam z niecierpliwością, a wy tymczasem posłuchajcie tego:

 

Linki:

Myspace

Facebook

 

Fonetyka - Requiem dla Wojaczka

"Piach w nasze oczy, cały Synaj piasku
By nie powiedział kto, że widzi jasno
I salwę w płuca albo sznur na szyję
I salwę w płuca albo sznur na szyję"

Teksty jednego z najbardziej znanych polskich poetów wyklętych w rockowo-elektronicznej aranżacji? Profanacja? Na całe szczęście nie. Specyficzny oniryczny klimat przechadza się przez całą płytę, delikatny wokal pozwala jeszcze raz spojrzeć na poezję Wojaczka. Jeśli ktoś interesuje się tego typu projektami powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w ten krążek. Duża dawka depresji zapewniona. Fonetyka przygotowuje już materiał na nową płytę, tym razem pod ostrzał wpadnie Andrzej Bursa. Czekam.

 

Linki:

Oficjalna strona

Myspace

Facebook

 

Poprzednio:

Polska muzyka #1 (UL/KR, Przepraszam, Skowyt)

Polska muzyka #2 (Karolina Cicha, Mosaic, Shahid, Maqama)

Polska muzyka #3 (Klimt, Mama Selita, La Aferra)

ppaatt1
2 maja 2012 - 14:33
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.05.2012 16:05
whtvr
whtvr
40
Centurion

Luxtorpeda to mega pozytyw jeśli chodzi o polską scenę muzyczną już od tamtego roku, zakochałem się w nich po pierwszej płycie, a druga tylko potwierdza, że moje uczucia są słuszne. Mam nadzieję, ze zgarną Złotego Bączka i w tym roku na Woodstocku będe też mógł na nich szaleć :D
Już Nie Żyjesz w sumie nie jestem pewien dlaczego, ale od pierwszego przesłuchania mi się spodobali, udostępnili za darmo pierwszego singla do pobrania, więc też mają za to plusa :)
Fonetyka <3 Nie wiem nawet co o nich napisać, zakochałem się dzięki nim w wierszach Wojaczka, szkoda tylko, że na lekcjach polskiego Wojaczek do przerabiania był przeznaczony na ostatni tydzień szkoły...

02.05.2012 18:58
odpowiedz
keeveek
76
Konsul

Luxtorpeda będzie u nas na juwenaliach, zobaczymy co pokażą. Ten tekst na pewno mnie zachęcił, żeby nie ominąć ich koncertu

A Fonetyka to klasa, bardzo profesjonalne interpretacje poezji Wojaczka. Słuchałem non stop przez jakiś czas.

02.05.2012 20:24
promilus1
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

Mnie skutecznie zraził do ekipy singlowy "Autystyczny". Może jednak warto zainteresować się resztą? Bardzo lubię Hansa, ale w 52 Dębiec - nie tutaj.

02.05.2012 20:41
dzony600
odpowiedz
dzony600
41
ru ru ru rurkowców

Już Nie Żyjesz trochę wiejsko-weselny wokal, a reszta ok

02.05.2012 21:32
odpowiedz
Ghost_
132
Konsul

Akurat wczoraj usłyszałem o tym zespole. Mają być na "Dniach Świdnika" w czerwcu, takiej lokalnej imprezie w moim mieście.

02.05.2012 22:26
odpowiedz
zanonimizowany239410
47
Legend

Mnie się pierwsza Luxtorpeda w ogóle nie podobała. Nie chodzi mi o dosyć wtórne zagrywki, ale na poziomie tekstów momentami poczułem się zbyt naiwnie. Nie skreślam nowego albumu. Posłucham, zobaczymy.

03.05.2012 09:42
ppaatt1
odpowiedz
ppaatt1
95
Obieżyświat

Mnie skutecznie zraził do ekipy singlowy "Autystyczny". Może jednak warto zainteresować się resztą? Bardzo lubię Hansa, ale w 52 Dębiec - nie tutaj.
Warto. Grupa obrała inny kurs i brak tutaj kawałków w stylu Autystycznego. (No chyba, że "Tajne Znaki")
Hans wydaje mi się, że na nowej płycie jest o wiele bardziej pewny siebie, czasem aż za bardzo (wspomniane "Tajne Znaki"). Jak lubisz 52 Dębiec to gorąco zachęcam do posłuchania coveru "Gdzie Ty jesteś?", który zamieszczono na Robakach.

