Recenzja 21 Jump Street - fuck yeah! - fsm - 16 lipca 2012

Recenzja 21 Jump Street - fuck yeah!

Użycie w tytule tekstu wykrzyknika oraz popularnego zagranicznego przekleństwa (w pozytywnym sensie) od razu powinno dać wszystkim zainteresowanym do zrozumienia, że 21 Jump Street to zajebista komedia. I to słowo na "z" idealnie tutaj pasuje, bo film panów o nazwiskach Lord i Miller (mimo tego, że jest to ich pierwsze aktorskie przedsięwzięcie - na koncie mają tylko bardzo solidne Klopsiki i inne zjawiska pogodowe), to kawał wulgarnej, dynamicznej i potwornie zabawnej produkcji. Polecam już na starcie, a potem polecę jeszcze raz na samym końcu.

21 Jump Street to serial z lat 80-tych, w którym pierwsze kroki na drodze do gwiazdorstwa stawiał Johnny Depp. Historia tam przedstawiona to kryminalno-sensacyjne sprawy, do rozwiązania których potrzeba wyjątkowo młodo wyglądających policjantów (dzięki temu mogą uchodzić za uczniów bądź studentów i skutecznie rozwalać wszelkie zbrodnicze organizacje, które czyhają na bądź angażują uczniów maści wszelakiej). Kinowe 21 Jump Street bazuje na tym samym pomyśle - młodzi gliniarze infiltrują ogólniak jako uczniowie celem dotarcia do twórcy groźnego nowego narkotyku - ale intrygę i sensacyjność zamienia na torpedowanie widza gagami lepszej i gorszej jakosci. 21 Jump Street A.D. 2012 to doskonały przedstawiciel współczesnej, wulgarnej, głupawej, momentami mocno absurdalnej, ale dającej mnóstwo radochy, amerykańskiej komedii.

Siedząc w kinowym fotelu poznajemy Schmidta (Hill) i Jenko (Tatum) - pierwszy jest nieśmiałym, grubawym mózgowcem, drugi to duży, silny, przystojny głupol (jeden z wielu bezpośrednio zaadresowanych w filmie stereotypów, które idealnie się sprawdzają i tylko dokładają do komediowego ciągu). Panowie właśnie zostali policjantami, ale praca okazuje się mało ekscytująca. Do czasu - Jenko i Schmidt szybko trafiają do specjalnego oddziału policji mieszczącego się na ulicy Jump pod numerem 21, a ich zadaniem staje się opisana w poprzednim akapicie sprawa. Sprawa, która nieźle napędza film i daje mnóstwo okazji do śmiechu, choć - jak się domyślacie - nie jest to intryga najwyższych lotów i raczej nie usatysfakcjonuje koneserów gatunku police-drama. Dodać trzeba też dosyć przewidywalne zagrywki w rodzaju "byliśmy kumplami, ale znowu musimy się przez chwilkę nie lubić".

Wkurzony czarny kapitan? Obecny!

Na szczęście to nie jest ważne. Tatum i Hill to doskonały komediowy duet (Hill jest też współautorem scenariusza) odpowiedzialny za 80% żartów. Naprawdę udanych, muszę to mocno podkreślić. Komedia ma śmieszyć, a 21 Jump Street spełnia to z nawiązką. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu: jedna sekwencja doprowadziła mnie do łez i niekontrolowanego telepania się w fotelu, a to już coś. Ma się rozumieć - nie przez cały czas udaje się utrzymać tak wysoki poziom. Pierwsza połowa filmu jest lepsza, świeższa i zabawniejsza od drugiej (choć i tam nie brakuje rechotu), a większość gagów i tekstów zapomina się po kilku minutach od wyjścia z sali, ale sam fakt, że się popłakałem ze śmiechu, pozostanie ze mną na długo i za to wielki plus dla wszystkich zaangażowanych w powstanie tego filmu.

Doskonale sobie zdaję sprawę, że ocenianie komedii w dużej mierze zależy od tego, co danego widza śmieszy. Pozwólcie więc, że ułatwię Wam odbiór mojej opinii. Po pierwsze: jeśli uważacie zwiastuny 21 Jump Street za zabawne, gwarantuję, że film będzie się Wam podobał - zapowiedzi to tylko garstka żartów z bardzo pojemnego worka. Po drugie: poza niedoścignionym Monty Pythonem bardzo bawią mnie produkcje w rodzaju czegokolwiek, co zrobi(ł) Kevin Smith,  filmów z Willem Ferrellem (z wielkim podkreśleniem geniuszu, jakim jest Anchorman/Legenda telewizji) oraz  i dokonań ekipy zgromadzonej wokół Judda Apatowa (Jonah Hill, Seth Rogen, James Franco, Paul Rudd, Jason Segel, Leslie Mann - tutaj mogę wymienić w zasadzie wszystko od serialu Freaks and Geeks przez 40-letniego prawiczka i Supersamca po Druhny). Miłośnicy dużej ilości przekleństw, przemocy i umownego gloryfikowania narkotyków (mimo ogólnego przesłania, że są złe i zabijają) poczują się jak w domu.

Dwa słowa na koniec: wiem, że 21 Jump Street pojawiło się w polskich kinach z opóźnieniem i od pewnego czasu wujek Internet posiada w swej ofercie solidne kopie. Chciałbym jednak tym tekstem skłonić Was do pójścia do kina, jest to bowiem przykład względnie przytomnego posunięcia dystrybutora (względnie, bo 4 miesiące obsuwy to nie w  kij dmuchał) posunięcia, gdy naprawdę dobra komedia nie trafia od razu na DVD. Niby nic, a jednak dla mnie rzecz ważna, bo jeśli widzów nie zabraknie, to w przyszłości możemy się spodziewać większej ilości komedii w kinach. Aby pokazać, jak dużo już straciliśmy, teraz małą czcionką wymienię garść dobrych lub bardzo dobrych śmiesznych filmów z USA, które ominęły nasze kina: Black Dynamite, Pół na pół (50/50), MacGruber, Paul, Ricky Bobby - demon prędkości, Legenda telewizji (Anchorman), Scott Pilgrim kontra świat (największy nieobecny ostatnich lat!), Fanboys, Było sobie kłamstwo, Kelnerzy (Waiting), Slammin Salmon, Funny People, Observe and Report.

Czyli raz jeszcze: POLECAM!

PS Tak, w filmie jest cameo, na które wielu liczyło i dziękuję specom od marketingu, że nie zepsuli go wielką czcionką na plakacie.


A tu jest całkiem zabawny wywiad, z którego dowiecie się w zasadzie zero o produkcji filmu :)

fsm
16 lipca 2012 - 10:39

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.07.2012 11:23
keeveek
75
Konsul

Film genialny, polski dystrybutor jak zwykle dał ciała z niepromowaniem tej perełki.

i nie zawsze taka głupawa ;-) scena parodiująca wybuchy cystern z filmów sensacyjnych była niesamowita ;)

16.07.2012 13:33
sekret_mnicha
👍
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

Keeveek > Jasne, że nie zawsze głupawa (komedia w 100% durna nie zasłuży na tyle pochwał z mojej strony). Motyw w cysternami to idealny przykład bardzo łebskiego żartu, ale mnie i tak najbardziej rozbawił pierwszy dialog z wuefistą. Perełka.

Do kina marsz!

16.07.2012 14:39
odpowiedz
ZgReDeK
99
Legend

Ja odradzam, głupawa komedyjka i nic więcej. Nie przypominam sobie sceny, w której mogłem się pośmiać.
Tym bardziej szkoda kasy na kino, że 720p już dawno wyszedł ;)

16.07.2012 14:59
NewGravedigger
odpowiedz
NewGravedigger
134
spokooj grabarza

ja się uśmiałem na scenie powrotu do liceum i uderzeniu czarnego geja

16.07.2012 15:16
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

Zgredek > Z ciekawości - czy cokolwiek z wymienionych przeze mnie w tekście rzeczy Cię śmieszy?
NewGravedigger > ja też. I na tej tuż przed. I tej tuż po. I tej innej. I w zasadzie niemal każdej :)

16.07.2012 18:30
odpowiedz
Polony
18
Konsul

Przeciez ten film od 26 czerwca jest na DVD i Blu-rayu, wiec nie rozumiem po co go wprowadzac do kin. A komedyjka taka sobie, raczej malo zabawna, choc pare fajnych scen w niej jest.

16.07.2012 19:30
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

Polony > Jest na DVD/BR, ale nie w Polsce. Opóźnienie premiery kinowej to spory minus, ale ja się cieszę, że mimo wszystko 21JS trafiło do kin, bo moim zdaniem jest warte wydania 20+ zł na seans.

17.07.2012 15:25
odpowiedz
koobon
82
Legend

Za mało Nicka Offermana.
Generalnie, da się to obejrzeć, ale te zachwyty to chyba lekka przesada.

17.07.2012 15:39
hopkins
odpowiedz
hopkins
167
Zaczarowany

Najwazniejsze, ze pojawili sie starzy bohaterowie 21 Jump Street :)

17.07.2012 15:41
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

koobon > Jeśli komedia rozbawia człowieka do łez (mnie), to wypada się choć trochę pozachwycać (dlatego się trochę zachwycam). Nie jest to żadne arcydzieło, a "jedynie" solidnie zrobiona, BARDZO zabawna produkcja. Rechotałem się jak głupi. Misja wykonana.

PS Mało Nicka, owszem. Ale w jego gabinecie na ścianie wisi fotka przedstawiająca go dokładnie w takiej samej pozie, w jakiej siedzi na krześle, więc trzeba go liczyć podwójnie :)

17.07.2012 15:42
odpowiedz
ZgReDeK
99
Legend

sekret_mnicha [ gry online level: 114 - fsm ]

Zgredek > Z ciekawości - czy cokolwiek z wymienionych przeze mnie w tekście rzeczy Cię śmieszy?

Ciężko powiedzieć, słabo już ten film pamiętam. Moment narkotykowej fazy był jeszcze całkiem całkiem.

God Bless America znacznie lepsze.

17.07.2012 15:43
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
205
fsm

GRYOnline.plTeam

Zgredek > Chodziło mi o wymienione w tekście tytuły filmów - czy coś z tej listy Cię bierze... A God Bless America obejrzę i się wypowiem.

17.07.2012 15:54
odpowiedz
ZgReDeK
99
Legend

Ślepy jestem :P
Scott Pilgrim był świetny, Funny People to tragedia, Było sobie kłamstwo ujdzie a reszty nie widziałem.

17.07.2012 16:39
odpowiedz
koobon
82
Legend

Funny People to tragedia - jak wszystkie filmy z Sandlerem (może poza tym dziwacznym Punch-Drunk Love)

17.07.2012 21:11
earthquake
odpowiedz
earthquake
130
Astro Zombie

Macgruber też kiepściutki, to już lepiej obejrzeć reklamę z Maćkiem Gajwerem.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze