Soft dla gracza i nie tylko #2: CustoPack Tools czyli chirurgia plastyczna Windowsa - guy_fawkes - 19 września 2012

Soft dla gracza i nie tylko #2: CustoPack Tools, czyli chirurgia plastyczna Windowsa

Człowiek to strasznie dziwna istota. Podczas gdy reszcie królestwa zwierząt rutyna odpowiada, homo sapiens niezbyt toleruje monotonię. Dotyczy to różnych sfer jego życia, także codziennej pracy z komputerem. Widok opatrzonych już tych samych okienek w niejednym użytkowniku budzi chęć do zmian. Windows co prawda pozwala na pewne wizualne modyfikacje, jednak są one ograniczone praktycznie tylko do koloru obramowań, zaś wszelkie poważniejsze ingerencje niosą ze sobą konieczność grzebania w plikach systemowych, a czasem nawet ich zastąpienia. Nic dziwnego, że wielu ludzi odstraszyło ryzyko potencjalnego uszkodzenia systemu i dało sobie spokój z żonglerką, o ile oczywiście nie zakupiło Windows Blinds. Niedawno jednak pojawił się całkowicie darmowy program służący do customizacji systemu, prosty w obsłudze, a jednocześnie posiadający spore możliwości – poznajcie CustoPack Tools!

Przeglądając strony dotyczące customizacji czy serwis deviantart z pewnością natknęliście się na screeny z bardzo atrakcyjnych wizualnie pulpitów, pełnych widgetów itd. Przeważnie instalacja takiej paczki wymagała użycia kilku różnych programów, co komplikowało sprawę. CustoPack Tools całkowicie załatwia ten problem, integrując skórkę oraz dodatki w jednym pliku, który po ściągnięciu aplikacja sama zainstaluje tak, by wszystko grało i buczało. Profity? Poza dekoracją okienek zmianie ulec może również tapeta, ekran logowania, czcionki, dźwięki, ikony, kursory i tło folderów. Dodatkowo CustoPack Tools pobłogosławi system RocketDockiem z odpowiednim motywem, a także w razie potrzeby innym softwarem przewidzianym przez twórcę paczki. Naturalnie to użytkownik decyduje, które elementy zostaną zainstalowane – ja np. nie korzystam z RocketDocka, choć rozumiem, że przepada za nim wielu użytkowników.

Główne okno programu CustoPack Tools

W swej ogólnej idei CustoPack Tools przypomina tzw. transformation packi, które również przeprowadzają kompleksowy lifting systemu z tą różnicą, że pozostają zorientowane tylko na jeden określony styl wizualny (np. upodobnienie starszego Windowsa do nowszych czy też Ubuntu lub OS X), zaś polecany dziś program oferuje kilkadziesiąt skinów do wyboru. Każdy użytkownik Siódemki znajdzie coś dla siebie (nawet posiadacze Windowsa XP oraz Visty, choć tutaj akurat wybór jest skromny). Co prawda pod względem ilości kompozycji nie ma startu do Windows Blinds, lecz mówimy przecież o bezpłatnej aplikacji. Poza tym istnieje od niedawna i baza tematów powinna stale rosnąć, także na innych stronach poświęconych customizacji.

CustoPack Tools pozwala także na edycję zainstalowanych paczek, co umożliwia w jeszcze większym stopniu dopasować aparycję systemu do własnego widzimisię. Zaimplementowano także kreator paczek od podstaw. Mogę się założyć, że szukając informacji na temat tuningu wizualnego trafiliście na masę plików z rozszerzeniami mssstyles, dll i zmodyfikowanych plików explorer.exe. Ich podmiana jest problematyczna, lecz mając za pomocnika CustoPack Tools staje się bajecznie prosta, gdyż spada na jego barki. Dzięki temu zbudujecie swój wymarzony motyw i wyróżnicie się na tle domyślnych, nieciekawych pulpitów. Naturalnie wszelkie wprowadzone zmiany łatwo cofnąć wracając do standardowego wyglądu.

Dostrajanie pojedynczych opcji? Proszę bardzo

Wady? Brak polskiej wersji językowej, choć wątpię, by dla współczesnego, polskiego internauty była to bariera nie do pokonania. Do działania wymagane są też prawa administratora, a zmiany pociągają za sobą konieczność restartów bądź wylogowania. Innych nie stwierdziłem, bo to kawał solidnego kodu, przydatnego zarówno geekom, jak i niezbyt zaawansowanym użytkownikom. Dlatego też bez zbędnych ceregieli polecam jego pobranie i samodzielne wypróbowanie.

Pulpit oraz okienka z nałożoną kompozycją Dream

PLUSY:

  • darmowy
  • bogate możliwości
  • łatwa obsługa
  • sporo tematów do wyboru

MINUSY:

  • brak polskiej wersji językowej
  • konieczność restartów komputera przy wprowadzaniu zmian

Strona programu: http://www.custopack.com/en/home

Skiny:  http://www.custopack.com/en/gallery/param/category/0/sort/date/os/7/content//

Jeśli ktoś ma ochotę śledzić mnie na Twitterze, zapraszam tutaj: https://twitter.com/guy_fawkes_gt

Zapraszam również do mojej strony na FB, gdzie zamieszczam wszystkie linki do publikowanych przeze mnie treści i ciekawostki: http://www.facebook.com/GuyFawkes88

guy_fawkes
19 września 2012 - 21:33