Moje oczekiwania przed E3 - TommiK - 6 maja 2012

Moje oczekiwania przed E3

Targi Electronic Entertainment Expo (E3) to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu większości graczy. Choć wydawcy gier z roku na rok prezentują tam coraz mniej niespodzianek, to E3 niezmiennie przyciąga uwagę odwiedzających i widzów na całym świecie. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się już za miesiąc, a dokładniej w dniach 5-7 czerwca, warto więc przyjrzeć się, czy jest na co czekać.

Siłę rażenia E3 2012 na pewno zmniejszy fakt, iż dwie z największych premier tego roku odbędą się na krótko przed targami - mowa oczywiście o Diablo III (15 maja) oraz Max Payne 3 (29 maja). Wielu z nas jest wciąż nasyconych po ostatniej jesieni, kiedy to wydano niespotykaną w ostatnich latach liczbę hitów na wszystkie platformy stacjonarne: od Gears of War 3 na Xboksa 360, przez Batman: Arkham City, The Elder Scrolls V: Skyrim, wojenny pojedynek między Call of Duty: Modern Warfare 3 i Battlefield 3, Assassin's Creed Revelations, po Uncharted 3 na PlayStation 3 i The Legend of Zelda: Skyward Sword na Wii.

Takie stężenie gier, na dodatek świetnie przyjętych przez graczy i recenzentów, nie oznacza, że ten rok pozostanie ubogi. Wystarczy rzucić okiem na listę produkcji, które zostaną pokazane na najbliższym E3:

ATLUS
Persona 4 Arena (360, PS3)
Persona 4 Golden (Vita)

BOHEMIA INTERACTIVE
ArmA III (PC)
Carrier Command: Gaea Mission (360, PS3, PC)

CAPCOM
Resident Evil 6 (360, PS3, PC)
Lost Planet 3 (360, PS3, PC)
DmC (360, PS3)
Street Fighter x Tekken (Vita)

HARMONIX
Rock Band Blitz (XBLA, PSN)

NAMCO
Star Trek: The Game (360, PS3, PC)
Tekken Tag Tournament 2 (360, PS3)
Ni no Kuni: Wrath of the White Witch (PS3)
Dark Souls: Prepare to Die Edition (PC)
Dragon Ball Z for Kinect (360)
One Piece: Pirate Warriors (PSN)

NINTENDO
Pikmin 3 (Wii U)
Super Mario Wii U (Wii U)

SQUARE ENIX
Hitman: Absolution (360, PS3, PC)
Tomb Raider (360, PS3, PC)
Sleeping Dogs (360, PS3, PC)
Quantum Conundrum (360, PS3, PC)
Heroes of Ruin (3DS)
Kingdom Hearts 3D Dream Drop Distance (3DS)
Theatrhythm Final Fantasy (3DS)

TECMO KOEI
Dead or Alive 5 (360, PS3)

T H Q
Darksiders II (360, PS3, PC, Wii U)
Metro Last Light (360, PS3, PC, Wii U)

TRION
Defiance (360, PC, PS3)
End of Nations (PC)
Rift (PC)

UBISOFT
Far Cry 3 (PS3, 360, PC)

źródło listy: IGN


Tegoroczne targi w Los Angeles wyczekiwane są z jeszcze jednego powodu - podczas imprezy Nintendo zaprezentuje ostateczną formę swojej następnej konsoli, obecnie nazywanej roboczo Wii U. Choć wiele osób z uśmiechem politowania przyjęło pomysł stworzenia platformy do gier sterowanej padem-tabletem, to jakby nie patrzeć będzie to nowa jakość na rynku oraz następca platformy, która do dziś sprzedała się w prawie 100 milionach egzemplarzy. Konferencja Nintendo przyciągnie tym większą uwagę, ponieważ Sony i Microsoft definitywnie potwierdzili, iż w tym roku w Los Angeles z ich ust nie padnie ani jedno słowo o nowym PlayStation ani Xboksie.

Co mnie osobiście interesuje w tegorocznych targach? Wyjątkowo mało, w porównaniu do zeszłego roku. Jeśli chodzi o gry, to przede wszystkim chciałbym zobaczyć więcej nagrań z Tomb Raidera, gdyż jest to seria bardzo mi bliska, nie przepuściłem żadnej części i bardzo przypadły mi do gustu Legend, Anniversary i Underworld. W tym roku czekam również na Hitman: Absolution, ale o tej grze wiadomo już wszystko i nie brakuje filmów z rozgrywki, dlatego na E3 raczej nie będzie niespodzianek. Do tej krótkiej listy gier dopisuję jeszcze The Last of Us z uwagi na intrygującą zapowiedź sprzed kilku miesięcy oraz dorobek studia Naughty Dog.

Ponieważ od lat interesuję się sprzętem służącym do grania, szczególnie tym stacjonarnym, to właśnie na konferencję Nintendo czekam najbardziej. W zależności od źródła plotek, japoński koncern może zaprezentować konsolę przynoszącą nową jakość wśród tego typu urządzeń: sterowanie ekranem dotykowym, grafika w prawdziwym 1080p @ 60 fps; równie dobrze może to być platforma nieznacznie tylko lepsza od PlayStation 3 i Xboksa 360, co nie przełożyłoby się na większą różnicę dla graczy. Gdyby jednak wypalił pierwszy scenariusz, moglibyśmy liczyć, że Sony i Microsoft przyspieszą premierę swoich urządzeń.


Jakie są Wasze oczekiwania na miesiąc przed E3? Na które gry czekacie najbardziej? Zapraszam do dyskusji.

TommiK
6 maja 2012 - 09:42