Behemoth --> Teksty wg. mnie są lepsze, acz naiwności nie straciły. Grupa raczej celuje w odpowiedni target. Chcą by ludzie nie mieli większych problemów z interpretacją.

Z racji tego, że cały album na yt można odsłuchać za free to myślę, że warto sprawdzić. Przynajmniej parę utworów (omijać na pierwszy kontakt "Hymn" i "Tajne Znaki".).

Już Nie Żyjesz trochę wiejsko-weselny wokal, a reszta ok
Specyfika gatunku. :)

03.05.2012 10:05
mefsybil
😱
odpowiedz
mefsybil
12
Legend
Wideo

http://www.youtube.com/watch?v=-hqbkY1-iLQ
Serio nie wiem za co ten kawałek jest tak nagradzany. Prosty do bólu pod każdym względem, nudny, nic nowego, a wokalu nie da się słuchać.

Litza lepiej w Arce Noego wypadał. W Acid Drinkers to wiadomo.

03.05.2012 10:10
ppaatt1
odpowiedz
ppaatt1
95
Obieżyświat

mefsybil --> Piszesz o kawałku z pierwszej płyty. Sprawdź drugą. A przynajmniej jakiś kawałek (np. Raus w arcie).

03.05.2012 11:40
hedasw
odpowiedz
hedasw
106
Generał

tvgry.plRedakcja

Fajnie, że piszesz takie artykuły, chociaż zaskakuje mnie to, że do tej pory nie wspomniałeś jeszcze chyba o żadnym z polskich artystów, którego uważam za naprawdę dobrego. Ale na pewno będzie jeszcze okazja.

03.05.2012 12:52
ppaatt1
odpowiedz
ppaatt1
95
Obieżyświat

hedasw --> Przede wszystkim koncentruję się na muzyce mniej znanej i polskojęzycznej. Ale jeśli jakiś bardziej znany band wypuści nową płytkę, która podbije moje serce to z pewnością wspomnę o tym. (vide Luxtorpeda).

Cieszę się, że jest jakiś odzew. W końcu wiem, że ktoś czyta moje artykuły. :P

03.05.2012 14:13
hedasw
odpowiedz
hedasw
106
Generał

tvgry.plRedakcja

ppaatt1 - no właśnie chodzi o to, że ja też się koncentruję na muzyce mniej znanej i często polskiej. Tak jak mówię, pewnie w którymś z kolejnych odcinków dojdziesz też do tych zespołów/ludzi, których też słucham. Pozdro.

03.05.2012 14:26
whtvr
odpowiedz
whtvr
40
Centurion

Problem z tymi mniej znanymi jest taki, że ciężej do nich dotrzeć, hedasw możesz zawsze rzucić kilkoma nazwami, jestem pewien, że ppaatt1 je bardzo chętnie sprawdzi :P

03.05.2012 14:49
odpowiedz
ubersniper
92
Pretorianin

Mam awersję do katolicyzmu więc Litza już lata temu trafił u mnie do wora "odrzutów" z innymi "cudakami". Luxtorpeda niczego w tej kwestii nie zmieni. Może to ciekawe wydarzenie muzyczne ale w każdym dźwięku dalej słyszę "misję", nie łykam. Oni są takimi miłymi rockmanami, tymi dobrymi.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na wysoki poziom tej kapeli. Doświadczeni muzycy - brzmią profesjonalnie, nie nazbyt wtórnie. Mało mamy kapel, które stanowią wartość samą w sobie a L z pewnością do nich należy. W ostateczności więc jeśli ktoś młody z RMFu wskoczy najpierw na miły rock (L) a później dzięki obyciu znajdzie docelowy gatunek to warto ich mieć ;).

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze