Moje ulubione serie anime: Król Szamanów - Strider - 28 października 2013

Moje ulubione serie anime: Król Szamanów

Serie anime emitowane w polskiej telewizji to – niestety – rzadkość. Dobrze wykonane anime (pod względem tłumaczenia i udźwiękowienia) to już niemalże wołanie na puszczy. Całe szczęście, kilka lat temu udało się w Polsce wyemitować bardzo fajny shonen Seji'ego Mizushimy Shaman King, który w polskiej wersji brzmi nawet lepiej, niż w oryginale.

Historia opowiedziana w serialu skupia się na postaci Yoh Asakury, nastolatka będącego jednym z tytułowych szamanów – kimś, kto jest w stanie dostrzec żyjące wokół ludzi duchy i nawiązać z nimi kontakt. A także wykorzystać ich moce do walki, co jest o tyle ważne, że akurat zbliża się organizowany raz na pięćset lat wielki Turniej Szamanów. Jego zwycięzca otrzymuje możliwość połączenia się z tajemniczym Królem Duchów (czy też – bliżej oryginału - z Wielkim Duchem), a za jego pośrednictwem zmienienia wyglądu świata. Yoh, jako członek jednej z najpotężniejszych rodzin szamanów, dołącza oczywiście do Turnieju, ale bardzo szybko okazuje się, że zadanie jakie przed nim stoi jest o wiele trudniejsze, niż mogłoby się na początku wydawać...

Serial nie jest długi – liczy sobie łącznie 64 odcinki, z czego część to typowe fillery. Największą wadą Shaman King jest zakończenie – zbyt szybkie, jakby urwane i znacząco odbiegające od mangi. Nie przeszkadza to w odbiorze serialu, po obejrzeniu całości ma się jednak nieodparte wrażenie, że dołożenie jeszcze jednego odcinka nie zaszkodziłoby Shamanowi w żaden sposób.

Twórcom udało się bardzo zgrabnie połączyć w jedno różne motywy religijnie, filozoficzne i kulturowe, spajając je wspólną ideą indiańskiego szamanizmu. A jak wszyscy wiemy, japońskie spojrzenie na zachodnie wierzenia jest bardzo oryginalne, barwne i... całkowicie oderwane od rzeczywistości. :) Obok siebie występują więc szamani reprezentujący tradycje wikingów, gladiatorów, czy używający zupełnie współczesnej broni Wyrzutki (X-Laws), których najpotężniejszą umiejętnością jest otwarcie Bramy Babilonu, portalu do innego, duchowego wymiaru, z którego – teoretycznie – nie sposób się wydostać.

Jednak na polskim gruncie – jak już napisałem we wstępie – największym wyróżnikiem Shaman King spośród innych shonenów jest udźwiękowienie. Po raz pierwszy spotkałem się z przypadkiem, żeby polski dubbing i ścieżka muzyczna podobały mi się równie silnie (jeśli nie bardziej), niż oryginalna, japońska. Zresztą, porównajcie sobie sami – poniżej japoński opening pierwszej serii (Oversoul) i polska czołówka (chyba bez oficjalnego tytułu, ale mogę się mylić...).

No to teraz najważniejsze: warto oglądać, czy nie? Jeśli ktoś oczekuje poważnego serialu z dylematami moralnymi i rozbudowaną psychiką głównych bohaterów to może spokojnie sobie odpuścić – Yoh, pomimo pewnego luzu, jest postacią dość nijaką, a główny antagonista, Zeke (czy też: Hao), dopiero pod koniec staje się naprawdę ciekawą postacią (ale znowu: kierowany nieco innymi motywami niż w mandze). Reszta bohaterów (z małymi wyjątkami: Anna, Len) plasuje się gdzieś pomiędzy nimi i po latach większość scen z ich udziałem wypadła mi z głowy... Jeśli ktoś jednak lubi shoneny, a z Shaman Kingiem nie miał do tej pory styczności, to z czystym sumieniem mogę mu ten serial polecić. Koniecznie w polskiej wersji. :)

Strider
28 października 2013 - 11:12
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
28.10.2013 17:27
Sasori666
Sasori666
147
Korneliusz

Jest to animu które oglądałem w polskiej wersji i jakoś dałem rade. Może dlatego bo był to czasy niedługo po zakończeniu DBZ na TVN 7 i nic innego ciekawego w TV nie leciało.

28.10.2013 17:53
ma_ko
👍
odpowiedz
ma_ko
61
 

Polski dubbing był w dechę i ten opening: ...szamanów królem być! lepszy od oryginalnego :P

Szkoda że anime prawie wcale nie podąża za mangą ale i tak było bardzo przyjemne i jeszcze długo będę je wspominał

28.10.2013 17:59
😊
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

Polski dubbing był w dechę i ten opening: ...szamanów królem być! lepszy od oryginalnego :P

Tak ewidentnie jedna z najlepszych robót zrobiona przy polskiej wersji. Anime zajebiste, oglądane wielokrotnie na Jetix. Szkoda tylko iż nie pokusili się o drugą serię, w której mógłby się odbyć ten turniej na króla szamanów.

28.10.2013 19:05
zmudix
odpowiedz
zmudix
157
Professor Fate

Dobre anime. :))

28.10.2013 19:24
Strider.
odpowiedz
Strider.
47
Pretorianin

DB Mafia - no przecież się odbył... Tylko im zakończenie nie wyszło. :P Ale tak ogólnie, to zakończenie mangi jest inne (z tego przynajmniej co czytałem) i tam turniej kończy się normalnie, zwycięstwem najmniej spodziewanej postaci...

28.10.2013 19:28
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

No wiem, że w anime odbywał się tylko Zick się wdupcył. Chodzi mi dokładniej o jego wznowienie. Co do Mangi kiedyś czytałem i najwyraźniej będę musiał se ją przypomnieć i to chyba już teraz... :D

28.10.2013 19:50
odpowiedz
Child of Pain
145
Legend

Przeciez turniej sie nie skonczyl w anime a i tak jak wyzej wspomniano historia poszła zupełnie w inną stronę. Jak dla mnie z perspektywy zdubbingowanego anime było ono dosyć kiepskie przez to pojscie w inna strone niż w mandze niczym pierwszy Hellsing, FMA albo Claymore. Pytanie czy byla jakas cenzura w stosunku do wersji japońskiej, zarówno animacji i dubbingu.

28.10.2013 20:43
Strider.
odpowiedz
Strider.
47
Pretorianin

Child of Pain - no nie skończył się. :) Zakończenie wskazuje na to, że rozpoczyna się na nowo, ale tego już nie pociągnęli.

28.10.2013 20:52
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
158
Senator

:D Ach pamiętam jak taki niskim wrostem stał się na chwilkę jednym z nich i obsadził duszę w.....Laptopie jakiegoś miecznika....ech zapomniałem jak mu tam obojga.

28.10.2013 20:56
Strider.
odpowiedz
Strider.
47
Pretorianin

Cobrasss - Shorty... tzn. Morty. :) A ten duch to Mosuke. W sumie to Morty miał później też przebłyski - np. uwolnił się z pułapki Wyrzutków, ale zabrakło mu Foriyoku do czegokolwiek innego. :)

28.10.2013 20:57
Majkel Dżordan
👎
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

Ble, nie znoszę tego anime.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze