Legendarne supersamochody nie z tej ziemi - sakora - 5 grudnia 2013

Legendarne supersamochody nie z tej ziemi

Samochody od zawsze towarzyszyły produkcjom filmowym. Zwyczajne pojazdy codziennego użytku, bolidy wyścigowe i supersamochody. Rozgrzewały fantazje niejednego dziecka, wzbudzały podziw u nastolatków i powodowały pełne uznania przytakiwania u ich rodziców. Jednak wiele z nich było czymś więcej, niż tylko symbolem.

Pojazdy, które przewinęły się przez różne produkcje można liczyć w setkach. Van GMC z 1983 roku pomalowany na czarno z czerwonym pasem to furgonetka Drużyny A. Ford Mustang kierowany przez Franka Bullita zmienił sposób przedstawiania pościgów w filmach. Dodge Monaco z 1974 roku posłużył do zezłomowania porażającej liczby radiowozów w Blues Brothers. Można wymieniać prawie bez końca, jednak kilka z pojazdów wspominam naprawdę z należytym im respektem.

Mystery Machine/fables87/comicvine.com

The Mystery Machine

Gdyby nie ten pojazd, pewien Żółty Dog niemiecki nie miałby jak dojechać do kolejnego, pełnego tajemnic miejsca. Wystarczy dorzucić do tego resztę ekipy, czyli Freda Jonesa, Velme Dinkley, Norville “Shaggiego” Rogersa i Daphne Blake, a otrzymamy jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup demaskujących wszelkie przekręty i oszustów podszywających się pod wszelkiej maści maszkary. Ich pojazd, Wechikuł Tajemnic jest wzorowany na pochodzącym z 1968 roku Chevrolecie Sport Van 108, który jednak na przestrzeni lat doczekał się kilku alternatywnych wersji.

Ecto-1/Columbia Pictures/edmunds.com

Ecto-1

Znany też jako Ectomobile. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten samochód, pomyślałem, że to karawan z choinką na Sylwestra. Jednak ten pojazd był jednym ze znaków rozpoznawczych Łowców Duchów. W rzeczywistości pojazd Ghostbusters to przerobiony ambulans Cadillac Miller-Meteor Futura z 1959 roku. Na przestrzeni lat pojazd doczekał się kolejnych wersji, w tym samolotu, samochodu sportowego, czy nawet morskiego holownika. W ostatniej wersji, obecnej w grze Ghostbusters z 2007 roku to przerobiony Chrysler 300C.

Aston Martin DB-5/ChristianBier/wikipedia.org

Aston Martin DB-5

Kategoria samochodów Bonda to prosty temat na cały artykuł. Jednak nigdy nie byłoby samochodów Bonda bez tego pierwszego, Aston Martina. Oryginalnie samochodem w książce był Aston Martin DB Mark III, jednak to prototyp srebrnego DB-5 pojawił się w fimie. Ten samochód stał się symbolem zawsze kojarzonym z Agentem Jej Królewskiej Mości, czyniąc z niego ikonę popkultury. Sam samochód pojawił się po ra zpierwszy w Goldfingerze i jeszcze kilka razy w kolejnych odsłonach, jednak nie zawsze był on głównym pojazdem 007, a często smaczkiem i nawiązaniem do poprzednich odsłon. Jednak to, co decydowało o jego wyjątkowości to zainstalowane w nim gadgety i uzbrojenie. Co ciekawe, koszt zamontowanych wszystkich gadgetów w oryginalnym DB-5 przewyższał dwukrotnie jego rzeczywistą wartość.

Mad Max Pursuit Special Replika/Ferenghi/wikipedia.org

Mad Max Interceptor

Kiedy byłem dzieckiem, był to jeden z mocniejszych filmów, który zapoczątkował ze swoją serią prawdziwą modę i falę na motywy postapokaliptyczne, szczególnie to o zabarwieniu pod znaku atomu. Sam Mad Max był czymś świeżym, a jego pojazd w wersji Pursuit Special to zmodyfikowana wersja Forda XB Falcon Coupe z roku 1973 napędzanego silnikiem V8 o pojemnoóści 5,75 litra. Sam interceptor w II i III cześci Mad Maxa ulegał modyfikacjim, jednak ryk silnika i obłędna prędkość na długo pozostawały jego znakiem rozpoznawczym. Ciekawe, jak będzie to wyglądac w kolejnej odsłonie z Tomem Hardym.

Plymouth Fury/automotive.com

Christine

To samochód z piekła rodem. Zła, mściwa i przebiegła bestia napędzana śmiercią i cierpieniem. Pasożyt wysysający siły życiowe ze swojego kierowcy, niepodzielnie okazując mu swoją chorą miłość i zawsze wiedząc lepiej, co jest dla niego najlepsze. Christine z filmu jak i z książki była pochodzącym z 1958 roku Plymouthem Fury (chociaż tak naprawdę była to wersja Belvedere, ale przemilczmy tę pomyłkę i zostańmy już przy Fury). Jednak kilka wątków pominiętych w ekranizacji, a obecnych w książce odebrało jej nieco diabolizmu. Fantastycznie przerażające auto.

Knight Rider/Cybernia23/Glen A Larson Productions/NBC UNIVERSAL/wikipedia.org

Knight Rider

K.I.T.T., czyli Knight Industries Two-Thousand to zmodyfikowany Pontiac Trans-Am z 1982 roku. Auto prawie niezniszczalne, wyposażone w kosmiczne gadgety, a do tego gadające. To jeden z moich ulubionych pojazdów pochodzący z nie ma co ukrywać, dość klimatycznej serii, która doczekała się kilku kontynuacji filmowych (Knight Rider 2000 i 2010) oraz serialowych (Team Knight Rider i Knight Rider 2008), jednak żaden z nich nie dorównał oryginałowi, który przez lata był obiektem uwielbienia wielu dzieciaków.

