Ted Talks – wykłady które obejrzysz dla przyjemności - Cascad - 26 stycznia 2013

Ted Talks – wykłady, które obejrzysz dla przyjemności

Kontynuując misję uczynienia świata lepszym, po ruszeniu tematu Twittera i Instapaper, przeszedł czas na „odkopanie” Ted Talks dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji trafić na tę stronę. 

Wirtyna Ted Talks (a właściwie ted.com) to zbiór wykładów nie przekraczających dwudziestu minut, których rozpiętość tematyczna jest tak wielka, że trzeba się mocno postarać żeby nie znaleźć czegoś dla siebie. Mówcy zapraszani na konferencje to naukowcy, filmowcy, dziennikarze, podróżnicy, artyści, oraz zwykli ludzie, którzy osiągnęli coś niezwykłego. Ich prezentacje podzielone zostały na szczegółowe kategorie, są dostępne wielu językach i można je sprawdzić całkowicie za darmo bez konieczności rejestracji.
 

Hasło tego przedsięwzięcia to Ideas worth spreading (pomysły, którymi warto się dzielić), a ja postaram się pokazać, że jest to prawda...
 

Oczywiście nie ma na to lepszego sposobu niż pokazanie paru z nich – wybierałem spośród tych, które mają polskie napisy, więc jeżeli nie jesteście pewni czy podołacie czasem skomplikowanemu angielskiemu to nie ma się o co martwić. Zacznę od historii, która w ostatnich dniach zrobiła na mnie największe wrażenie, czyli opowieści o tym jak jeden człowiek rozpętał lawinę mogącą powstrzymać wojnę między Izraelem i Iranem. To pokaz nie tylko potęgi social media, ale i szczerej chęci do życia w wolności:
 


 

Zdecydowanie luźniej (niemal kabaretowo) prezentuje się występ J.J. Abramsa, człowieka, który stoi za sukcesem seriali Lost, Alias i Fringe, reżysera Mission Impossible III, Star Treka i nadchodzącego, siódmego epizodu Gwiezdnych Wojen. W dowcipny sposób opowiada o on łączeniu wyobraźni, technologii i scenariuszy opartych na tajemnicy. To lekkie, zabawne, dobre przemówienie:
 


 


Przewrotne może się wydawać wystąpienie Philippe'a Starcka – słynnego francuskiego projektanta zajmującego się... praktycznie wszystkim. Dynamiczny strumień jego przemowy przez większość czasu bawi i sprawia, że możemy traktować go nie do końca serio, jednak wnioski jakie co rusz wyciąga pobudzają do myślenia. Wzornictwo, ewolucja, geniusz – tu wszystko się miesza w pozornym bełkocie prowadzącego, który ma po prostu ogromny dystans do swojej osoby:
 


Na koniec zostawiłem najcięższy materiał, ktory jednak koniecznie trzeba zobaczyć. Reporterka Leslie T. Chang pokazuje życie chińczyków, którzy produkują „luksusowe” dobra dla całego świata nie rozumiejąc nawet czemu są tyle warte, skoro robią je za śmieszne stawki. Uświadomienie sobie tego jak wielka migracja panuje w Kraju Środka zrobiło to na mnie ogromne wrażenie:  
 


 


Myślę, że ten skromny przekrój wystarczy by zainteresować choćby kilka osób śledzeniem Ted Talks. Nie będę tłumaczył nawigacji po tej stronie bo ogarnie ją nawet średnio rozwinięty homunkulus, zachęcam za to do szukania co jakiś czas ciekawych wykładów, nawet w kategoriach, które pozornie wydają się nieinteresujące gdyż często okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.
 

*Zdarza się, że napisy gubią synchronizację – odświeżenie strony skutecznie je naprawia.
 

PS. Warto też poznać ulubione przemowy Billa Gatesa. Świetne zestawienie, o wiele lepsze od mojego.

PS2. Dodajmy też wykład o introwertykach – pani prowadząca wydaje się mocno walczyć ze stresem jednak pokazuje całkiem celne spojrzenie na sprawę.

 


 

Twitter.

Cascad
26 stycznia 2013 - 10:00