Zanim pójdziesz do kina zobacz najlepsze szorty SF! - Jędrzej Bukowski - 22 maja 2013

Zanim pójdziesz do kina, zobacz najlepsze szorty SF!

Zaczyna się filmowe lato i już nikogo nie dziwi, że najbardziej dochodowe produkcje hollywoodzkie to obrazy science-fiction. Przed nami takie tytuły jak "Pacific Rim", "Elysium", "W ciemność. Star Trek" czy też "1000 lat po Ziemi". Zanim jednak ruszycie do kin, warto się odpowiednio nakręcić. W jaki sposób? Wejdźcie w świat krótkometrażówek!

 

Przeglądając codziennie kilkanaście zachodnich serwisów filmowych i geekowych, natrafiam na naprawdę wiele ciekawej treści, ale oczy błyszczą mi się w momencie, gdy widzę nową krótkometrażową produkcję SF. Wynika to z prostego faktu, że w większości to dopracowane małe arcydzieła przez nieznanych twórców, którzy chcą pokazać się fanom z jak najlepszej strony.

 

To także świetna możliwość promocji swego dzieła, które może zostać zauważone i docenione przez duże studia. Dość często krótkimetraż zostaje rozwinięty do wysokobudżetowej produkcji. Tak chociażby było przy okazji słynnego "Dystryktu 9" Neila Blomkampa, którego aktualnie każdy film jest wyczekiwany przez fanów SF na całym świecie (w tym roku do kin zresztą wchodzi "Elysium").

 

Przed Wami najciekawsze szorty science-fiction, które pojawiły się w sieci w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Łapcie popcorn, coś do picia i zaczynamy!

 

 

Noon

 

Ten szort to idealny przykład na to, jak zainteresować Hollywood swoim produktem. Twórcą jest specjalista od efektów specjalnych, Kasra Farahani, który napisał cały scenariusz ambitnego i rozbudowanego SF skupiającego się głównie na warstwie socjologicznej (w podobną stronę poszedł również Blomkamp). Blisko 10-minutowe wideo poniżej to wedle twórcy zaledwie "fragment". Całość jest na tyle ciekawa, że ostatecznie powstanie film pełnometrażowy.

 


 

R'ha

 

Ta produkcja zachwyciła fanów SF swoim podejściem do tematu (przedstawienie obcej rasy i maszyn zamiast ludzi) i niesamowitymi efektami ze świetnym połączeniem odhumanizowanego klimatu. Jak określił to jeden z internautów - "Protosi vs Maszyny z Matrixa". Całość zrealizowana została przez... 22 latka, bliżej nieznanego Kaleba Lechowskiego studiującego na berlińskiej Mediadesign Hochschule. Hollywood nie zwlekało zbyt długo.

 


 

Project Kronos

 

Gratka dla fanów bardziej science niż fiction. Lot kosmiczny w ujęciu naprawdę realnym udającym pseudo-dokument dzięki sposobie kręcenia i wykorzystaniu autentycznych ujęć archiwalnych z NASA. Za całość odpowiada Hasraf ‘HaZ’ Dulull, który wcześniej pracował przy grach komputerowych, a potem trafił do Hollywood by tworzyć efekty specjalne.

 


 

Dead Space: Chase to Death

 

Seria gier "Dead Space" to jedne z najbardziej przerażających survival horrorów w klimacie SF na komputery i konsole. Ostatnio pojawiły się plotki, że na język kinowy chciałby to przenieść sam John Carpenter. Tymczasem bliżej nieznany Eric Z Zaragoza zrobił krótkometrażówkę, która imponuje wykonaniem! To zapewne kwestia czasu kiedy ktoś weźmie się za film pełnometrażowy.

 


 

Judge Minty

 

"Dredd" okazał się być soczystym akcyjniakiem i co ciekawe - spodobał się wielu fanom jak i krytykom. Niestety nie sprzedał się na tyle dobrze by miała powstać część druga. Jednak fani "Sędziów" nie mają co narzekać, gdyż niedawno pojawiła się blisko półgodzinna znakomita krótkometrażówka zatytułowana "Judge Minty", która jest naprawdę dopracowana i warta obejrzenia!

 


 

Hybrids

 

Blomkamp otworzył sobie wrota do Hollywood dzięki krótkometrażowemu "Dystryktowi 9", więc dlaczego jego podopieczny pracujący przy efektach specjalnych już do pełnometrażowej wersji tego filmu nie miałby uczynić podobnie? Całość być może jest aż nadto sztampowa (zemsta twardej kobiety na obcych), ale wykonanie jest naprawdę niezłe. Trochę dopracować scenariusz i jest gotowy materiał na nowy pełny film SF.

 


 

The Mines

 

Mamy w tym zestawieniu także akcent polski od Grzegorza Jonkajtysa, znanego przede wszystkim z tworzenia efektów specjalnych do filmów hollywoodzkich ("Hellboy", "Sin City", "Iron Man 2", "Transformers 3") oraz z własnych projektów krótkometrażowych ("Arka"). Poniższy szort to też niejako "teaser", który ma zachęcić potencjalnych inwestorów do wsparcia już pełnometrażowego projektu. Trzymam kciuki, że się uda!

 


 

True Skin

 

O tym projekcie więcej znajdziecie w tej notce na Gameplay. Powiem tylko, że to pozycja obowiązkowa dla fanów mrocznego cyberpunku, wszczepów i postępu technologicznego ze znakomitymi efektami i ścieżką dźwiękową.

 


 

3113

 

Android ratujący zagrożony wyginięciem gatunek z obcej planety? Pomysł genialny w swej prostocie, pozwalający przedstawić zarówno fajną fabułę jak i dopracowane efekty specjalne. Twórcą jest Eric Demeusy, specjalista od efektów specjalnych w Hollywood. Ta produkcja to niejako jego wizytówka.

 


 

Seed

 

Klasyczne science-fiction, w którym ludzkość zagrożona wyginięciem musi skolonizować obcą planetę. Zanim jednak to nastąpi, jeden z ludzi wyrusza z misją odszukania wszelkich niebezpieczeństw, które mogą powstrzymać ludzi przed osadzeniem się na planecie. Świetny klimat, minimalne środki i klasyczny, ale fajny pomysł na realizację.

 


 Podobają Ci się moje wpisy? Zachęcam do zaglądania na stronę, którą prowadzę:


 

Jędrzej Bukowski
22 maja 2013 - 13:50