Il Capitano jest tylko jeden - recenzja książki 'Gramy Dalej' Alessandro Del Piero - Kibi - 26 czerwca 2013

Il Capitano jest tylko jeden - recenzja książki "Gramy Dalej" Alessandro Del Piero

Nie jestem człowiekiem czytającym wybitnie dużo książek, jednak fakt faktem co jakiś czas pojawiają się pozycje, które najzwyczajniej w świecie muszę mieć na swojej półce, w swojej kolekcji. Od wielu lat jestem także kibicem Juventusu Turyn. Dlaczego akurat ta drużyna? Do dziś nie znam odpowiedzi na to pytanie. Wiecie jak to jest z małymi dziećmi dopiero co wchodzącymi w świat piłki nożnej?

Pierw patrzą na stroje i kibicują tym, których koszulki bardziej wpadną im w oko. Dopiero później zaczyna doceniać się styl i technikę poszczególnych graczy. Największym idolem mojego dzieciństwa był niewątpliwie Alessandro Del Piero. Tym bardziej wyobraźcie sobie mój zaciesz, gdy dowiedziałem się, że Polska jest pierwszym po Italii krajem, w którym ukaże się książka tego znakomitego napastnika zatytułowana „Gramy Dalej”. 8 maja bieżącego roku (tj. dzień premiery) w moje łapki trafiła jeszcze cieplutka, pachnąca świeżym drukiem książka napisana przez „il Capitano”

Zdaję sobie sprawę, że włoska piłka ma tak samo wielu przeciwników jak zwolenników. Dlatego już teraz chciałbym zaznaczyć, że ta książka nie ma w żadnym celu propagowania włoskiego stylu gry. Skupia się ona wyłącznie na osobie Del Piero jak i jego bliskich oraz refleksji, do których doszedł przez 19 lat gry w Juve.

Książka podzielona jest na 13 rozdziałów, z których każdy przedstawia osobną wartość jaką Alessandro wyniósł grając na boiskach Serie A oraz żyjąc jak normalny człowiek, mając swoje wzloty i upadki. Piłkarz dzieląc się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami stara się ukierunkować nieco jego myślenie na szczególne tory, pozwala spojrzeć na świat oczami nie tylko wielkiego piłkarza, ale także syna, męża czy ojca.

Zagłębiając się w kolejne rozdziały poznajemy historię życia Del Piero kawałek po kawałku – jego pierwsze domowe treningi, pierwszą profesjonalną szkółkę piłkarską, w końcu jego drogę na sam szczyt, drogę którą pokonał stając się legendą jednego z największych klubów piłkarskich na świecie.

A co ujawniają kolejne kartki? Dowiadujemy się czym jest dla „il Capitano” pasja, otrzymujemy odpowiedź na pytanie czy drużyna to jedynie indywidualiści i czy możliwa jest przyjaźń pomiędzy zawodnikami. Oprócz tego wielość definicji pojęcia „piękno” czy rozprawa o uczciwości wobec kolegów z drużyny, wobec kibiców Juve i wobec wszystkich, którzy oglądali jego grę. Naturalnie nie przedstawiam wszystkich poruszonych przez autora kwestii, gdyż nie jestem w stanie przekazać tego samego co otrzymałem od czasu spędzonego z tą książką. A poza tym najzwyczajniej zniszczyłbym zabawę tym, których moje słowa ewentualnie nakłonią do sięgnięcia po tę lekturę.

Nie do końca wiem jak podsumować tę książkę. Del Piero w niewielkiej ale bardzo przystępnej formie opowiada o wartościach jakimi człowiek powinien się kierować w dzisiejszym świecie. Wartości te są uniwersalne, gdyż z łatwością idzie przełożyć analogie boiskowe na życie codzienne każdego z nas. Co najważniejsze, książka ta ukazała się we właściwym czasie. Alessandro Del Piero ma prawo do napisania tej książki, ma prawo do wpajania nam swoich postaw życiowych. Jest to człowiek bogaty w doświadczenia, których nie boi się szufladkować i mówić co o nich myśli. Gwarantuję każdemu z Was, kibicowi Juve, Milanu, Interu, Chelsea, Bayernu czy Legii, że po lekturze „Gramy Dalej” autorstwa Alessandro Del Piero nie będziecie już postrzegać go tylko jako fantastycznego piłkarza ale jako jeszcze lepszego człowieka.

Kibi
26 czerwca 2013 - 12:15