DeLorean DMC-12/GeorgHH/wikipedia.org

Delorean

Powrót do Przyszłości to film legenda, który przy okazji wypromował najbardziej znanego (złośliwi mówią, że jedynego znanego) DeLoreana model DMC-12 z 1981 roku. Otwierane do góry drzwi, wehikuł czasu i możliwość latania do dziś rozpalają fantazję wielu fanów zarówno serii, jak i samego samochodu. Jakkolwiek film do dziś jest znakomitą rozrywką, to biorąc pod uwagę, że przyszłość roku 2013 odbiega od wizji filmowej, wszyscy jednak liczą, że w końcu dostaniemy te latające deskorolki...

Batmobile/wikia.com

Batmobile

Co jest najfajniejszego w Batmobilu? To, że jest Batmobilem. To tak samo, jak z Batmanem, jego pojazd, występujący w wielu wersjach, jest zawsze niesamowity. Przez lata i kolejne ekranizacje doczekaliśmy się kolejnych, mniej i bardziej udanych wersji tego pojazdu. Ta, którą darze najwiekszym sentymentem, pochodzi z Batmanów z Michaelem Keatonem, gdzie wizja Tima Burtona stworzyła jeden z najbardziej zapadających w pamięć pojazdów. Dorównywał mu chyba tylko Batmobile z The Animated Series z lat 90 XX wieku. Obłędny pojazd z obłędnym wyposażeniem.

CITROEN DS Sixcyl/impdb.org

Bonus

Na naszym polskim poletku mamy także pewien supersamochód naprawdę z innej bajki. Pan Samochodzik mający rodowód w niezmiernie popularnej serii książek Zbigniewa Nienackiego doczekał się kilku wersji. Pierwszą była amfibia, drugą pokraczne coś na trzech osiach z parasolką, jednak to pojazd z ekranizacji Pan Samochodzik i Praskie Tajemnice wygrywa w tej kategorii, gdyż potrafił się zamienić w UFO (nieważne, jak niedorzeczne to było). W filmie pojawił się także Fantomas, a warto tu wspomnieć także o jego zmodyfikowanym na samolot Citroenie DS 19, który był obecny we francuskich filmach z  Louisem de Funèsem.

Samochodów, które mogłyby się tu pojawić jest sporo, może Chevy Nova z Death Proof, może Mach 5 ze Speedracera, może też Bumblebee z Tranformersów, albo The Turbo Interceptor z The Wraith czy pochodzący z piekła The Car. Nieważne, jaki będzie to samochód, dobrze przedstawiony zawsze zapadnie w pamięć, nieraz bardziej niż sam film, czy jego główny bohater. Większość z tych pojazdów jest nieosiągalna, jednak dodaje im to tylko smaczku i dalej buduje ich legendę.

     

     

Śledź mie na Twitterze!

     

sakora
5 grudnia 2013 - 20:28

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.12.2013 21:26
😱
zanonimizowany847542
23
Generał

Jednak kilka wątków pominiętych w ekranizacji, a obecnych w książce obesrało jej nieco diabolizmu. Fantastycznie przerażające auto.

Obesralo?

05.12.2013 21:38
DM
odpowiedz
DM
157
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

gdzie niby elaonore jest nie z tej ziemi...?
czytałeś artykuł?

06.12.2013 00:50
odpowiedz
Lutz
173
Legend
Image

co tu duzo pisac ;)

06.12.2013 01:03
HUtH
odpowiedz
HUtH
120
kolega truskawkowy

Kurczę ciągle ten Pontiac ze starego KR ciągle taki piękny...

06.12.2013 01:31
Bart2233
😜
odpowiedz
Bart2233
132
Peaceblaster
Image

Zabrakło naszego słynnego Poloneza "Borewicza".

Iście samochód nie z tej ziemi (dla zachodnich sąsiadów)

06.12.2013 04:31
claudespeed18
odpowiedz
claudespeed18
149
error
Image

uuu, ktoś tu chyba nie zna albo zapomniał świetną serię o francuskim taksówkarzu i jego kumplu policjancie-nieudaczniku, buuuu

06.12.2013 07:26
sakora
odpowiedz
sakora
13
Chorąży

@ Contributor - autokorekta nie przestaje zadziwiać
@claudespeed18 - nie zapomniał o Taxi, ale to jednak jakoś za mało nieziemskie. Oczywiście uznaję tylko część 2 cyklu ;)

06.12.2013 07:45
claudespeed18
odpowiedz
claudespeed18
149
error

siuuur, z pewnością samochód który ma skrzydła, jest mega szybki a przy tym łatwy w kontroli, lub też posiada gąsienice do śniegu wymieniające się na koła jest zbyt mało interesujący by go wspominać przy kaskaderskim Chevy Nova czy też hipisowskim busiku

no ale tak, tak uznajesz tylko jedną część, jakkolwiek ma to zwiazek z tym, że nawet nie wspomniałeś o samochodzie

26.08.2015 15:48
odpowiedz
eligiuszsz
1
Junior

fajnie byłoby też przejechać się takim samochodem na żywo - legendą z dawnych gier komputerowych :D tutaj mają fajne przejażdżki: [link]

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze