Tomb Raider – mini poradnik - Cascad - 13 marca 2013

Tomb Raider – mini poradnik

Tomb Raider to przygoda na wyspie pełnej niebezpieczeństw, znajdziek, bólu i cierpienia głównej bohaterki. Dla sprawnego przejścia przez całą grę warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które postanowiłem wyjaśnić w tym pozbawionym spoilerów poradniku.


 

Jedziemy:

Walka

  • Najczęściej natrafiamy na 2-3 osobowe oddziały przeciwników, których zbyt szybkie zaczepienie kończy się bolesną dla Lary wymianą ognia. By tego uniknąć należy chwilę odczekać za zasłoną, upewniając się, który z nich patrzy w jaką stronę – najczęściej bowiem jeden z wartowników pozostaje poza zasięgiem wzroku kolegów i to od niego powinniśmy zacząć eksterminację, szybkim strzałem z łuku.
  • Umiejętność jaką należy wykupić jak najszybciej to sypanie piasku w oczy przeciwników – pozwala nam ona na przeprowadzanie szybkich akcji kiedy oponenci są blisko siebie. Do wyeliminowania takich celów wystarczy wybiec z bliska, zza osłony, i oślepić obu jednym ruchem, jeżeli dorzucimy do tego dwa celne strzały z shotguna to w przeciągu 5 sekund niebezpieczeństwo powinno być zażegnane.
  • Zwracanie uwagi przeciwników na jakiś punkt, poprzed wystrzelenie tam strzały często jest podstępne i może działać na naszą niekorzyść. Jeśli jednak już z tego skorzystamy to warto ustawić wrogów tak, by można było zachodzić ich od tyłu, jeden po drugim – gwarantuje to premię do punktów doświadczenia.
  • W większości lokacji możemy skorzystać z pomocy elementów otoczenia takich jak wybuchowe zbiorniki czy benzyna, są one łatwo widoczne, jednak błyskawicznie zwracają uwagę wartowników. Dlatego zanim wyślemy podpaloną strzałę w kierunku ulatniającego się gazu warto wziąć dwa oddechy i jeszcze raz, spokojnie rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu osób, które mogą zareagować na eksplozję. Praktycznie każde starcie można bowiem rozwiązać po cichu.

Zbieractwo

  • Lara wciąż ma do dyspozycji swój „szósty zmysł” skanujący okolicę i zaznaczający w niej przedmioty warte zebrania/z którymi można wejść w interakcję. Jeżeli komuś nie psuje to klimatu, to można przechodzić przez całą grę odświeżając ten zmysł i gromadząc tony surowców, powiększających doświadczenie bohaterki. Nie jest to jednak konieczne w głównym wątku fabularnym, więc równie dobrze można do tego wrócić po jego zakończeniu, gdy z pełnym wyposażeniem możemy znów podróżować po wyspie.
  • Głównym składnikiem potrzebnym do ulepszania broni jest złom znajdywany w skrzynkach rozsianych po całej wyspie (nie można też zapominać o regularnym przeszukiwaniu martwych wrogów) – od kiedy zdobędziemy możliwość podpalania strzał warto pamiętać, że dzięki nim możemy zdjąć dodatkowe ładunki wiszące na drzewach.
  • Obecność grobowców z dodatkowymi zagadkami środowiskowymi sygnalizuje charakterystyczny dźwięk (dzwon) i białe rysunki na ścianach i skałach, prowadzące do ich wnętrza. Podczas przechodzenia fabuły gra sama nas na nie skieruje – warto, więc od razu się za nie zabrać, gdyż nie zajmują więcej niż 10 minut, a oferują spory zastrzyk punktów doświadczenia.

Multiplayer

  • Podstawą w multi jest obserwowanie środowiska – choć każdy może porozstawiać pułapki, to jednak ich ominięcie nie sprawia zbyt dużego problemu, ludzie jednak lubią w nie wpadać. Nie można zatem omijać żadnej okazji do zastawienia sideł, gdyż na wszystkich graczy na serwerze chociaż jeden powinien się zagapić i w nie wpaść.
  • Najłatwiejszy sposób na uzyskiwanie coraz wyższych poziomów doświadczenia to pojawianie się w tradycyjnym deathmatchu każdy na każdego. W nim można próbować też najbardziej ryzykownych akcji takich jak zabójstwa bronią białą (czekanem). Osiągnięcie za eksterminację wrogów ze stacjonarnej wieżyczki najlepiej próbować zrobić w trybach drużynowych.


***


To wszystko, Tomb Raider sam z siebie raczej nie tworzy problemów przed graczem, myślę jednak, że te ogólne porady pozwolą jeszcze lepiej spędzić czas przy tej niewątpliwie udanej produkcji. Najważniejsza rada to oczywiście szukanie ułatwień w środowisku gry i szybkie opanowanie łuku – dalej powinno być z górki.


 

Miłej zabawy.  

Cascad
13 marca 2013 - 16:48
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.03.2013 20:11
Nazgrel
😱
Nazgrel
179
tgn

Czapki z głów, poradnik do gry która przechodzi się sama. Poważnie?

13.03.2013 20:13
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

yo yo yo

13.03.2013 20:35
Bart2233
odpowiedz
Bart2233
132
Peaceblaster
Image

Dorzucę coś od siebie:

Gdy Lara przeciska się między skałami robimy tak--->

13.03.2013 20:42
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

Gimme mo' !!

13.03.2013 20:43
Amo
😁
odpowiedz
Amo
103
Pro-vocator

Jak wyżej, poradnik do gry, która jest banalnie prosta ... zima przyszła, ciśnienie spadło, myślenie nie idzie ? :)

13.03.2013 21:01
odpowiedz
Piotrek.K
180
... broken ...

Najłatwiejszy sposób na uzyskiwanie coraz wyższych poziomów doświadczenia to pojawianie się w tradycyjnym deathmatchu każdy na każdego.
jesli nie zostalo to jeszcze załatane to... bzdura, szefie. Bzdura. Najlatwiej robic punkty w multi zdobywac solo i bawic sie w zbieranie zestawow ratunkowych.

13.03.2013 21:36
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

tylko dostarczanie tych zestawów do swej bazy jest "trochę" bardziej skomplikowane niż zwykłe wyskoczenie na wszystkich, podwładny.

13.03.2013 21:41
Mac94
odpowiedz
Mac94
87
Inner Peace

OMG poradnik :D Chyba ktoś posypał kasy...

13.03.2013 22:07
AntaresHellscream
odpowiedz
AntaresHellscream
44
Pretorianin

gameplay.pl

Po co ten hejt? :) Sam tytuł sugeruje, że to "mini poradnik". Cascad już pisał takie rzeczy wcześniej. Całkiem sensownie napisane, trochę tęsknię za czasami, gdy takie rzeczy można było znaleźć w instrukcji do gry i poczytać w trakcie instalacji :)

13.03.2013 22:43
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

gravedigger, widocznie nie jesteś graczem potrzebującym MINI poradnika do Tomb Raidera, Gdyby jednak taki był i szukał wskazówek, to je sobie tutaj znajdzie - zatem w czym problem? przeszedłes grę na hardzie, widziałes tytuł wpisu, a i tak wchodzisz sobie coś nadrobić? jakies braki? :O :P Serio ludzie - skoro czegoś nie potrzebujecie to, to zostawcie w spokoju, niech sobie leży, przynajmniej jeśli wam nie szkodzi. to tylko internet, i tak mnie przez niego nie dotkniecie =) Przypomina to sytuację w której zrobiłem wpis o postaciach, które zginęły w grach wydanych w 2012 roku - tytul jasny, a w komentarzach lał się szitstorm "bo są spoilery".

14.03.2013 13:00
odpowiedz
Kąsacz
17
Pretorianin

99% poradników w ogóle nie tylko do Lary to dla mnie bzdura... nie ma teraz gier, które same nie prowadzą za rączkę gracza, żeby przypadkiem nie obraził się na grę i kupił następną część :) ale biznes is biznes więc np. taki GOL tworzy poradniki do każdego tytułu (skoro się sprzedaje to czemu nie). Ja jak mam już problem wolę wejść na forum albo przeszukać wujka Google :)

18.03.2013 19:40
Soulcatcher
😍
odpowiedz
Soulcatcher
233
Cyberpunk 2077

Ależ wy jesteście niezorientowani. Poradnik do TR na GOLu to hit ostatnich dni jeżeli chodzi o oglądalność, więc autor zrobił mini poradnik na GP i w tej chwili jest to najpopularniejszy tekst na GP.

Po prostu autor jest zajebisty i tekst jest zajebisty i wie o czym pisać.

Co do poradników ogólnie to ludzie zostawiają co roku ciężarówkę pieniędzy na GOLu za poradniki. Sama strona S024.asp (strona końcowa poradnika) ma oglądalność większą niż większość całych serwisów o grach w PL.
Zarobiliśmy na poradnikach jako firma miliony złotych przez ostatnie 12 lat ...

... a wy nadal z tymi śmiesznymi tekstami "kto to czyta", "po co komu poradniki", "poradnik od tak prostej gry"

głupota jest bez granic.

18.03.2013 19:44
odpowiedz
musio3
82
Konsul

Soulcatch - lepiej tego napisać się nie dało :)

Poza tym, ludzie jak zwykle widzą koniec swojego nosa - "jeżeli ja tego nie potrzebuję, to po co o tym piszą?".

18.03.2013 19:52
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
233
Cyberpunk 2077

Ja jeszcze powiem tak:

Uważam się za bardzo dobrego gracza, całe życie spędziłem grając w gry, grałem w ze 2000 gier. Napisałem kilkanaście sporych poradników do gier, zrobiłem kilka serwisów z poradnikami dla graczy ... ogólnie mój poziom zajebistości w grach jest wielki ...

a i tak zdarza mi się korzystać z poradników

bo nie jestem w żaden sposób idealny, bo nikt nie jest idealny i idiotyzmem jest biegać przez 2h za jakaś znajdźką skoro mogę w 2 minuty to sprawdzić w poradnik.

Jako osoba doskonale zorientowana w temacie zapewniam was że wydaje wam się tylko że potraficie przejść grę bez poradnika. Większość graczy przechodzi tylko główny wątek fabularny (i to nie do końca) to co jest osiągalne dla każdego retarda. Poradniki są po to abyście migli zobaczyć co opuściliście.

19.03.2013 10:43
CascadJazz
odpowiedz
CascadJazz
17
Pretorianin

Soulcatcher, nie wiem czy gdzieś się tam ironia nie wtrąciła, ale wydaje mi się, że jednak przyszedłeś mnie tu wesprzeć, więc wysyłam pozdrowienia. i fajnie, że wytłumaczyłeś to tak dosadnie, bo zdjąłeś to z mych barków.

19.03.2013 12:02
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
233
Cyberpunk 2077

CascadJazz ---> nie przejmuj się tylko pisz co czujesz że powinno być napisane, powodzenia.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze