Gdy nagle dostajesz liścia w twarz - Momenty #5 - czort - 21 października 2012

Gdy nagle dostajesz liścia w twarz - Momenty #5

I gra zdaje się krzyczeć  - „Haha, matole, dałeś się nabrać!”

UWAGA: Jeśli nie grałeś w BioShocka i Star Wars: Knights of the Old Republic, to czytasz na własną odpowiedzialności. Ostrzegałem.

Zwroty akcji. Zrobić dobry to nie lada sztuka. Nie wystarczy przecież nagle odwrócić wszystko do góry nogami i powiedzieć, że tak naprawdę Twoja mama to Twój tata. Trzeba zrobić to z wyczuciem, w najmniej spodziewanym momencie i w taki sposób, by odbiorca złapał się za głowę i powiedział „no, bez kitu!”.

Muszą być zatem wskazówki, na pozór nie pasujące do siebie puzzle, które złoża się w całość, gdy twórca uzna, że nadszedł odpowiedni moment. Sztuka opanowana do perfekcji swego czasu przez M. Nighta Shyamalana (tego kolesia od Szóstego Zmysłu, co teraz robi same szmiry) i Chucka Palahniuka w Fight Clubie (no i po części Finchera w ekranizacji). W ciągu niemal 15-letniej podróży przez świat gier, tylko dwóm produkcjom udało się zrobić mnie w konia w tak wyszukany sposób.

Jeśli jednak zignorowałeś moje ostrzeżenie i czytałeś dalej, przypominam jeszcze raz – za chwilę walnę takimi spoilerami, że spadniesz z krzesła i już nie będziesz miał powodu, by zagrać w KotORa i BioShocka. Sam tego chciałeś.

Okej, kto grał ten wie, o czym mówię. Ten moment w BioShocku, gdy Andrew Ryan pokazuje nam, że od początku jesteśmy tylko pacynką w rękach sił, których nie rozumiemy. Uświadamia nas, jaką moc mają słowa, które słyszeliśmy w trakcie gry dziesiątki razy. Sposób, w jaki Irrational rozegrało tego twista jest nieskazitelny, przemyślany, perfekcyjny. Pierwszą reakcją jest złapanie się za głowę, w której kołacze myśl „czemu się tego nie domyśliłem, przecież to oczywiste?!”. Dużo robi też fakt, że pacynką nie jest tylko sterowany przez nas bohater. To przede wszystkim my jesteśmy chłopcami na posyłki.

Drugi przypadek pochodzi z najlepszej gry o Gwiezdnych Wojnach – Knights of the Old Republic. Przez całą grę słyszymy o dokonaniach Dartha Revana. Największego łotra, jakiego można sobie wyobrazić. Koleżki, którego wspomnienie dalej każe mieszkańcom Starej Republiki moczyć się w łóżko. Jego czyny ukształtowały świat, do którego wkraczamy. Reperkusje jego czynów są cały czas żywe.

A pod koniec gry dowiadujemy się, że Revan to my.

Dziękuję, to by było na tyle. BioWare, pomóżcie mi szukać szczęki.

czort
21 października 2012 - 14:24
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.10.2012 16:59
FireStorm95
FireStorm95
13
Legionista

To tyle? Czym miał być ten wpis? Spoielrem dotyczącym dwóch gier? Z czego jedna jest na dodatek mega przehype'owana (KotOR - ten zwrot fabularny jest mega oczywisty. Nie powinien zaskoczyć nikogo, kto zna więcej niż dwie dobre historie). To nie jest zwykły blog na onecie, tylko na renomowanym serwisie, więc jeżeli się nie ma nic do powiedzenia (napisania), to proszę odłożyć klawiaturę i nie marnować naszego czasu. Dziękuje.

21.10.2012 17:54
odpowiedz
Munchhausen
26
Centurion

Kolega wyżej dość ostro powiedział, ale ma rację - wybitnie Ci ten wpis nie wyszedł.

21.10.2012 20:01
odpowiedz
Child of Pain
146
Legend

I tak juz wrzucane byly kiepskie teksty, np Firoda o Guild Wars 2. Rzuciles dwa przyklady zwrotow aukcji i co, nic?

21.10.2012 21:21
odpowiedz
czorcik
4
Legionista

Zazwyczaj przyjmuję krytykę w milczeniu, ale tym razem odpowiem. Sprawdźcie w pierwszym odcinku Momentów, o co chodzi w tym cyklu.

22.10.2012 19:00
FireStorm95
odpowiedz
FireStorm95
13
Legionista

@czorcik
Za namową - sprawdziłem (choć nie ma to najmniejszego znaczenia): "Cykl to za duże słowo, bo narzuca regularność i trzymanie się ram. A tego nie lubię. W Momentach opowiem Wam o wydarzeniach z gier, które szczególnie wbiły mi się w pamięć. Będzie śmiesznie, będzie smutno, będzie niezręcznie, a czasami żałośnie. Jedyny wyznacznik – nie może być nijako." Fajnie, że ci zapadły w pamieć te zwroty fabularne, ale jeszcze fajniej by było gdybyś napisał, no nie wiem, coś więcej? Ewentualnie opisuj ciekawsze rzeczy, jak np. ta śpiewająca kupa? No wybacz, ale ten wpis nie ma żadnej wartości, to nic innego jak spoiler i to na dodatek z mega znanych gier. Równie dobrze mógłby się pojawić jako post na forum - różnicy żadnej.