List Challenges: 250 filmów wszech czasów! - Joorg - 30 listopada 2013

List Challenges: 250 filmów wszech czasów!

IMDB to serwis z największą internetową bazą danych na temat filmów i ludzi kina. Na stronie można znaleźć listę 250 najlepszych filmów wszech czasów. Ile z nich mieliście już okazję zobaczyć? Oto prosty sposób na sprawdzenie swojej znajomości kina.

Ostatnio natknąłem się na bardzo ciekawą stronę o nazwie "List Challenges", na której można znaleźć całą masę przeróżnych rankingów, ba, można nawet stworzyć swoją własną listę i podzielić się nią z innymi. Wszystko podzielone jest na cztery kategorie: kino, książki, jedzenie i inne. Oczywiście na stronie przeważają rankingi filmowe, ale i znajdzie się wiele ciekawych topek na pozostałe tematy. Najlepsze gry na konsole? Najlepsze książki ostatnich lat? Najpopularniejsze seriale? Wszystko tu jest.

Osobiście uwielbiam przeróżne rankingi, dlatego zawsze jak odwiedzam stronę "List Challenges" spędzam na niej sporo czasu. Podczas przeglądania jakiejś listy możemy zaznaczyć czy znamy dany tytuł, za co dostaniemy punkt. Punkty te następnie przeliczane są na gwiazdki, czyli swoistą ocenę naszej znajomości w danym temacie. Na koniec wszystkie gwiazdki dopisywane są do naszego profilu. Proste, fajne i przyjemne.

Pierwszym rankingiem, jaki napotkałem, była lista 250 najlepszych produkcji filmowych wszech czasów według serwisu IMDB. Topka jest bardzo zróżnicowana, ale każdy będzie znał większość tytułów w niej zawartych przynajmniej ze słyszenia. W pierwszej dziesiątce nie mogło zabraknąć takich produkcji jak "Skazani na Shawshank", "Ojciec Chrzestny" 1 i 2, "Pulp Fiction", "Dobry, Zły i Brzydki", "Mroczny Rycerz", "12 Gniewnych Ludzi", "Lista Schindlera", "Władca Pierścieni: Powrót Króla" i "Podziemny Krąg". Podobnie przedstawia się dalsza część, czyli klasyka kina wymieszana z filmami jeszcze świeżymi. Z ciekawostek to znalazło się tam aż 5 filmów Quentina Tarantino, cała trylogia Batmana od Nolana, sporo animacji Disneya a nawet dwa nowe Star Treki. Nie każdy w całości zgodzi się z obecnością wielu pozycji, ale to właśnie jest najlepsze w rankingach, każdy może zrobić swój własny i dyskutować na ten temat z innymi.

Choć "List Challenges" przyznało mi trzy gwiazdki, to nie jestem za bardzo zadowolony z mojego wyniku. Na 250 wymienionych tytułów obejrzałem 152. Niewątpliwie muszę nadrobić wiele starych produkcji, głównie z lat '40-'60, których wstyd nie znać. Cóż, dzięki tej liście łatwo będzie wypełnić tę lukę.

A Wam jak poszło? Ilu punktów udało się Wam zdobyć? Piszcie w komentarzach!

Zapraszam do śledzenia mojego profilu na Facebooku.

Joorg
30 listopada 2013 - 21:30