Bezpieczny i czysty komputer gracza: problemy z Internetem - siwy - 10 grudnia 2013

Bezpieczny i czysty komputer gracza: problemy z Internetem

Internet uczy, Internet bawi, Internet frustruje... Zaraz, zaraz… Czyżby to kolejny artykuł z serii dzisiejszy świat to zło? Ależ nie. Pomijając wszystkie inne aspekty Internet denerwuje najbardziej kiedy zaczynają się z nim jakieś problemy, oczywiście mam tu na myśli stronę techniczną. Jeśli połączenie się przerywa, czujemy zauważalny spadek prędkości czy całkowicie nie mamy dostępu do sieci to wtedy zaczyna się problem. Dla niektórych to na tyle duży problem , że urasta on do tragedii i mam tu na myśli te osoby dla których korzystanie z Internetu potrzebne jest niezbędne pracy. Jak w takim razie sobie radzić w takich okolicznościach? W tym wpisie postaram się udzielić kilku wskazówek pomagających zorientować się co nie działa i ewentualnie wyeliminować usterkę.


Przede wszystkim należy zachować spokój. Zdaję sobie sprawę, że przez brak Internetu może się dużo zmienić, ale niepokój, złość czy inne negatywne emocje nigdy nie są dobrym doradcą. I to mówiłem ja – przyszły student psychologii, tak w trosce o ludzką psychikę, która ogólnie rzecz biorąc jest coraz słabsza. Odejdźmy jednak od spraw natury psychologiczno-uczuciowej i przejdźmy do naprawiania problemu.

Typowy router - dziś już chyba każdy posiada takie pudełeczko w swoim domu. Można się przyczepić do stylistyki tego urządzenia, jednak wrażliwych na piękno zapraszam do zapoznania się z nową ofertą producenta D-Link.


Ogólnie rzecz biorąc możemy przyczyna problemu może leżeć albo po stronie naszego dostawcy albo po naszej. I tutaj bywa różnie: sporo zależy od tego jak wygląda nasza umowa, jaki sprzęt dzierżawimy i jak wygląda nasza infrastruktura. Jednak generalnie ktoś w ogóle nie czuje się na siłach aby cokolwiek grzebać to może od razu wziąć telefon do dostawcy i spytać co się dzieje i czy mogą być problemy z połączeniem.
I tutaj może się pojawić pytanie jak zdobyć numer do naszego operatora skoro nie mamy Internetu?
Jest kilka możliwości: umowa o świadczeniu usług, rachunki czy pytanie do znajomych.

Odrobina historii: Zdjęcie przedstawia jeden z najpopularniejszych modeli sprzętu sieciowego jaki istnieje. Uwaga, uwaga oto nijaki Linksys WRT54G

Jeśli uzyskamy informacje od dostawcy, że z jego strony jest wszystko prawidłowo i nie udzieli on nam porad co możemy zrobić to zaczynamy walkę sami. Co prawda jeśli usterka na pewno nie leży po stronie dostawcy to z jej usunięciem poradzi sobie każdy kto nazywa się informatykiem oraz każdy kto czuję się dobrze w tych sprawach. Ale z kolei każda wizyta człowieka, który nam coś grzebie może wiązać się z tym, że poniesiemy opłaty za jego pracę, więc może lepiej najpierw spróbować samemu.

Mała uwaga: wracając jeszcze do sprzętu, który daję nam(wypożycza albo dzierżawi) usługodawca należy wspomnieć, że zmiana konfiguracji czy jakakolwiek ingerencja w takie urządzenie nie zawsze jest mile widziana przez operatora. Tutaj wracamy do punktu wyjścia i po prostu najpierw trzeba się skontaktować z infolinią i tam szukać pomocy albo po prostu zgłosić awarie.

TP-LINK WR841ND, co tu więcej o nim, zwykły routerek.

Dobra, spójność tego tekstu jest już pewnie całkowicie zgubiona – to wina tych wszystkich zmiennych jakie w przypadku sieci mogą się pojawiać, więc przejdźmy w końcu do rzeczy uniwersalnych, które możemy wykonać sami i mogą się one przyczynić do naprawy usterki.


Może to router chce odpocząć:

Zdarza się, że urządzenie, które daje i rozdziela Internet po prostu się zawiesi, czasem o takiej sytuacji poinformują nas diody na urządzeniu, który migają w sposób inny niż zwykle.

Sposoby rozwiązania:
Wyłączmy router na minutkę bądź dwie. Albo po przez przycisk na obudowie, albo po przez wyciągnięcie zasilacza z kontaktu. W dużej części wypadków metoda wyłącz-włącz naprawia problem.

Jeśli potrafimy wejść w konfiguracje naszego routera, to nie musimy się gimnastykować i zrestartować router zdalnie, jednak często bywa tak, że w przypadku awarii routera nie możemy się z nim połączyć

A jeśli diody nie migają w ogóle:
To na pewno router nie ma prądu, z racji tego, że zasilacze do routerów są małe i łatwo je wyciągnąć to zdarza się, że wtyczka się przez przypadek rozłączy. Jeśli na pewno jest dobrze podłączona to może się okazać, że zepsuł się zasilacz.


Sposoby rozwiązania:
Nic straconego! Większość modemów i routerów ma zasilacz na zewnątrz, możemy bez większych problemów dokupić zamiennik, ważne jest aby zgadzały się jego parametry i wtyk pasował do wejścia w urządzeniu.

Typowy zasilacz do routera, ma on naprawdę mikroskopijny rozmiar, np w porównaniu do nowego Xboxa... I co Wy konsolowi fanobye? PC Masters race... A Nie, zaraz... Chwila, to nie ten temat... Wybaczcie


W żadnym wypadku nie naciskamy przycisku reset, ani nie wykładamy nic ostrego do dziury tak opisanej. Zresetowanie routera czy modemu spowoduje całkowitą utratę ustawień i przywrócenie wartości domyślnych.


Awaria całkowita:

Może się okazać, że nasz urządzenie się po prostu zepsuło(nawet kiedy się światełka świecą), ale zanim postawimy taką diagnozę warto sprawdzić inne aspekty – także wrócimy do tego wątku pod koniec.

Połączenie fizyczne:

Rzućmy okiem na nasze kable, czy są dociśnięte, czy święcą się odpowiednie lampki na routerze/karcie sieciowej, czy końcówka się jeszcze trzyma i czy kabel nie jest w żaden sposób uszkodzony.
Aby odpiąć kabel z końcówką RJ11/RJ45 należy nacisnąć ten mały cypel/bolec/przycisk/kawałek plastiku.

Widok dwóch stron kabla zakończonego wtyczkami RJ45. Pod wieloma względami są to jedna z najbardziej złośliwych wtyczek

A jeśli owy bolec jest złamany albo kabel ma widoczne uszkodzenia to może to być przyczyna naszych problemów. Zanim jednak stuprocentowo wskażemy połączenie fizyczne ja przyczynę awarii warto w miarę możliwości sprawdzić jak się ma sprawa na innym kablu.

Sposoby rozwiązania:
Kabel telefoniczny czy sieciowy dostaniemy w każdym sklepie komputerowym i w większości elektrycznych. Bez problemu kupimy gotowy kabel zakończony fabrycznie odpowiednimi końcówkami i o odpowiedniej długości.
Jeśli natomiast chcemy się bawić w zrób to sam to możemy kupić kawałek kabla, końcówki, wyposażyć się w zaciskarkę i sami zrobić sobie kabel.


Błędna konfiguracja:

Dochodzimy do takich usterek kiedy to my może być winni bo ustawiliśmy coś źle. Tutaj każdy problem należy rozpatrywać indywidualnie, jednak można wspomnieć, że aby dostać się do konfiguracji routera musimy znać jego adres, nazwę użytkownika i hasło.

Strona konfiguracyjna routera do zastosowań domowych

A Co jeśli nie mamy?
Adres naszego routera to nasza brama domyślna, a z kolei naszą bramę domyślną poznamy wpisując komendę ipconfig w wierszu poleceń. W przypadku nazwy i hasła użytkownika jest gorzej, oczywiście standardowo znajdziemy te informacje na obudowie routera bądź w jego instrukcji jeśli jednak zostały zmienione na inne w takim wypadku konieczny okaże się reset urządzenia.

Polecenie ipconfig w akcji, przy okazji korzystania z niego poznamy także drugą istotną wartość: nasz adres IP.

A jak już mówiłem reset urządzenia wiąże się z przywróceniem ustawień do ich do wartości domyślnych.

Wspomniałem także, że kwestia ustawień to problem indywidualny, ale jeśli nie mamy nic do stracenia to można wykonać to raz jeszcze na nowo w oparciu o instrukcje i podstawowy konfigurator początkowy(quick setup).

A tutaj strona konfiguracyjna domowego routera marki D-Link. Wizualnie się nieco różni jednak w gruncie rzeczy to jest to samo.

Należy jeszcze powiedzieć, że w przypadku Internetu po linii telefonicznej(ADSL) istotne jest posiadanie danych do logowania(i nie chodzi mi o dane do routera tylko do usługi), te dane znajdziemy na umowie z operatorem.

Awaria całkowita(ciąg dalszy):

Jeśli sprawdziliśmy wszystkie powyższe aspekty to należy rozpatrywać awarie modemu/routera i niech nas nie zmylą migające kontrolki na urządzeniu. Oczywiście najlepszym i najpewniejszym sprawdzeniem czy nasze pudełko się zepsuło jest podłączenie innego na próbę. Jednak zdaje sobie sprawę, że niewielki odsetek ludzi ma router zastępczy w domu, więc ważne jest aby sprawdzić całą resztę możliwych przyczyn braku Internetu.

Suplement:

Jest jeszcze kwestia połączenia, istnieje możliwość, że zepsuje się moduł routera odpowiadający za połączenia bezprzewodowe, aby to sprawdzić postępujemy drogą eliminacji(np. podłączamy inne urządzenie, czy łączymy się kablem).
Przy diagnozie połączenia warto jeszcze wykorzystać polecenie ping w wierszu poleceń, znając adresy naszych komputerów, routerów czy innych urządzeń możemy spróbować „puścić pinga” do nich i sprawdzić czy dostaniemy odpowiedź. I jeśli np. spróbujemy skomunikować w tej sposób z naszym routerem, a on nie daję znaku życia to znaczy, że problem leży między nim, a naszym komputerem.

Polecenie ping w akcji. Stosując przełącznik -t(dopisujemy ' -t' na końcu: czyli ping 192.168.0.1 -t) możemy pingować w nieskończoność. Jeśli jakiś pakiet się zgubi to może wskazywać to na jakość połączenia. Jednak w przypadku Internetu mobilnego czasem jakiś kb nie doleci i to jest do zaakceptowania.


Oczywiście istnieją bardzie złożone sieci, o bardziej złożonej konfiguracji, wtedy po prostu dochodzi nam więcej rzeczy i zmiennych, które należy sprawdzić.

Zakończenie:

Jak już mówiłem ciężko o bardziej konkretne porady ponieważ każdy problem należy rozpatrywać osobno, ale kwestie tu podane mogą pomóc nam się zorientować co i jak i dać jakiś pogląd na sprawę nam bądź osobie, która będzie nam pomagać w rozwiązaniu problemu – czy to będzie jakiś specjalista czy znajomy czy osoba z forum.

Przydatne Linki:
Podstawy:

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc779849(v=ws.10).aspx

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ping

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ipconfig

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dynamic_Host_Configuration_Protocol

 

Ogromna baza wiedzy od TP-Linka, w większości w naszym języku:

http://www.tp-link.com.pl/support/faq/

Zdjęcia:

Google Grafika
Oficjalna strona TP-Linka
Oficjalna strona D-Linka
Oficjalna strona Linksysa 
ceneo.pl 

siwy
10 grudnia 2013 - 19:19